1. 1.
  Yeni öğrendiğim anayasal suçmuş efendim. 6 ay ile 1 yıl arasında cezası varmış . Vatandaşlarının dini ve manevi değerlerini tabii ki korumalısın.

  Tekirdağ' da bir beden öğretmeni Allah' a küfrettiği bir video paylaşıyor ve şuan bu suçtan yargılaması sürüyor. (bkz: sputnik haber)
  2 -4 ... kurmay albay
 2. 2.
  mesela ben çimene tapsam, çimene bastığınızda suçlu olur musunuz? çimene inanıyorum artık, basın da göreyim... hepinizi hapse attıracağım. çimenistim ben.
  6 -4 ... anotheeer
 3. 3.
  istanbul trafiğine çıksam beylikdüzünden pendiğe gidene kadar 200 kişiyi hapse tıkarım demektir bu.

  her arabadan ''kitabını sikeyim'' sesleri yankılanıyor maşallah.

  sizde sinyal vermeyi öğrenin amk.
  5 -3 ... gold tab gibson
 4. 4.
  dini değerlere saldırı ve hakaret suçu çok subjektif bir şey. mesela müslümanların bağnazlık seviyesine göre bu saldırının boyutu değişebilir. allah yok demek bile saldırı veya hakaret olabilir. ben allah a inanmıyorum demek de hakaret olabilir veya ateisttim ben demek de hakaret olabilir.
  ifade özgürlüğünü kısıtlayan bir durum bu. halkın hassasiyetleri de kıstas olamaz. şimdi konyalıların dini hassasiyetiyle izmirlilerin bir mi? o halde hangisini kıstas alıp dini değerlere hakaret bu diyeceksin?
  resmen ifade özgürlüğüne saldırır bu yasa. sindirmek için koymuşlar. dinci bir hükümetin elinde de susturmak için iyi koz.
  9 -7 ... kdgfbdhsg
 5. 5.
  Hadi konuya başka açıdan yaklaşım yapalım...

  Hangi dini değerler olduğu da tartışılır.
  Aslında tartışılmaması gerekir.

  Örn: biri çıkıp "kemal Kılıçdaroğlu Allah'ın bütün vasıflarını toplamış lideridir" derse ve siz buna "çüş" deseniz adam dini değerlerime hakaret ediyor diye size dava açabilir.
  Öyle ya...
  Adamın dini inanışı değeri bu ve siz buna çüş diyemezsiniz.

  Ya da sahte peygamberin Bursa da defin olayı ve konu hakkında yapılan yorumlar.
  insanların dini inanışı bu.
  Kalkıp bu insana sahte peygamber demek bile suç teşkil eder.

  ilgili kanun "Türk Ceza Kanunu’nun 216. Maddesi dini değerleri aşağılayan kişiler hakkında halkın sosyal sınıf ırk, din ve mezhepleri aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edilmesi halinde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verileceği belirtiliştir.

  Ayrıca maddenin 2.fıkrasına bu fiilin aşağılamaya yönelik olması halinde fiili işleyen kişinin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı hükmü eklenmiştir.

  Maddenin 3.fıkrasında ise halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlerin aşağılanması durumunda bu fiilin kamu barışını bozacak nitelikte görülmesi durumundan söz edilerek bu halde fiili işleyen kişinin 6 aydan 1 yıla kadar hapse mahkum edileceğinden bahsedilmektedir.

  Buna göre kişinin dini inancına göre Kılıçdaroğlu için Allah benzetmesi yapan, Bursa da gömülen kendini peygamber ilan eden kişiye inanmış insanların dini inancı yasalarla korumaya alınmıştır.

  Ülkemiz de penise tapan Budizm ve şintoizm öncesi inancında olanlar veya eski Mısır da min tapınağı gibi bir ibadethane kursalar, 16. Yy da yaşamış Budist rahip drukpa kunley gibi biri çıkıp aydınlanmanın yolu olarak penisini gösterse ve bunlara inanan insanların dini değerleri ile dalga geçemez hakaret edemezsiniz.

  Neden mi?
  Yasayı okuyun.
  Yasa dini tarif etmiyor, şekillendirme yapmıyor.
  Bir Hıristiyan veya yahudi ya da Müslüman'ın nasıl yasal korunma hakkı varsa penise tapanın da hakkı vardır.
  Yasa gayet açık.
  inanç hakkı korunuyor.

  Biri diyebilir ki ama bu inanç benim inancıma (ahlâk mezhep din töre vb) ters.
  Devlet ise "bana ne lan, ben tanrı mıyım? Neyin inanç anlamında doğru veya yanlış olacağına ben karar vermem. Beni ilgilendiren inanç uğruna bir birinizi düdüklemeyin. Benim de huzurumu bozmayın. Yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan çıkar beni ırgalamaz. Ben horoz gibi görevimi yapar gerisine karışmam" der.

  Bunun için sosyal mutabakat olan anayasalar da dinin ismi olmaz.
  Eğer belli bir din inancı tarifi yapılırsa devletin burnu boktan kurtulmaz ve insanlık tarihi bunun acısını çekmiş ve hâlâ çekenlere de rastlıyoruz.
  4 -2 ... thebiggraywolf
 6. 6.
  Dinine göre değişkenlik gösteren suçtur. Şimdi birisi çıkıp yehovaya, budaya ne bileyim zeusa hakaret etse, sövse bu suçtan yargılanır mı?
  4 -2 ... b e n d e n a d a m o l m a z
 7. 7.
  TCK 216 madde inançlara karşı suçları kapsıyor.
  Bu madde böyle inanırsanız sizin inancınız kutsal, böyle inanmazsanız kutsal değil diye bir tanım ve koruma garantisi vermiyor.
  Hukuk olan bir ülke de ki ülkemizde hukuk vardır ve adı geçen bu kanun maddesine göre yehova veya buğdaya ve hatta; arpaya bile inanan bir insanın grubun zümrenin inancına karşı suç teşkil edecek davranışta bulunamazsınız.
  3 -3 ... thebiggraywolf
 8. 8.
  bu ülkenin hiç bir değerine hakaret etmemek lazımdır. gönül isterdi ki bu konular kanunla korunmasın. insanlar zaten hakaret etmeyecek seviyede bilgili ve hoşgörülü olsun. ama maalesef bu ülkenin kurucu lideri bile kanunla korunuyor. insan ülke kahramanını kanunla korur mu ?

  bir gün bizim insanlarımızın da ülkedeki tüm değerlere hakaret etmeyecek kadar saygılı olmasını diliyorum. bugün zor, belki 1-2 nesil sonra.
  2 -1 ... sevgikelebegi
 9. 9.
  kendine, insanlara, insanlığa saygı.
  1 ... kezi
 10. 10.
  kimse Allah yok Allah'a inanmiyorum ben ateisttim dediğiniz için sizi silivrinin soğuk odalarına göndermez. Alay küfür eder inanan insanlara küçük düşürücü sözler söylerseniz bunun hukuki karşılığını da görmelisiniz.
  Not: laiklik çok önemli spor.
  1 -1 ... atsizayoldas1