1. 1.
  islamı(ya da museviliği ya da diğerlerini) bir ideoloji zannedip komünizmi(ya da faşizmi ya da kapitalizmi ya da diğerlerini) bir din zannedenlere hatırlatılması gereken ayrımdır..

  bunlar şöyle ayrılırlar;

  1.ideoloji dünya mutluluğu din hem de dünya hem dünyadan sonrası mutluluğu için vardır.
  2.ideoloji insan menşeli din yaratan menşelidir..
  3.ideoloji maddeden din sünnetullahtan başlar.
  4.ideoloji hayatın bir safhasını(ekonomi özellikle) ya da birkaç safhasını ele alırken din bütün bir yaşam nizamıdır..
  5 -2 ... rasko
 2. 2.
  en kısa tanımlama...
  din ahiret inancını barındıran hayat anlayışı.
  ideoloji ise sdc dünya yı ilgilendiren,ahiretin önem taşımadığı bir sitemdir.
  2 -1 ... mosquito
 3. 3.
  (bkz: şerif mardin)
  ... registerlater
 4. 4.
  tüm ideolojiler bir kahramanın ya da bir grup kahramanın günün şartlarına en uygun yönetim şeklini geliştirmesi ile ortaya çıkar ve belli bir ömrü vardır, ayrıca yanlış da olabilirler. oysa dinin kurucusu bir kahraman, deha ya da dahi değildir; peygamberdir. peygamber, allah tarafından verilen mesajları; birincisi, yaşayarak; ikincisi, anlatarak tüm insanlara sunar.

  hâsılı; peygamber kahraman olmadığı için din ideoloji olamaz.

  peygambere kahraman, dahi ya da deha demek büyük bir hakaret olur.
  1 -1 ... kutt
 5. 5.
  ideoloji kavrami uzerine gerekli okuma yapildiktan sonra anlasilabilir ki, din bir ideolojidir. kaynak isteyenler birsen oz isimli prof hocamizin ideolojiler uzerine derslerine girebilir, yapitlarini okuyabilirler. dinin bir ideoloji oldugu kisisel gorusum degil nesnel bir tespittir.
  ... reanarchy
 6. 6.
  din afyondur. cahillerin tiryakiliğidir. ideoloji ise fikir temellidir. üretmek ve özgür olmak laflarını bilendir. dinsizlere değil de, ideolojisizlere acırım şahsen. ide'siz nasıl yaşanır bilemem şahsen.
  ... ritmik uyuz
 7. 7.
  din insanlarin yasam metodlarini belirler. ideoloji de aynen su anlama gelir:

  Genel olarak siyasi ya da toplumsal bir öğreti meydana getiren ve siyasi ve toplumsal eylemi yönlendiren düşünce, inanç ve görüşler sistemi; bir topluma, bir döneme ya da toplumsal bir sınıfa özgü inançlar bütünü; bir toplumsal durumu yan­sıtan düşünceler dizgesi.

  ideolojinin ozellikleri dinin ozellikleridir ayni zamanda. yukarida da soyledigim gibi hayatimizi belirler din. evet ahirete de yoneliktir fakat; dunyadadir. siyasi, ahlaki, maddi, sosyal vs... herseyi kapsar. dinin gorusleri yerine * * baska ideolojilerin gorusleri, felsefesi benimseninr ve yasam tarzi kabul olursa, o halde din de o olmus olur...
  cunku din yasam tarzi demektir...
  bu yuzden her ideoloji bir dindir.
  ... raanaa
 8. 8.
  Rahmetli zeki müren söylerdi "Aynı bedende can gibiyiz Biz ayrılamayız biz ayrılamayız"...

  Birbiriyle ilişkili olduğu gibi her din veya dini öğreti zaten ideolojidir. Hedefleri vardır. Ha kendi içinde de yorumlar ve farklılıklar bolca bulunur. Tıpkı komünizm veya liberalizm gibi. Stalinistler troçkistler bolivarcılar maocular sünniler şiiler katolikler luteryanlar cartlar curtlar diye devam eder örnekler tabi.

