bugün

kimseye bok atmak gibi bir amacım yok ama durum gerçekten böyle. bir agnostik olarak benimle herhangi bir inanç tarzı ya da filozofiyle alakalı tartışabilirsiniz. ama allah tektir ve ondan başka ilah yoktur deyip , aksi bir ihtimali dahi düşünmeyen bir insanla asla felsefe ya da dini tartışamazsınız. çünkü o insan için gerçek tektir, birdir. aksi olma ihtimali yoktur. tabii burada dindardan kastım herhangi bir dini hedef almak değil, tüm dinler için geçerli. gerçi buradan genellersek insanlarla tartışamamakla da alakalıdır diyebilir. çünkü tartışma -en azından türkiyede - bir alt etme aracıdır. asla fikirleri beyan edip saygıyla karşılama ortamında yapılmaz.

edit : evet 2500 yıl önce yaşamış filozofları örnek verince bu cümleyi çürütmüş oluyorsunuz kesinlikle. arkadaşım bir alınmadan çevrenize bakın, yabancı insanları da gözlemleyin. yok hayır böyle bir şey yoktur diyorsanız hala taraflısınızdır.
tek bir gerçeği kabul edip gerisini reddetmek , tartışmayı dahi günah saymakla ilgilidir.
Yunan felsefesinin kurucusu ve en büyük filozoflardan biri olan sokrates'in dindar olduğunu bilmeyen birinin düşüncesidir. ilginizi çekerse birde (bkz: isaac newton)'u araştırın.
ciddi ciddi sokratesi örnek veren adamların savunduğu insanlardır.
(bkz: ya ben lan neyse bir şey demiyorum)
Dindar yerine yobaz veya at gözlüğü takmış denmesi daha uygun olan durumdur.
insanlar inançlarını sekteye uğramamak için çok fazla tartışmazlar. Dindar diye sabit fikirli insanlarla konuşmaya calisirsanız -ki en çok düşülen hata bu- yada her hangi bir insanın inancına saldırı amaçlı konusursanız da tepki görebilirsiniz.
Bu tür konuların dinle alakası yoktur. Dindar olan insanlardan da filozoflar, sanatçılar, fizikçiler, bilim adamları çıkmaktadır. Tartışamamanızın sebebi dindar olmaları değildir, türkiye'de kimsenin kimseye saygısı yok. Bu ülkenin müslümanıda boktan, ateistide boktan, agnostiğide boktan, deistide boktan. Benim fikrime saygınız yok ve sizde anladığım kadarıyla dindar değilsiniz. Bu fikri kendiniz çürütüyorsunuz.
tartışılmaz çünkü her zaman inançları doğrultusunda öğrendiği şeyleri ısıtır ısıtır koyar önünüze. asla yeni bir bilgiye ilme irfana açılmak yoktur onlar için varsa yoksa kalıplaşmış cümleler klasik konu başlıklarını savunmalar ve benzeri vardır. At gözlüklerini çıkarmak istemediklerinden dolayı tartışamamakta ortaya çıkmış oluyor haliyle.
güncel Önemli Başlıklar