bugün

hem dinine bağlı olan hem de komünizm düşüncesini destekleyen bir insandır fakat böyle bir şeyin olması teoride imkansızdır*. bugün arkadaşım kendisi için bu terimi kullandı. baya güldürdü beni sözlük. bende şansımı denemek istiyorum a tik atıp şansımı denedim.

edit: dinci dediğimi eleştirecek olanlara diyorum. arkadaşımın tabiri üzerine bu dinci komünist lafını kullandım.
hem bir dine tam anlamıyla mensub olduğunu hem de komünist olduğunu savunan kişidir.
(bkz: nihat genç)
(bkz: hacı komünist)*
uçmuştur herhalde...
kapitalist, oligarşist, faşist olmaktan iyidir ne kadar zıt kavramlar olsada.
"dinci komünist" yok böyle birşey. Varsa o insan değildir.
(bkz: muammer kaddafi)
latin amerika ülkelerindeki sosyalist devriminde din adamlarının halkı eğiterek bilinçlendiren, faşist diktatörlere karşı örgütleyen ve hatta sokaklarda devrimcilerle omuz omuza çatışırken vurulan yüzlerce katolik din adamı ve rahip olduğunu hatırlarsak, neden olmasın diyebileceğimiz bir kombinasyondur.
dinler de komünizm gibi, insanların yaşam şeklini olumlu yönde geliştirerek, cennete gitmek için ölümü beklemek yerine, insanın kendi cennetini bu dünyada inşa etmesini amaçlar.
cennette herkesin eşit olacağı, sosyal statü ve sınıfların olmayacağı, paranın kullanılmayacağı ve tüm ihtiyaçların cennet yönetimi tarafından ücretsiz karşılanacağı yazılıdır kutsal kitaplarda. karşılığında tek istenen bu dünyada çok çalışıp onu haketmektir. komünizmin de hedefinde benzer bir yaşamı bu dünyada kurmak ve karşılığında çok çalışmak vardır. tek fark, "cenneti yaşamak için ölmeyi beklemek zorunda değiliz" der.
dinci hiç bişey güzel olmadığı gibi o da hoş değildir. ama dininin gereklerini yerine getirmeye çalışan kominist ideolojiyi benimseyen biri olmak gayet normaldir. çevremde çok az da olsa karşılaştığım tiplerdir.
araştırma özürlü insanlar için (bkz: komünist imam), (bkz: hasan kıyafet)
muammer el - kaddafi'nin ülkesinde ''islami sosyalizm'' olarak tanımladığı ideoloji.
"felsefi bakış açısından marksizm dinle bağdaşmaz olsa da, bizler dini bastıran veya yasaklayan her düşünceye karşı çıkarız. bireyin herhangi bir dinsel inanca sahip olma ya da inanmama özgürlüğünü savunuruz. herkes istediği dini savunmakta ya da dinsiz olduğunu açıklamakta özgür olmalıdır."

(alıntıdır.)
(bkz: öyle dalga mı olur lan)
dinci komünist olmaz.

olsa olsa dine saygılı komünisttir.
dinin bir inanç,komunizmin ise bir rejim,ekonomik bir çözüm olduğunun farkında olan kişidir. Komunizmi bir din olarak görmeyen adamın yapabileceği şeydir ayrıca.
komunizm ile dini aynı torbaya koyup,çalkalayabilecek arkadaşlara (bkz: sap) (bkz: saman)
güncel Önemli Başlıklar