bugün

Ateist aile çocuklarının dindar olması kadar normal olan bir durum. Türkiye’de bu durumun yaygın olduğu kanısı oluşturulmaya çalışılıyor fakat tamamen bir algı. Cumhuriyet gazetesi de çok uğraşmıştı bu konu hakkında. insanın ateist yada dindar olması kendi içine, ameline ve Allah’ın ona verdiği hidayetle alakalıdır.
Ailenin cahil olduğuna işaret eder.
doğru tespittir. kanımca deistler ateistlere oranlara daha fazla..
karakter kısıtlamasından dolayı tam olarak yazamadım. şu şekilde olacak : son zamanlarda dindar ailelerin çocuklarının deist ya da ateist olması.

2 nisan 2018 tarihinde gerçek hayat dergisinde "anne ben deist oldum" başlığıyla ele alınmış bir konudur.

link şurada : http://www.gercekhayat.co...sya/anne-ben-deist-oldum/

dindar bir ailede büyümüş ve dindarların arasında çok uzun yıllar yaşamış biri olarak söyleyebilirim ki, çok yerinde ve doğru bir tespittir. dindar aile çocuklarında ateistlik deistliğe göre daha az tercih edilse de, yine de hatırı sayılır derecede taraf bulan bir inançtır.

deistlik ise; özellikle üniversite eğitim almış, okuma araştırma yetisi gelişmiş gençlerde çok fazla tercih edilmektedir.

ancak yazıda değinilmeyen bir nokta var: öncesinde bu şekilde inanan ya da bu şekilde inandığını söyleyen dindar aile çocuklarının tahminimce %45 oranında ki kısmı, iç dünyalarında dini değerlerden tam olarak kopamayan, iki arada bir derede kalan, git geller yaşayan, neyin doğru olduğuna tam olarak karar verememiş kesimi kaplar.

ve bunlar da sonrasında tekrardan - özellikle evlilik çağına yaklaşma evrelerinde - inandıkları dini inançlarına dönüş yaşarlar; ama bu ilk olarak inandıkları kadar bir bağlılık, aşırılık içermez. orta yolludur.
güncel Önemli Başlıklar