1. 1.
  din seçme konusunda islamiyet kimseye bir zorlama getirmemiştir. fakat islam dinini seçtikten sonra, dinimizin öngördüğü farzları yerine getirmek zorundayız anlamındadır.
  6 -2 ... umutluyum hala
 2. 2.
  dinde zorlama yoktur sözünü anlamayanlar için güzel bir parantezdir. eğer müslüman olduğunu söylüyorsan, islamın kurallarına uyacaksın arkadaş. zorlama yoktur ama mükafat ve ceza vardır.

  hem müslümanım diyeceksin, hem de allah'ın emir ve yasaklarını reddedeceksin. yok öyle rahatlık. müslüman için dinde zorlama vardır. ama bu zorlama bir annenin yavrusunu okula gidip de adam olsun diye sabah kaldırırken yaptığı zorlamaya, bir babanın ileride zor durumlara düşmesin diye çocuğuna zorla bir iş öğretmesi gibidir.

  bir gayrimüslime şöyle namaz kıl, böyle oruç tut hiçbir zaman denilmemiştir. ama müslüman olduğunu söyleyen kişinin diğer müslümanlar üzerinde hakkı vardır.
  4 -4 ... ebu kalel
 3. 3.
  cihat esnasında kafası gövdesinden ayrılan küffara anımsatılması gereken veciz söz.
  5 -1 ... david addison
 4. 4.
  müslüman mottosu. dinde zorlama yoktur sözünün tek anlamı, bir gavuru zorla müslüman edemezsinizdir. kimseyi dini kimseyi ilgilendirmez değildir. müslüman olduğunu iddia eden herkes, birbirini uyarmalı, haram ve helallerden sakınma konusunda birbirine yardımcı olmalıdır.
  ha laf olsun diye ben müslümanım diyenin hali, satanistten daha beterdir zaten o ayrı.
  2 ... neyzen kalel
 5. 5.
  dinde zorlama yoktur!
  ... pervazda
 6. 6.
  imanın 3 temel esası vardır. hanefi mezhebinin imamları özellikle imam maturidi bu konuda eksik hüküm vermiştir. bu sebeple bu fikir yanlış anlaşılarak 'dinde zorlama yoktur' şekliyle anlaşılmıştır.

  1. dil ile ikrar,
  2. kalp ile tasdik,
  3. amel ile ıspat'tır.

  bu ilk iki madde hanefi itikadında temel unsur sayılır. bu vesilyle kemalist müslümanlığı bu hatalı hükmün varoluşuyla günümüze kadar yaşamıştır.
  2 ... turrican
 7. 7.
  zorla birisine müslüman ol diyemezsin. ancak bir müslümana zorla namaz kıl diyebilirsin.
  1 -3 ... a master of thoughts
 8. 8.
  "sizin dininiz size, benim dinim banadır." 109/6

  buna mukabilse din allah la kul arasındadır mantığı. müslümanların vizyonlarını kısmak ve seccadeleriyle başbaşa bırakmak amacını taşır. bu görüşün aksine bir müslümanı zorlamaktan ziyade ikaz yoluyla sıratı müstakime çekmek gereklidir. bu her müslümanın vazifesi olmalıdır.

  gayrımüslimleri dine zorlamak hususu cenab-ı allah ın kelamına muhalif düşecektir. ek olarak medine senedi bir arada yaşamaya dair mutlaka tahlil edilmelidir.
  -1 ... googly
 9. 9.
  dinde zorlama yoktur ancak ısrar vardır.
  1 -2 ... el cezzar
 10. 10.
  (bkz: dinde zorlama yoktur taşlama vardır)*
  -1 ... bad influence