1. 14.
  Neden hala var olduğuna anlam verilemeyen bayramlardır. Yıl olmuş 2018, hala tanrılarına kurban veren bu ilkel m*slümanlar yüzünden kimse doğru dürüst işini göremiyor.

  Bayram nedeniyle Her yer kapalı ve insanların bir şekilde işi gücü var.

  (bkz: Allana dedirtme dayı)
  -1 ... kivilive
 2. 13.
  müslümanlarda
  Şeker(ramazan) bayramı,
  Kurban bayramı,
  Kadir gecesi,
  Ramazan ayıdır.
  paganlarda
  Noel(saturnalia),
  Paskalya,
  Nevruz.
  1 ... selia
 3. 12.
  (bkz: bayram paşa)
  ... hayyams
 4. 11.
  bu bayramların en önemli özelliği, dini gözükse de aslında ekonomik bayramlar olmasıdır. yani bu bayramlarda önemli olan belli kalıplaşmış alışkanlıkları yapmaktır. bu günlerde insanlar, sürekli alış veriş yaparlar ve ekonomik olarak sürece hizmet ederler. bir anda fazladan tüketim olması bir nevi bazı kapital firmaların işine gelir. ayrıca özel günler de buna en güzel örnektir. burda amaç maneviyat değildir, burda olan amaç daha fazla tüketmektir. ve çok iyi de tüketim olur. dini bayramlara ülkemizden bakalım. mesela ramazan ve kurban bayramı. gereksiz yere harcamaların olduğu bayramlardır. bunu devlet destekler çünkü, devlet zaten üst tabakadır. yani amaç zaten bu şirketlere hizmettir. ayrıca hac turizmi de güzel bir dini sektöre örnektir. yada açın televiyonu, din üzerinden yapılan ticarete bakın. yani dini reklamların çokluğu dinin kapitalist firmaların tekelinde bir maşa olduğunu da gösterir ki, aslında dine destek de burdan gelir. ayrıca orta tabakanın alt tabakaya yardımı diye bir durum merhametli görünebilir, ancak bu durum üst tabakanın işine gelir, yani orta tabaka, alt tabakaya yardım eder ve bir nevi orta tabaka azalır, alt tabaka ortalaşır. böylece üst tabaka hem alt tabakanın öfkesini dindirir, hem de orta tabakayı güçsüzleştirir. yani iyilik olsun diye alt tabakaya verilen yardım, aslında dolaylı yoldan üst tabakaya yarar. zaten dini kuralları oluşturan, hatta devleti de oluşturan bu üst tabakadır. ve bu yapılar orta ve alt tabakayı tutmak için vardır.
  ... sttret
 5. 10.
  her zaman resmi bayramlardan daha çok sevdiğim gerçek bayramlardır..
  ... paul sahilleri
 6. 9.
  bir mahalle pazarından alınmış bayramlığını, yastığının altında saklayarak bayram sabahını sabırsızlıkla bekleyen çocukların bayramlarını özellikle kutlarım. büyüyünce bu acı-tatlı hatırayı unutmamalarını dilerim.
  bu arada ev ev şeker toplamak için dolaşan çocuklara, şeker vermeyenlerin de gelmiş geçmiş tüm bayramlarını...
  ... vegan straight edge
 7. 8.
  insanların en çok para harcadığı,sermayedarların en çok kazandığı dönemlerdir.
  ... aar roman
 8. 7.
  (bkz: kuzu bayrami)
  ... migfer
 9. 6.
  (bkz: paskalya)
  1 ... myhosh
 10. 5.
  (bkz: hannuka)
  (bkz: ros asana)
  (bkz: yom kippur)
  ... hesitate