bugün

* hangi din olduğu farketmeden bir dine mensup olunma durumu.
bagimsiz ve kisiseldir. bu inanç hakkinda doğru olan; kimsenin bu inanca sahip oluşu olmayani germiyecegi gibi kimsenin inançsiz oluşuda bu inanca sahip olan kişileri germemelidir.
insan olanin edinmedigi, yasamadigi inanctir.
(bkz: kendine müslüman)
sistemin insanları boyunduruk altına almak için kullanığı en etkili silah.
bir facebook profil bilgisi seçeneği.
--spoiler--
dini inanç:
kuran kursu terk
--spoiler--
vardır. akadaşımdır. iyi düşünmüş piç, sesli güldüm.
dini inançtan yoksun kişiler işin "nedenine" bağlı kalır ve darwin ile, bilimle açıklamaya çalışır.

peki neden bulunduğunda niye diye sorarsak ne olur? atomu böldün, ayrıştırdın ve parçaladın. maddenin temelini buldun. neyden meydana geldiğini biliyorsun.

peki o en ufacık atom parçasının niye oluştuğunu biliyor musun?
herkesin tuttuğu kendine olan inançtır.
ingiliterenin yüzde 76sının gereksiz bulduğu teokratik algı biçimi.
Kişiye özel bir mevzudur, ulu orta sorgulanması hadsizliktir.

Manevi duyguları konuşmayı, irdelemeyi, sorgulayıp yargılamayı, son derece ayıp buluyorum.
Dini inançlarınız zerre umurumda değil, isterseniz çokomele tapın bana ne, kime ne?!
Ne kadar insan olduğunuzla ilgileniyorum , benim kıstasım bu!
Hepimizin kıstası bu olmalı.
manevi duyguları sorgulamayı ayıp bulmak... bu kadar hassasiyet çok gereksiz . birilerinin manevi duygusu başka birilerinin manevi duygusu değil ve insanlar varoluşlarına dair bir cevap istiyor. mevcut cevapların doğru olmadığını düşünüyorsa bunları sorgular, eleştirir.

antik yunan, islam felsefesi, batı felsefesi.. hepsi de manevi değerleri sorguladı. bazıları tanrı lehine bazıları tanrının aleyhine argümanlar ileri sürdü.

kötü mü oldu ? hiç de kötü olmadı. bu sorgulama kaçınılmaz olandır. insan,hayatta kalıp karnı doymaya başlayınca, niye var olduğuna dair bir takım soruların peşinden gitti binlerce yıl. bu sorulara cevaplar verildi. bu cevaplar bazılarımızı tatmin etmedi. başka bir hikaye aradı insanlar. insanları tatmin etmeyen ve sorular sorduran merak niye ayıp olsun ?
" dini inancım olmasa gider birini öldürürüm " veya buna benzer şeyler diyenler en korkulası adamlardır.

Karakter ve mentalite olarak tam bir olgunluk seviyesine gelemeyen insanlar bu eksikliklerini inançla kapatmaya çalışınca böyle sorunlar çıkıyor.

Çünkü bu kişi ne insan hayatına değer vermeyi öğrenmiş ne de dini olarak tam bir bilgiye sahip olmayınca arada kalıyor ve ne yapacağını bilmeyen bir saatli bombaya dönüşüyor.