1. 1.
  evet tüm insanlık için gelecek nesiller için istediğim bir şey. tüm dinci katı inananlar öldürün birbirinizi. cennete gideceksiniz işte.
  başımıza ne geliyorsa bu saçma öğretiler yüzünden geliyor.

  edit: dincilerin nasıl yazılanı çarpıttığını görüyorsunuz değil mi ? dindar olmak böyle bir şey. elimden gelse bende öldürecekmişim hoşgörülü değilmişim. yani şu yazılan 2 satırdan bunu çıkarmak, asıl mesajı görememek. büyük bir akıl tutulmasıdır. geçmiş olsun. dünya için pek umudum yok. Kötümü dedim yani taksimde bomba patlatan müptezeller ile bu camiyi tarayanlar birbirini öldürsün dedim denmeyen şey kalmadı. Belki yanlış anlaşılmış olabilirim. Yanlış anlayıp bana yüklenenlere sözüm yok fakat bilerek yazdıklarımı çarpıtıp klasik dinci özelliklerini kullananları kınıyorum. Yaratıksınız.
  13 -19 ... esfender36
 2. 2.
  Irkçı bir zibidinin aslında hayali bu.

  Dinle falan alakası yok.
  8 -3 ... frekans
 3. 3.
  insanların ölmesini isteyen yaratıklarla aynı canlı türünden olmaktan utanç duyuyorum. Tam olarak şu yukarıdaki esfender adlı yazarla. Vicdanını skeyim senin aşağılık yaratık.
  8 -4 ... insectoidzz
 4. 4.
  işte bu hoşgörülü (!) adamlar, 8 mart'ta biz ezanı ıslıklamadık polisi ıslıkladık diyor.
  2 -3 ... masklavi
 5. 5.
  tüm dinlerin yasaklanması gerekir bence.
  2020 yılına geldik hala din nedir amk?
  7 -8 ... el chapo guzman
 6. 6.
  geleceğe dair umut verir..

  inşaAllah dünyamız daha güzel bir yer olabilecektir bu sayede..
  4 -5 ... artificialhuman
 7. 7.
  Suçlu ne din ne de dinciler (dinci denmiştir, dindar değil. Arada ki farkı bilin) tek şuçlu insanın kendisi.
  Bunu en baştan söyleyelim de sonra konuyu açalım:

  Adına din mi, ahlâk mı, sorumluluk mu, vicdan mı, hoşgörü mü, merhamet mi vb ne derseniz deyin tüm bu değerler sadece insanın doğasında olan vahşeti ve yoketmeyi engelleyecek hiç olmazsa absorbe etmesi için ortaya çıkmış olduğunu görmüyorsunuz.

  Aynı şekilde, anayasa ve ceza hukuk da insan doğasında olan vahşet ve yoketmeyi önlemek için oluşmuştur. Bunu fiilen kontrol etmesi için de devlet denen ortak konsensüsler ortaya çıkmıştır.

  Şimdi diyebilirsiniz ki "insanlık tarihi boyunca bu din ahlâk vicdan hoşgörü sorumluluk hukuk vb olgular neden insanın içinde varolan vahşet ve yok etmeyi silemedi?" Bu doğru ve haklı bir soru.
  Cevabı: akıl.
  Evet, akıl.
  insanoğlu, içinde ki vahşet ve yoketme duygusunu silmek için ortaya çıkan din ahlâk merhamet hukuk vb olguları aklını kullanmak ile bu değerleri kendi vahşetine gerekçe gösterip haklılık ve kutsallık kazandı.
  Ya da insanoğlu, aklını kullanmayıp bu değerleri ya ret ederek veya bu değerleri kendi vahşeti için kullanan insanların peşinde giderek dine ahlâka hukuka vicdana karşı yine vahşeti galip kıldı.

  Bunun çözümü ne o zaman?

  Birazdan...
  ... thebiggraywolf
 8. 8.
  Dinci seleksiyonudur.
  3 ... phileo sophia
 9. 9.
  Bugün kadının teki kafasına bir bez bağlasın hemen dinci oluyor insanlar ön yargıları sonucu senin gerçekden müslüman olup olmadığını bile sorgulamıyor.

  Her ak sakallıya dede dememek gerek.
  2 ... rebel12
 10. 10.
  adam gelmiş mesaj atıyor bunun bile duyarını kasıyor. kötümü dedik yani ağzından salya akıtarak birbirlerine kafir zındık diyen gruplar birbirlerini öldürsün dedik. en azından masum insanlar ölmez. ama bunu bile alıp çarpıtacak kadar alçaksınız. siz ki allah ile kandıranlardansınız.
  3 ... esfender36