Advertisement

 1. ?.
  bir devlete sahip olacağı kesin olmakla birlikte, bir dine artık sahip olamayacağı da kesin olan kişidir. sözüm kesinlikle ve kesinlikle dine inanmayanlara değil. şahsen inanmayan biri olsaydım ben de laik olmak isterdim, bunu anlayabilirim ve saygı duymasam bile müslüman olmayan kişinin laiklik istemesinde en ufak bir mantıksız taraf göremiyorum. ancak islam hoşgörü dinidir sloganından yola çıkılarak bunun laiklik demek olduğu gafletine bir müslüman nasıl düşebilir? bunu anlayamam. allah'ın ayetleri kuranda açıkça bellidir, kimse bu kitapta bir yöneticinin nasıl davranması gerektiğine ilişkin emirler yoktur diyemez, diyorsa ya aptaldır ya da cahil. kuran müslümanlara da müslüman olmayanlara da nasıl davranılması gerektiğini belirttiğine göre, iki tür insan bir tutulmasın buyurmuştur yaratıcı. şayet deniliyorsa ki: ben kuranın adaletini yeterli bulmuyorum, bu yüzden laik bir dokunuş daha sempatik kılacaktır allah'ın kitabını. o halde sorulması gereken: ne işin var adaletine inanmadığın bir dinde? olacaktır. kuran'ın adaletinde veya herhangi bir ayetinde yanlış uygulamadır diyeceğim herhangi bir durum olsa, bu kitaba asla ama asla inanmazdım, inanılmaması da gerekir. bahsettiğimiz eğer ki bir yaratıcıysa, zaten her söylediği en doğru olan olmalıdır ve öyledir de. bu dinin gerçekten her şeyi yaratan, bize şah damarımızdan daha yakın olan, cennet ve cehennemin yaratıcısı, olmuş ve olacak olan her şeyi bilen allah tarafından gönderildiğine inanıyorsam, nasıl olur da devletimin yönetimde bundan faydalanılmasından rahatsızlık duyabilirim? laiklik insan ürünü bir sistemse ve insan ürünü olan hiçbir sistemin allah'ın ayetlerinden daha üstün olamayacağına inanıyorsam, nasıl olur da allah'ın indirdiğini değil de insanın ürettiğini seçebilirim?

  belirttiğim gibi, eleştirdiğim insanlar sadece müslüman olduğunu söyleyip laik olanlardır. aklı mantığı olan her insanın da böyle düşüneceğine eminim.
  ... omerhayyam
 2. 1.
  Hosgorulu, anlayisli, dusunebilen, ilme fazlasiyla onem veren ve en onemlisi dinini baskalarinin gozune sokmayan muslumandir.
  1 ... herhaltibiliyoring
 3. 2.
  bitiştirmeye çalışan dürzüleri görünce gerekliliğine daha kuvvetle inanmaya başlayan insandır. zira bunların aklıyla gittiğimiz yol yol değil.
  ... vigilante8
 4. 3.
  dinin siyaset denen kahpeliğe alet edilemeyecek kadar ulvi bir hissiyat olduğunu bilen adam gibi müslümandır.Evet siyaset yalandır,riyadır,kahpeliktir.Tek temiz olgu olan dini niye bulaştırsın.
  ... ceogen