Advertisement

 1. 1.
  az önce mesaj kutuma düşen cümledir. yazarın biri dinlerin olmadığını onu ortaya çıkaranın bizlerin olduğu yönünde bir iddia atmış ortaya. dinler kimsenin tek elinde değildir. 3 kutsal kitap deformasyona uğrayarak insanlar tarafından değişime uğradı. 4. son kitap kuran-ı kerim allah tarafından değiştirilmeyeceği yönünde insanlığa gönderildi. belki yazısal anlamda değil ama tarikatların, cemaatlerin yaygınlaşmaya başlamasıyla beraber sözsel olarak değişime uğradı.

  sen 2 ayet paylaşıp mealini merak edip soruyorsun. ben kendi bildiğim kadarıyla bunu sana yorumuyorum. benim yorumum gerçektir diye bir şey demiyorum. çünkü herkesin yorumu, bakış açısı farklıdır. insanlığın bu hale gelmesine sebep dinler değil gene insanoğlunun kendisidir. kendisini geliştirememesi, cahil kalması, özsaygısını yitirip yozlaşması ve sadece kendi fikirlerini doğru olarak kabul görmesidir.
  1 ... hasmet ibriktaroglu
 2. 2.
  din halkların afyonudur

  yıl olmuş 2019

  milletin uğraştığı şeye bak.
  3 -4 ... timur cengiz hulagu
 3. 3.
  Açsın, fakirsin ve öyle kalacaksın. Sana vaat edilen bir cennet var ve onun uğrunda bir ömür köle olacaksın. Dinler, çektiklerin karşısında sana cenneti ve ölümsüzlüğü önermese böyle bir hayata isyan etmez miydin? Hiç düşündün mü, belki de dinler sen adaletsizliğe isyan etme, uyuduğun uykudan uyanma diye var.
  -1 ... benimhalaumudumvar
 4. 4.
  açlık ve fakirlik bir isyan sebebi değildir. böyleysen allah sana boşuna bir zeka vermemiş. açsan ekmeğini haketmek için çalışacaksın, fakirsen hayatını idame ettirmek için çalışıp kazanacak ve müsrif olmayacaksın.

  kimsenin asla bilemeyeceği bir son var. sana göre bizler boşuna ibadet eden kesimiz. iyi güzel ama şu var ben ibadet ettikten ve ölüp gittikten sonra sen haklı çıkarsan ben boşuna ibadet etmiş olacağım. o zaman ne kazananaım ne kaybedenim. ama ben haklı sen haksız olursan bu iyi ya da kötü yaptıklarının hesabını vermiş olacaksın. yani inanarak ben karda olmuş oluyorum. seni bilemem, çünkü bu senin inancın, senin hayatın, senin düşüncelerin. ben sadece kendi hayatım ve inandığım değerlerden mesulum.
  2 ... hasmet ibriktaroglu