  Zaten en büyük kavgalarda böyle olur. Ben ülkücü geçmişi olan biriyim 33 yaşımın ilk dakikalarından bildiriyorum sizlere. iyi kötü baya yaşamış gibiyim lise gördük üniversite gördük. Pek tabi geçmişim de siyasi olarak özellikle fikirsel manada çoğunlukla sözlü nadiren fiziki kavgalar ve gürültüler yaşadım. Ülkücüydüm ancak türkçü fikirleri ağır basan bazı konuları sorgulayan necip fazıl ve arvasi kanalına karşı nihal atsiz kanalını bağdaştıramayıp ocak içerisinde çıban başı olan hatta bazen ateist olmakla suçlanan muhaliftim. Hani bıraksan ilk önce ocakta biribirimizi vuracağız öyle tartışmalar öyle sözlü kapışmalar yaşıyoruz. Biri "mavlana ya ibne diyen adamı ocakta okutmam" derken bende "onu okutmazsan kadın bacaklarını put yapıp tapınan jokey necip i okutmam" deyip yumruk yumruğa geliyoruz. Öyle bir mevzu bu ideolojik yaşam. Dışardan bakınca aynı fikirde görünenler içerde savaşıyor kim bilecek?

  Birşeyi yorumlamaya başladığın zaman sonu gelmiyor. Bak şimdi kaç satır yazdım halbuki diyeceğim basit birşey "din ve ideoloji birbirinden ayrılamaz çünkü din zaten ideoloji" diyeceğim uzattım da uzattım yorum yapıyorum ikna çabaları işte.

  insan en büyük kavgaları kendi aile içinde verir. En kötü olanı da zaten budur. Ortada bir kitap var 400 sayfa okursan anlarsın uyar veya uymaz insanlar bu kitap üzerine kütüphaneler dolusu kitap yazıyor "orada söylenen şudur aslında şöyledir" diye. Haliyle sıyıranlar tırlatanlar conta yakanlarla doluyor etraf. Aynısını marx a da yaptılar:-) adam bir kitap yazdı üzerine 70 ayrı fraksiyon 700 ayrı fikir üretildi.

  Daha yazarsam bu konudan da kitap çıkar ancak daha çok bok olmasın ortalık.

  Neyse...
  5 ... kurtcebe noyan
 9. 9.
  Şimdi sözlükte de olduğu gibi genel manada müslümanlara yönelik bir eleştiri var. Ben kendi halinde bir müslüman olarak bu eleştirileri yapanlara kızamıyorum aksine yaşananları gerektiği gibi eleştirmekten aciz müslümanlara kızıyorum. Çünkü olaya ideolojik bakıyorlar. Dinci ile dindar arasındaki farkı bilmemek olabilir bunun sebebi.

  + adamlar ışid i müslüman sanıyor bize laf ediyor yeaa

  Eee güzel kardeşim ışid in argümanlarına göre de sen müslüman değilsin mürted ve kafirsin? Bu ideolojik ayrımı nasıl elestireceksin? Veya eleştirebilecek misin?

  Eminim içinizde Yılbaşı kutlanıyor diye kafayı sıyıran binlerce belki milyonu bulan adam var. Dininizi ideoloji olarak yaşamaya devam ettiğiniz sürece de devam edecek. Ancak yarın birgün tıpkı ırak ta olduğu gibi camilerde saldırı yaptıklarında ne yapacaksınız? Çünkü bu adamların islami yorumlarına göre ortaköy de yılbaşı kutlayan kişilerle türkiye de camiye gidenlerin bir farkı yok. Çünkü oy kullanıyorlar kafirler mürtedler. T.c nin başındakiler Allahın hükmüyle değil kendi hükümleri ile hükmediyorlar dolayısıyla kafirler kafir ile cihat haktır diyor adam. Ve bilmem kimden rivayetle hadis çıkartıp sırtını buna dayıyor?

  Sen dini bireysel olarak yaşamadan kimseye "noyel de eylenme haram he" demeden yaşadığın zaman bu adamlara eleştiri yapabileceksin. Aksi halde ışid gibi grupların zaten ilk hedefleri kendileri gibi görünen ancak onlara göre ideolojik olarak "mürted" olanlar olacaktır. Çok kısa bir süre içinde.
  1 ... kurtcebe noyan
 10. 10.
  Kişi dini kendi içinde yaşamayı bıraktığı zaman dinini ideolojiye çevirmiş olur. Sen bir müslümansan ve başkaları da müslüman olacak diyorsan artık eylemlerini dinin arkasına saklayamazsın.
  1 -1 ... gok bilge