bugün

içinde bulunduğum durum. çok zor ya açıklasam ayrı bir dert açıklamasam ayrı bir dert. sürekli rol yapmak da zor oluyor. ne yapacağımı şaşırıyorum.
lütfen başlık kendilerini ilgilendirmeyenler ve küfürbazlar yazmasın.
edit: paylaşmayı ben de istiyorum elbet ancak sıkıntı bende değil. çevre acayip dindar tahammülleri yok başkalarına. ayrıca ateist değilim canım. liseli de değilim.
çok beklenmeyen bir durum ama kişinin nasıl olacağı kendi vicdanına kalmış.
ay benim bu galiba, çok zevkli.
Benim açıklamayı da düşünmüyorum. Tavsiye de etmem kimseye. Çok derler namaz kıl cumaya git diye ama yapmıyorum. Sonunda sustular. Söylesem sadece bir gün sıkıntı çekmekle kalmam daha kötüye gider. Bir tek kardeşim tahmin ediyor galiba, eleştirilerimden dolayı. Ne söyle ne de açıklamaya çalış. Anlamazlar, bu yaştan sonra çok zor. Hele eğitimsizler ise sakın. Kendi kafana göre takıl ve en yakın zamanda evden ayrılmak tavsiyemdir. Zira çekilmiyor. Tamamen şahsi deneyim.
aile aşırı islamcı değilse pek sorun etmez ama öyleyse geçmiş olsun. hayata sövdürüler yani çünkü anlamazlar, beyinleri yoktur.
namaz kılan babaya acıyarak bakmak.
Aile için çok zor bir durum. Kabullenebilmek, kendi çocuğuna bunu yakıştıramamak onlar için hayal kırıklığı olabilir. Onları kırmamak adına aile ile paylaşılmaması en doğru çözüm gibi geliyor. Ama illa da söylemek isteniyorsa da ailenin çocuklarının kararına saygı duymaları gerekir. Sonucta yaşam onun yaşamı karar onun kararı.
yeni neslin sorunu. koylu/kasabali aile sehre gocuyor, onlar dindar. lakin sehirde yetisen cocuklari ateist/agnostik.

direkt bi cozum yok. he he muslumanim dicen geccen.
dindarlikdan anladigim islam. yoksa katolik bi aile icinde yasamak bu kadar sıkıntı veremez. adamlarda 1 ay oruc hergun namaz yok. benimde yakin ve zavalli boyle bir akrabam var. neden namaz kilmiyorsun dendiginde ben timsaha tapiyorum ne namazi diyecek kadar umursamaz. hayatini yasadi adam. ve benim musahede ettigim suydu ki; adamin nefsini Rab edinmekden başka bi olayi yoktu. deger mi su misafirhane olan dunyada nefsin hevasina uyup ahireti yakmaya. seni herzaman izleyen bir ''Rabbin var ve hesap vereceksin.sozler kosku var youtube da bi inceleyin sizin gibi uclardan cekilip kurtarilanlar var ve elbette kaybedilenler de var. ugur akkafa videolari da var. bakin belki dininizden vazgecemeyeceksiniz. dinleyin lutfen.
müslüman olmayı bırakalı 3 yıl oldu, 2 yıldır ise agnostisizm görüşünü doğru buluyorum. bu yıl bir şekilde söyledim. inanılmaz bir sabır gerektiriyor bundan sonraki süreç. söyle kurtul olayı değil yani.
ailenin seni kabullenmesi süreci (ki kabullenmeye de bilirler) , sürekli dine getirmek için muhabbetler, kendi inançlarına göre acımalar, üzülmeler, kötü şeyler olabileceği ile ilgili tehtidler...
kesinlikle kızıyor değilim. onların kızıyım ve onlar da kendi bakış açısında benim için üzülüyorlar, ama ciddi bir sabır istediği bir gerçek. dinliyorum sorular soruyorum anlamaya çalışıyorum ama ben başka bir açık buldukça onlar da daralıyorlar. bir paradoks halinde ilerleyip gidiyor.

başına gelenlere kolay gelsin *
bozuk ağacın dibine düşmeyen armut gibidir. pırıl pırıldır bahtı yolu açık olsundur.
kendi kendine: ateist değilim derken dinsiz çocuğum diyen sözlerine güvenilmez çelişkili insan beyanı.

ergen değilim diyor birde, inandık mı?

konunun özüne gelecek olursak,; tespit yanlış. dindar ailenin çocuğu dinsiz olmaz. baskıcı, Müslüman olduğunu zanneden yobaz ailenin çocuğu dinsiz olabilir. ayrıca bu tarz ergen muhabbetlerinden gerçekten çok sıkıldık. (bkz: sözlüğün liselilerden temizlenmesi gerektiği) fikri çok ağır basmaya başladı...
sadece ateistleri dinsiz sanan malları da görmüş olduk. bir de bana ergen diyor. agnostizm, deizm gibi kavramları araştır öyle gel buraya.
Genellikle kız olurlar.
dinsiz ailenin dinli çocuğu örnekleride vardır.herkes yolunu bir şekilde çizer kimse kimsenin aklına ipotek koyamaz elbet.
ailede islamci degil sig yobazlarin baskin olduguna ciddi isaret verir. gercek muslumanin cocugunun ateist olmasi immansiza yakindir. yada aile surekli bu ergeni yetistirirken yalana hep basvurdu burda yine gercek musluman kavraminin yalana basvurmayacagi gercegi devreye giriyor. neyse aile birsekilde saygiyi ve guvenilirligi kaybetmis ve o zavalli yavrunun hem dunya hem ahiretine mâl olmustur maalesef.
Adam olmaktır.
güncel Önemli Başlıklar