bugün

insanın aklına neyi doğru anladılar ki sorusunu getiren tespit.
asılsız bir iddiadır.
kimse proudhon'a müslüman demedi.
zaten müslümanlık eşittir muhafazakarlık diyebiliyorsa bir insan ben onun tedrisatından şüphe ederim? acırım..
muhafazakar anarşizmin ne olduğunu burada kelime kelime mi açıklayayım?
muhafazakarlık, geleneğe, kültüre sahip çıkmak muhafaza etmek değil midir? öyledir.
muhafazakar anarşist de geleneğine sahip çıkan bir anarşisttir ki

en bilineni de pierre joseph proudhon'dur.
bunu da bilmeyen adam kendine anarşist demesindir.

ayrıca benim dinci olduğumu iddia edenlere şu lafım fazlası ile yeterlidir:
liberalim...

anladın mı? müslümanım elhamdülillah.
her müslüman adamı da dinci etme gibi bir saçmalığa ancak düşünmeyen ve önyargılarının esiri olmuş birisi düşer...
acıyorum sadece...
cemil meriç, yola panteist olarak çıkmış, önce sosyalist sonra sufist, en sonunda da doğunun en büyük zenginliği olarak gördüğü islamla hayatını noktalamıştır.
eserlerinde hayatının değişik safhalarını ve düşüncelerinin izlediği rotayı bulabilirsiniz.
mağaradakilerden biriyken, gerçeğine ağır ağır ilerleyen bir adam tarifi sezinlersiniz.
hayatı ve gerçeği başkalarından dinlemek yerine kendisi bizzat aramayı seçmiştir.
kendince doğruyu da bulmuştur.
cemil meriç, ilgi ve bilgi alanlarının genişliğiyle intelijansiya tabirini ülkemize kazandırmış insandır.
önce bilgi sahibi olmuş, sonra fikir beyan etmiştir.
cemil meriç şu ya da buydu diyemezsiniz.
cemil meriş şu zamanda şuydu, bu zamanda buydu diyebilirsiniz.
cemil meriç an ve an değişen bir ayna gibidir.
hayatının hangi safhasında ona baktığınıza bağlı olarak, başka bir yanını ve anını yansıtacaktır size.
gerçekten de dinciler cemil meriç'i yanlış anlamıştır. çünkü solla islam'ı uzlaştırmaya çalışan bir aydındı kendisi. kısacası kendisi dindar bir solcuydu.
ben burda sosyalistlerinde yanlıs anladığını düşünüyorum.tamam cemil meriç sosyalist olarak bi dönem hayatını idame ettirmiş olabilir.ama bunu sonra bir zaman sığındığı bir liman olarak nitelendirmek yanlış olmaz.cemil meriç normal kalıplarda dinci değildi.ancak bu ülke için en önemli yapı taşının islam olduğunu savunuyordu.
Cemil Meriç tam anlamıyla merkezdi. Onun gibi bir aydını hiç bir kalıba ideolojiye yahut bir bakış açısına sığdıramazsınız. O hepsiydi aynı zamanda da hiçbiriydi.
Cemil Meriç'in kitaplarını okumadan analiz yapmaya kalkan kişilerin söylemidir.ona sosyalist demek iftira atmaktan farksızdır.

Dindarlığına gelince:

Bediüzzaman'a üstad, Necip Fazıl'a mücahit diyen bir kişi tabi ki de islamcıdır.bu söylemleri "mağaradakiler" adlı kitabında mevcuttur.

edit: Ayrıca "Üç kıtaya hakim olmuş bir medeniyetin, dünyaya adalet, kardeşlik dağıtmış bir ülkenin hiç bir 'zıpçıktı uygarlığı' taklide ihtiyacı yoktur." diyerek Cumhuriyet Halk Partisini yere vurmuştur.

Şimdi dağılabilirsiniz.