1. ?.
  ahirette tehlikeli durumlar yaratabilecek bir olaydır. neyin üzerine espri yapıldığı konusunda daha dikkatli olunması gerekmektedir..
  (bkz: son pişmanlık fayda etmez)
  6 -4 ... engineer
 2. ?.
  dini yucelten baslıklar acılabilecegi gibi acılmasında bir engel teskil etmeyen baslıkları acma eylemi
  3 -4 ... dopdop
 3. ?.
  (bkz: cehennemin girisinde yazan soz)
  (bkz: ahiret gorevlilerine sorulmayacak sorular)
  1 -1 ... gamze
 4. ?.
  (bkz: sozlukte fetva vermek)
  3 -1 ... baybars
 5. ?.
  hangi din olursa olsun kesinlikle tasvip etmediğim ,insanların inanç gibi hassas duygularının bu kadar ele ayağa düşürülürcesine saçma sapan başlık ve entrylerle tiye alınmasına şiddetle karşı çıktığım durum.tüm dinlerde iman olgusu çok önemlidir.Ahir zamanda imanı korumak çok zordur. Bir anlık gaflet düşünmeden yapılan bir hareket , sonsuz felakete sebep olur.bu açıdan bu çok önemli konuya gereken hassasiyetin gösterilmesini tüm dinler adına sözlük ahalisinden isterim ** *
  2 -2 ... white pages
 6. ?.
  sözlük formatına uyulduğu sürece her türlü başlık açılabilir. herkesin hassas olduğu konular var o zaman onları da mı yasaklayalım. siyasi entry felan zaten girilmesin. bilgi içerikli entryler zaten ancak cımbız yardımıyla seçilebiliyor. yani o zaten yok. paso geyik dönsün. bu mudur yani. yahu biraz hoşgörü biraz, ne bileyim , sözlüğe gireyim de keyifleneyimcilik lütfen.
  ... kemalettin şentürk
 7. ?.
  "kimse sen inanıyorsun diye inanmak zorunda değil.herkes propaganda hariç kendi görüşlerini yazabilir.çok rahatsız oluyorsan hiç okumadan başka başlıklara geçersin" şekline cevap verilmesi gereken herhangi bir yazarın,rahatsız olduğu davranıştır.
  1 -4 ... gothic evil
 8. ?.
  Acaba hangi dinden bahsediliyor?

  Pagan dinlerini mi hafife alan? yoksa hinduizmi mi? Yoksa güney amerika dinleri mi? Yok budizmi mi? hristiyanlığı mı? islamı mı?

  Öncelikle bütün dinler kendisinin doğru ve dolayısıyla diğerlerinin yanlış olacağını söyler. HAngisine inanılacağı kişiyi bağlar ve bir şekilde içlerinden birine doğru demek ve onu yüceltmek, diğerlerini yalanlamak ve dolayısıyla o dinden olanlara göre o dine saygısızlık etmektir. Mesela hindulara göre islamın peygamberi yalancıdır çünkü gerçek din hinduizmdir hindulara göre. Müslümanların da "gerçek din islamdır" demesi en azıdan birkaç milyar için dolaylı yoldan inançlarına hakaretdir. Bunun farkında olarak bu gibi düşünce tersliklerine "hakaret ediyorlar bize, bizi yok etmeye çalışıyorlar, din elden gidiyor" gibi çığırtkanlıklar yapmak boş insanların işidir.

  Çeşitli düşüncelerin var olduğunu ve bu düşüncelerle birlikte yaşamak "zorunda" olduğumuzu hazmetmeliyiz.
  1 -4 ... baybars
 9. ?.
  (bkz: herkesin inancı kendine)olup (bkz: imanın kimde olduğu belli olmaz bir durumdur)başlık açmak ahirette ki durumun ne olacağını kanıtlamaz ve son karar kimseye ait değildir **rahatsız olan varsa artı ve eksi oylamayla fikrini belirtir durumdur ama tüm tarafsız yanlara rağmen genede son derece hassas ve tepki çekecek başlıktır
  1 -1 ... enterezan
 10. ?.
  herkesin düşüncesi farklıdır ve herkes özgürdür.düşünce özgürlüğü denen şey bizim ülkemizde vardır denmektedir.fakat son zamanlarda görüyoruz ki bu yok olmaya başlamış.bu sözlükte bari kalsın bu.isteyen ateist olur,isteyen satanist olur,isteyen müslüman olur.herkes kendi fikirlerini yazarsa diğer insanlar zaten en doğrusunun hangisi olduğunu görecektir.kaldı ki bir insan müslüman olup dine inanmak zorunda değildir.tanrıya inanmak yeterlidir.

  edit:eksi oy alan bu entry özgür düşünceye ne kadar saygı gösterildiğini açıkça göstermektedir.
  1 -1 ... hakande84