bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. ?.
  bir takım din sömürücüleri tarafından olmadığı iddia edilen, kutuplaşmanın önünü açmak için yok sayılan insanlardır.

  insanların dindarlığını sadece allah bilir. bunu da kur'an'da yazmıştır.

  sağın da solun da, bizi bölen ne kadar detay varsa hepsinin vurun götüne gitsindir. aklın yolu birdir.
  1 -1 ... fidelcastro
 2. ?.
  şablona sığmayan sığmak da istemeyen sığdırmaya çalışanı da umursamayan, doğru bildiğinden şaşmayan insan.
  1 ... upsy daisy
 3. ?.
  (bkz: lütfi doğan)
  ... ilham gelsin diye bekliyorum
 4. ?.
  kendisine, maks ve engels'in anlattığı sosyalizm dışında bir sosyalizm belirlemiş kişidir. bilindiği üzre sosyalizmde dinin yeri yoktur. marks'a göre din, kapitalist sistemlerde halkı uyutmak, dirençlerini kırmak için kullanılan bir olgudur. lenin zamanında ise dinin tamamem yasaklanması gündeme gelmiştir.

  dini bütün solcu kavramı marksist/leninist jargonun dışında henüz gün yüzüne çıkmayan bir sistemin ürünü olsa gerek. bu taife benzer tanıdıklarım ilich ramirez sanchez carlos* ve onun eğittiği bugün ortadoğuda siyonizme karşı direnen islami örgütlerdir. carlos'un tanımıyla bu devrimci islamdır. ama içinde islam kelimesi geçtiği için bazıları bunlara yobaz der. yani dini bütün solcu dediğimiz insan tanımına uyan örgütler filistin'de, lübnan'dadır şimdilerde. onlar marks ve engels in öğretilerini kabul etmezler. en iyi sosyalist sistem yani halkçı sistem şeriattir bu örgütlere göre. ama bu da yobazlık değil mi?

  dini bütün solcu demek, marks ve engels'ten fikir bazında etkilenmiş lakin tamamiyle islam konsepti içerisinde kendisine yeni bir sistem kurmuş kişidir. türkiye'de bunlar* yobaz, gerici, şeriatçi şeklinde yaftalanmaktadır.

  ekleme: bakınız arkadaşlar, yukarda yazdıklarım bazılarına ağır gelmiş olabilir. ama bilmemek değil öğrenmemek ayıp. sol dediğiniz şeyin babası marks dine tamamıyle karşı olan biridir. bunu benim size söylüyor olmam zeten size yetrli derecede ayıp. marksist olup dindar olmak tam anlamıyla çelişkidir. anladın? hadi bi çay koyunda içelim.
  1 -2 ... happylover
 5. 16777213.
  (bkz: afşar timuçin)
  (bkz: beş vakit namaz kılan sosyalist)
  ... wokaltwinter