1. 1.
  yurdumun aydın geçinenlerinin yavşaklığıdır.

  Genelde laiktirler bunlar. üstüne üstlük de islamın geldiği zamanın ve coğrafyanın geri kalmış olduğunu, bu gerekliklerin çağdışı olduğunu, modern dünyada bunlara yer olmadığını ifade etme yavşaklığıdır. aslında bunlar, kendi sapkınlıklarını örtbas etmek için dile getirdikleri bahanelerdir.

  modernlik kumkumalığının yanında, tüm ahlaksızlıklarına kılıf uydurmakta da son derece ustadırlar.

  götümün çağdaş batıcıları sizi...
  3 -2 ... scrikss
 2. 2.
  eskilerde kaldığı düşünülen davranış kalıbıdır.

  (bkz: dini gerekleri uygulamayana ateist deme cahilliği)
  5 -1 ... zaknafien
 3. 3.
  dinin gereklerini yerine getirdiğini sanan kişilerin maruz kaldığı durumdur. yobaz: dinin gereklerini; kadınları aşağılamak, erkekleri egemen ilan etmek, kadınları seksi diye örterken kendisi jetski tepesinde gezinen, otelde odasına porno faturası gelen(ne olduğunu anlamaya çalışmış), kendine inanmayanları aşağılamayı görev edinmiş(birde aşağılayınca cennet vadedildi sanır) ve dini afedersiniz kıçından anlamış şahıslara denir.

  her dindar yobaz değildir...
  1 ... fafnir
 4. 4.
  dini gerekleri yerine getirene yobaz denmez, onlara saygı duyulur. lakin birtakım insanlar vardir ki yobaz kelimesi tam onlar için yaratılmıştır. bu kişiler kendi bildiginden başka hicbir inanca ve düşünceye saygı göstermeyen, yeniliklere tamamen kapali, gerektiginde kendi doğrularını baskalarina kabul ettirmek için zor kullanmaktan kacinmayan, baskici, önyargılı, saygısız, bencil ve vicdan yoksunu insanlardır. iste bunlara yobaz denir.
  ... renklibalon
 5. 5.
  olmayan yavşaklıktır. günümüz tatlı su müslümanlarının klasik "mağdurum da mağdurum" edebiyatının uydurmasıdır. bütün ailem, tanıdığım herkes islam dininin gereklerini yerine getirir ve yıllarca bir kimsenin bize yobaz dediğini duymadım. ama devlet yönetiminde laikliğin benimsenmesi gerektiğini söylediğimde bir kaç kere dinsiz olmakla suçlandım. sene 2013 olmuş hala batıcı doğucu diye zırvalamak yerine, hani allah'ın emrettiği gibi kul ile rabbi arasına girmeyi bir kenara bıraksanız da, vatanınız milletiniz, sözde çok inandığınız islam alemi için faydalı ne yapabilirim diye düşünseniz sizce de daha mantıklı olmaz mı?
  2 -2 ... twentythree
 6. 6.
  dine uzak olup da din adına fetva verenlerde de bulunur.

  adam namaz kılmaz, namaz kılacağını söyleyenleri veya kıldığını söyleyenleri "gösteriş delisi" ilan eder. oysaki namaz gizliden gizliye neden kılınır ki müslüman bir ülkede?

  adam oruç tutmaz, oruç tutanlar kendisine dert olur ve onları "olmayan biri için saatlerce aç kalanlar", "yılın sadece belli dönemlerinde aç insanları anlamaya çalışanlar" olarak etiketler. oysa o mala defalarca, orucun sadece açların halinden anlamak için tutulmadığını ve asıl amacın o olmadığını, kuran'da apaçık bir şekilde bazı kişiler hariç "herkes" için emredildiğini söylemişsinizdir. anlamaz, duymaz sizi...

  adam/kadın "ay ben bu sene paris'e gideceğim hacu" der, kendi yurdunu gezmez, elin türk düşmanı fransızlarına para kazandırır ama kalkar, dini emir olan haccı "araplara para kazandıran ticari yol" olarak betimler, "neden türkiye'ye kazandırılmıyor o paralar?" der. bilmez ki nişantaşı, bebek gibi zengin semtlerde ikamet eden her türlü zengin "en vatansever" ve "aydın" zenginlerin ilçe değiştirir gibi yurt dışlarına gittiğini...

  kadın istediğine vajinasını yalatacağını söyler, kendi bedeni kendi kararı olduğunu söyler durur ama bir dindar kadının başka bir adamla el sıkışmamasına nefret kusar. onun bedeni, kararı kime ait?
  (bkz: karşı cinsle el sıkışmayan dindar/#20519966)

  kadının kendisi tesettürlü değildir (kendi tercihidir) ama tesettürlü olanlar için "bu dönemde bunlar mı kaldı allah aşkına? aydın türk kadını nerelerde kaldı ah ata'm..." diye yakınır. halbuki kendisi özgürlük yanlısıydı hemen önce ve bağırıyordu "özgürlüğüme laf ettirmem! istersem mememi açıp gezerim!" şeklinde. ama söz konusu örtünmek olunca, bu o kadının isteği ve özgürlüğü olmuyor. peki ne oluyor? yobazlık... kadının isterse kendini koli bandıyla bantlayıp gezeceğini hazmedemiyor.

  daha nice örnekler var... bunlar hep "din=çağdışılık x yobazlık x örümcek kafalılık" denklemiyle bakanların "yobazlık" olarak betimlediği şeyler. sorsan, kendileri aydındır, sen yobazsındır. neden? çünkü kafana bir şey girmiyor... ama onların sürekli eleştirdiği bir şeyin gerçeğini, hata olarak gördükleri şeyin kendi algı eksikliklerinden, at gözlüklerinden kaynaklandığını milyon kere anlatmanıza gerek kalmadan hemen anlamış ve kabullenmişlerdi, değil mi?
  2 -2 ... meb55