bugün

türkiye'deki jakobenlerin halka "ben aslında dine değil dincilere karşıyım" mesajını vermek için olduğunu varsaydıkları farklardır bunlar. peki nedir bu insanların tezleri?

siyasal islamcılar ve sonradan görme yeşil sermaye erbabı din tanrı ile kul arasında olması gerektiği halde, her türlü dini pratiği -gizlemek şöyle dursun- son derece şatafatlı, gösterişli ve kör gözüm parmağına yerine getirmektedirler. bütün o cuma namazları, hacca gitmeler, her lafın arasına dini birkaç sözcük sıkıştırmalar vs vs. peki bu neden böyledir? ranttır efendim rant elbette. işadamları için dindar halkın paraları, siyasetçiler içinse oydur bütün bu gösteriş ve mümayişlerin sebebi. işte bizim pek sevgili jakobenlerimiz bütün bunları saydıktan sonra derler ki, "ben milli görüş ve hocaları erbakan, tayyip erdoğan ve arkasındaki anadolu kaplanlarına ayrıca da ülkemizi iran'a dönüştürmeye yemin etmiş o tek tip kıyafetli örümcek kafalı türbanlılara veryansın ediyorum ama, benim dinle, dinini gizliden gizliye adabınca yaşayan dindarlarla hiçbir alıp veremediğim yok sakın yanlış anlaşılmasın aman haa."

oysaki yaptıkları dindarlara aferin deyip dincilere hadlerini bildirmek değil, olsa olsa takiyyenin ağbabasıdır. onların gözünde son tahlilde dincilik de dindarlık da aynı şeydir. adına ister dincilik ister dindarlık desinler jakobenlere göre islam, tıpkı hristıyanlık gibi vicdanlara hapsolmadıkça, günlük hayattan elini eteğini çekmedikçe batılılaşmak yolunda önümüzdeki en büyük engeldir.
saçmalıktır efendim hatta artık saçmalığı da geçmiş bullshit kategorisine alınması gerekli bir karşılaştırma olmuştur. Hatta daha da açık söylersek rasyonalist ve pozitivist akımları kıçından anlayan irrasyonalist beyinlerin dinle ilgili olan fikirlerinin hezeyana dönüşmüş dışavurumudur. Dinci diye bi kavram yoktur efendim ve dahi olamaz da. Dindar vardır, gene etimolojik olarak garipsesem de dinibütün vardır ne biliyim dinsiz vardır ama dinci yoktur. Dinci kavramı(!) işte bu tür, inancı zayıf beyinlerin, aslen tüm dindar insanları gönül rahatlığıyla eleştirmek, alaya almak veya küçümsemek için ortaya attıkları bi hededir. Kelimenin uydurulma sebebi ise dindar insanlardan gelecek tepkilerden çekinmeleri hatta tırsmalarıdır. Haliyle böyle bir kavramın objektif bir karşılığı olamayacağından konuyla ilgili geriye sadece dindar kelimesi kalır. Dindar kelimesiyle aslında olmayan bir kavramı karşılaştırmak da haliyle akıllı işi değildir!
(bkz: suni kimlikler yaratmak/@bl)
temelde tek fark vardır;

dinci, dinini kabul ettirmeye; dindar ise dinini yaşamaya, uygulamaya çalışır.
dindar inanır,
dinci inandırmaya çalışır.
dinci din alip satan kimseye denir. arabaci , tamirci tum cili culu kelimeler gibi bir meslektir. ama dindar kendi halinde sadece dinini yasamaya calisan saygi duyulan insanlardir. en onemli fark dindarlar dincilere gore cevresinden daha fazla saygi gorur.
sözlük yazarlarının kavram bilgisi olmadığını gösteren karşılaştırma.

(bkz: afferin çok iyi düşünmüşsünüz)

dinci: Dinî görüşleri her alana yaymak isteyen kimse.
dindar: Din inancı güçlü, din kurallarına bağlı (kimse), mütedeyyin.

http://www.tdk.gov.tr

(bkz: cahillerle yaptigim her tartismayi kaybettim)
milliyetçi ile faşist arasındaki farkları anlayamayan köhne zihinlerin idrak edemeyeceği farklardır.
taklit ile tahkik arasındaki fark kadar vardır.
dinci dini kullanıp cebini doldurmaya bakar, dindar dininin gereklerini sessiz ve kendi içinde yerine getirir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.