bugün

depremden sonra bazılarının da imana geldiği gerçeğini gölgelemez.

bir kesim önceden iman konusunda bulanıktı ancak artık netleşiyorlar gibi. taraflar belirginleşiyor.
yani olabilir. bir sürü mezhep varken niye dinden çıkmasın ki insanlar. her şey mezheplere göre değişiyor. din her şeye cevap veriyor ancak bazen net cevap veremiyor. mezheplere göre farklı cevaplar var.
Her zaman diyorum darwin'in yapamadığını akp hükümeti yaptı. Dindar nesil yetiştirmek isterken gençleri dinden uzaklaştırdılar.

Ne diyeyim. Allah sayılarını artırsın..
Kendileri bilir, dinden çıkmakla dünyaya bir katkı fayda sağlıyor olmuyorlar.
Dürüst olacağım, hiç umrumda değil dediğim durumdur. Bu süreci hızlandıranlar düşünsün. Yüzlerce imam hatip açtılar oysa imam hatipli olan birçok deist ya da agnostik ile karşılaştım. Hele ki karşı komşumuz oğlunu zorla imam hatip'e yolladı. Sonuçta insan istemeyerek, zorla yaptırılan ne olursa olsun o şeyden tiksinir, nefret eder. bir ara konuştuğumda dinden çıktığını öğrendim "evde dindar biri gibi görünüp aileme takiyye yapmaktan gına geldi. Keşke onlara deist olduğumu söyleyebilsem. Böyle iki yüzlü biriymişim gibi hissediyorum ve bu durum beni üzüyor. Sırf gereksiz kavgalar olmasın diye gerçek inancımı gizliyorum. Zaten din konusunda tek bir laf edemiyorsun ki. Hocalardan daha mı iyi bileceksin, evin bereketi kaçar tövbe de çabuk deyip din tartışmayı yasaklıyorlar" tarzında şeyler söylemişti. Dindar nesil yetiştirelim derken gerçek inancını çevresinden gizleyip müslüman görünen tipler yetiştiriyorlar gibi görünüyor. Muhtemelen çevrenizde bu liseli genç gibi üç beş de olsa vardır efendim, evet.
Türkiye'de aslında kendini müslüman olarak bilen bolca deist mevcuttur. islamı kafasına göre yaşayan milyonlar var ve bu yüzden araplar ve iranlılar bizi pekte Müslüman olarak görmüyor.
Dinle siyaseti iç içe sokup insanların gözüne de tam tersini sokup bla bla bla.
içindeyken yaşaya(ta)mayanlardandır.

bu arada, kime göre neye göre din?
Dinden çıkanların, çıktığını düşünenlerin büyük bir kısmı aslında felsefedeki “şüpheciler”dir, yani septisistler. Bugün bu grup genellikle tepkisel deizm ve ateizm adı altında sınıflandırılıyor. Septisistlere gelince, Bu düşünceyi benimseyen filozofların ilki protagoras’tır. Yine antik çağda pyrrhon, bilgide kuşkuculuğu sistematik olarak ele alan ilk felsefe kuramcısıdır.

Bu düşünce, itikadi mezheplerden mu’tezile içerisinde islam felsefesi’nde de karşılık bulmuş ve gerek sünni, gerek şii camiada taraftarları ve kendilerini sapkınlıkla suçlayan reaksiyonları üzerine çekmiştir (islam’da şüphecilik kavramı üzerine bir inceleme: https://eskieserler.com/dosyalar/m1798nrl.pdf)

Bunları neden anlatıyorum…
Dediğim gibi, ortodoks islam anlayışında şüpheciler sapkın, dinsiz, deist, mürtedi; ne dersek diyelim, özetle yoldan çıkmış, imanın gereği olan koşulsuz teslimiyeti kaybetmiş olarak görülür, dini eğitim de bu minvalde verilir.

Buna karşın; konuya maturidilik değil, biraz dışında, mu’tezile açısından bakarsak, bu insanlar hala dine sahiptir, kuşkularının giderilmesine ihtiyaç duymaktadır, çağrılarına cevap bulamadıkları için tepkisel deizm ve ateizme savrulmaktadırlar. Özetle, dinin varlığı üzerine bu kadar kafa yoran adam, bir noktada din kavramına hiç de ilgisiz değildir.

Ben itikadi anlayış olarak maturidi olsam da, amaç insanı kazanmaksa; kazanmaktan kastım dine döndürmek değil, gerçekten merak ettiği bir konuda “sen dinsizsin” demek yerine medeni bir münazara gerçekleştirmek; bu insanlara daha esnek bir çerçeveden bakmak ve anti tezlere cevap verebilecek kabiliyette din adamları yetiştirilmesinden yanayım. Ki, din adamlarımızın önemli bir bölümü daha okuduğu ayeti mealen tercüme edemiyor..

Ve insanlara dinsiz yaftası yapıştırmak hususunda görüşüm de, bunun doğrusunu allah bilir, fakat isnat edilen husus yanlışsa, dinen cezası ağırdır.
Türkiye’de ateist veya deist yoktur isyankar vardır
Hepsi bal gibi bilir gerçeğin ne olduğunu da isyan etme durumu var
Bu yüzden argümanları “Afrika’daki çocuklar niye aç len amg” ileri gitmez.
Sağlıklı bir tartışma yürütemezsiniz.
Dinden çıkanları dürüst insan olarak görüyorum.
Son dönemde hem AKP'li hemde dindar müslüman pozu satanları seyrederken.
Dini fazla öne çıkarırsanız olacağı bu.
Ölüyü çok yıkarsan ya osurur ya sıçar.
Konu dünya menfaati olunca kapitalist materyalist menfaatçi olup konu ahiret olunca Allah kitap diyen doğu karadeniz menşeili din bu ülkede bitti
Kimsenin inancı yok bu dine sadece menfaati olanlar ve ya çok cahiller var.
iktidarın nimetlerini kaybetmemek için atmadık takla bırakmayanları gençler siklemiyor.
Kendi evlatları inanamıyor bunlara
millet bıktı çünkü birileri yüzünden.
neye dayanılarak bu iddia söylenmiş bilmiyorum ama hâlâ dindarlar var. dinden çıkanlar artmışsa bu sorguladıkları için, bir şeyler içlerine yatmadığı içindir. dünyada 2 milyar müslüman dışında geri kalan herkes kafir istatistiksel olarak. neden müslüman olmayan 6 milyar insan yanılmış olsun. 6 milyar insanın yanılması çok mu mantıklı? tek müslümanlar mı haklı her şeyde. bazen gayrimüslimler de haklı.
Akpliler ve diğer ihvanı sevircilerin, müslüman kardeş yanlılarının, siyasal islamcıların büyük rol aldığı durum.
hiç siklemediğim durumdur.
kafamı yormam...
Dünyada 2 buçuk-3 milyar putperest var.

Yormayın kafanızı.
Yaratıcıya inanıyor çoğu insan dinden de çıksa
Ancak dinlere inanmıyor
Ben bunda genel olarak siyasal ve toplumsal sebeplerin etken olduğunu düşünüyorum.
diyanet işlerinin eseri. en son cumaya gittiğimde yarım saat subliminal siyasi propaganda yapıyordu.
Bir rabbimiz var, onu da inanmayız diye inkara girmeniz akıl alır gibi değil.