bugün

Körü körüne inan insanların ateistlere saygı duymamasıyla eş değer durum.
ben duymuyorum, dinler ne zaman kabuğuna çekilir, inanç ne zaman yaratıcı- kul çizgisine inerse o zaman hepsine saygı duyarım.

aksi halde hiçbir dine saygı duymuyorum, duymak zorunda da değilim.
ya bu kafayı da anlamıyorum.

neden saygılı olsun olum ?

adam inanmıyor inanmıyor. yalan diyor. yaratıcı yok diyor. olmayan bir şeye neden saygı duyayım diyor.

lan taşa tapan adama sen saygı duyuyor musun ? adam eleştirebilir senin dinini. sende eleştirilere bildiğince yanıt vereceksin.

abi saygı duymuyorsun. ama ayetler böyle diyor. hee ben okumadım ki kur'an'ı bilmiyorum.

ben müslüman olarak size saygı duymuyorum ateistler neden duysun ?
inanmıyorsan saygı duy ne mk. Sende inanıyorsan saygılı ol. Zaten bu tarz olaylar ergenliğin sonunda olur. Bir göt korkusudur, final vize derken bir bakmışın namaz kılıyorsun.

Ben değil bir arkadaş.
Laf atınca omo din ozgorloğo voor pos yobozloor diyecek ateisttir.
Adamdır.
şeytanın bile ateist olmadığı şu evrende kimse kusura bakmasın ateistten saygı beklemiyorum.
Gelip bana "bunu niye yapıyorsun lan" diye azar çekecek insana neden saygı duyayım? inançtan bahsetmiyorum ama Müslüman'ım diye gezen adamların herkesin yargıcı olmasıyla alakası var. Bu dünyada sen kendini düzgün bırak, senin inanışına göre ben öbür tarafta cezalandırılacağım zaten? Bu dünyada yargıçlık taslarsan Allah'ına ufak bir şirk koşmuyor musun?

insanca güzelce yapma diyen dindar insanlar da var bu toplumda ama kendini karşısındaki bireyden sadece "Müslüman" olduğu için üstün görüp hayatlarına müdahale etme ve saldırma hakkı bulan tanrı kompleksine sahip adamlar oldukça ne dindar ne ateist beraber yaşar. Ateistin de dindar adama bok atan tipleri çok, Müslümanın da, ikisi de eşit derecede yobaz ancak kendilerini en doğru görüyorlar.

Siktir edin lan, isteyen istediğini yer içer, ateist adam için Müslüman dünya nimetlerini kaçırır, Müslüman için de ateist cennetteki yeri kaçırır. Ne diye kasıyorsunuz?
içtiğin bira ve yahut yaptığın sex zaten dine olan bir saygısızlık değildir, ne kadar ufak kafalar bunlar.. ayrıca senin kendini kısıtlaman bize sevap da kazandırmamakta hatta toplumda böyle bir baskının oluşmasından da hesaba çekileceğimizden ötürü işimizi zora sokmakta. yani lose-lose.

ayrıca sana 'bunu niye yapıyorsun lan' diye azar çekebileceğini sanan bir dallama varsa, yine ona gerektiği gibi muamelede bulunmalısın. lakin bu da dine karşı olan bir saygısızlık değildir zaten. ve hayır bunu yapan da zulmetmiş olur, şirkle alakası yoktur.
insanca, güzelce yapma demek de aslında uygun değil. asıl olması gereken bir toplumda müslümanların anlayış göstererek iyi muamele etmesi, buna binaen de inanmayan insanların onlara anlayış göstermesi. fakat insanımız unutuyor ki anlayış göstermek fertsel bir iyiliktir, kimseyi bu fedakarlığa zorlayamazsın. kişiye kalmıştır. zerre müslüman ahlakından nasibimiz olmadığı için bu kadar da saçma davranmamız normal.
bir de herkes inançsızlara olan tutumu söylemiş, fakat inançlı insanlar kendi aralarında da bunun kavgasını veriyor.
-neden sigara içiyorsun lan?
-sana ne lan belki hastayım!
bu boyutunu herkes es geçmiş.

sorun şu ki bizde orucun oluşturması gereken reformların zıttı oluşmakta. bu şekilde toplumun huzurunu da kaçırmaktayız.
oruçlu iken bizim bir başkasına daha da iyi, güzel, mütevazi, uyumlu davranmamız gerekirken ve dahası karşıdan gelen bir kötü söze, kışkırtmaya dahil normalde vereceğimiz cevabı bile vermememiz gerekirken[1] biz bunun zıttına; kışkırtan, asabi, sert ve kaşları çatıklar oluyoruz. Şerefli Ramazan bizlerin kalbine işlemediği için, o atmosferden uzak olduğumuz için asaletli davramak yerine kişisel kinimizi kusuyoruz. Sorun bizde efendiler; islam'ı yanlış tanıtan da, islam'a simgelik edip kötü gösteren de mesuldür.

[1]
"Oruç kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu bir günde kötü söz söylemesin, kavga etmesin. Ona biri sataşır veya kötü söz söylerse: 'Ben oruçluyum' desin." (Buhari ve Müslim)
Rahmân'ın has kulları yeryüzünde vakarla yürürler. Cahil kimseler onlara laf attığında, “Selâmetle” derler. (Furkan-63)

edit: yazım hatası.