1. 1.
  dini kendi çıkarları için kullanmaktır. ayrıca tuzu kuru ibnelerin, derdi olan insanlara din satmaya çalışmasıdır. usul usul yanınıza gelirler ve canınız sıkkınken allah kitap nasihatleri vermeye çalışırlar.
  2 ... asosyal hic
 2. 2.
  Kafasında takke, elinde tespihle dolanan esnafların neredeyse tamamı.

  Bunlardan birisiyle yaşadığım bir olayı kısaca anlatayım:

  Yatağıma yatmış yavaş yavaş uykuya geçiş yaptığım o tatlı anı yaşamaktayken telefonum çalmaya başladı. Yorucu bir gün geçirmiştim ve açmadım. Sonra tekrar çalmaya başladı, bu sefer cevapladım. Karşıdaki 'hocam oğlumun dişi ağrıyor, biz muayenehanenin önündeyiz seni bekliyoruz' dedi. Dikkat: 'kusura bakmayın rahatsız ediyoruz, lütfen' falan yok, direk 'bekliyoruz' diyor, yani kalk gel bizi fazla bekletme diyor. Haliyle bu tavırdan hiç hoşlanmadım ve 'beğefendi şu an yatıyorum, ben size ilaç söyleyeyim eczaneden alın, yarın gelin' dedim ama öyle ısrar etti ki bir anda 'tamam' deyiverdim. Gidip çocuğu muayene ettim ama adamda bir tavırlar var ki insan karşısında tedirgin oluyor 'lan bir hata etmeyeyim yoksa beni azarlayacak' gibi bir düşünceye kapılıyor. Konuşmaları emir verir gibi 'hoca ne gerekiyorsa yap, şöyle yap, böyle et...' gibi. Olabildiğince sakin bir şekilde 'beyefendi bu dişe ampütasyon denilen bir tedavi yapılmalı' dedim, 'iyi ne gerekiyorsa yap' dedi. 'Yalnız bu tedavinin ücreti 60tl'dir' dedim. Normalde o kadar almıyorum ama gece sıcak yatağımı bırakıp gelmişim pe.evengin birinin küstahlığını çekiyorum ya dedim al sana tedavi. Bu kendi kendine söylenmeye başladı, çocuğu ünitten kaldırıp dışarıya çıktı, arabasına binip gitti, tek kelime etmeden... beni aradığı numaradan aradım diyalog şöyle:

  ben- hayırdır beğefendi?
  Pzvnk- hoca senin tavırların hoşuma gitmedi. Bana paradan bahsediyorsun.
  Ben- ben her işlemden önce ücreti söylerim, bu işin normali budur.
  Pzvnk- böyle müslümanlık olmaz...
  Ben- kalplerdekini yalnız allah bilir, cahil cahil konuşma. bana müslümanlıktan bahsedecek adam değilsin altından kalkamazsın. Kafana takkeyi taktın diye kendini bir şey mi sandın?
  Pzvnk- çocuğun dişi ağrıyor sen para konuşuyorsun ayıp değil mi?
  ben- he gardaş, bu saatte senin için kalkıp geleyim bir de bedavaya çalışayım. Oldu, başka arzunuz?
  pzvnk: hoca bekle geliyorum.
  Ben- yavaş gel saçın başın dağılmasın.

  Sonra bekledim bekledim gelmedi. Çevre esnaf arkadaşlara ertesi gün sorduğumda onun da esnaf olduğunu öğrendim. Bu dindar görünüşüyle iş yapan, para kazanan karaktersizin tekiydi işte. Öyle alışmış ya, çok dindar olduğu için herkes ona hürmet gösterecek, herkes ona itaat edecek. Hass.. ordan. Hakkımı helal etmiyorum, bakalım kim zararlı çıkacak...

  işte bu din tüccarı parazitler her konuda böyledir. Vatandaşın diyanetin izzetine karşı muhabbetini sömürürler, allah'ın dinini şahsi çıkar ve kazanç aracından başka bir şey olarak görmezler. Bu pislikler yüzünden dinimize dil uzatanlar da ayrıca başa bela olur.
  5 ... endemik pandemi
 3. 3.
  spermatozoit israfı olan kişilerdir. bunlar genelde şöyledir sakal bırakıp, takke takıp, güya efendi, allah yolunda (hangi allahsa artık) olduklarını hem söylerler hemde hareketleriyle belli ettirirler. bunlar aslında dört ayaklı iri cüsseli koşucu bir canlının, cinsel organına benzediklerinin farkında degillerdir. terbiyesiz etik kurallardan habersiz mahluklar sizi.
  ... merak makinesi
 4. 4.
  bi çok insanın dinden soğuma nedenidir.
  ... sanirim herhalde muhtemelen
 5. 5.
  papanın vakti zamanında insanlara ''cenetten tapu'' endüljans satması. hurileri anlata anlata allahın cennetini genel ev gibi gösteren yalancı ilahiyatçılar.
  ... mariamagdalene
 6. 6.
  en rezil, iğrenç iştir. bunu yapanlar dini kullandıkları için çok büyük bir güce sahip olurlar.
  1 ... selia
 7. 7.
  bu ülkede en çok para yapan iştir.
  alıcısı bol, satıcısı nadir.
  ... imkansizligin kekremsi tadi
 8. 8.
  akp'nin icra ettiği meslektir. kendi kullanmadıkları ürünleri iyi bir pazarlama taktiğiyle satarlar, iyi kar elde ederler, alıcısı boldur.
  ... woxow
 9. 9.
  "Halkı %60 aptal olan bir ülkede, en geçerli meslek din tüccarlığıdır."

  (bkz: Aziz Nesin)
  3 ... vatandasa cart curt yok
 10. 10.
  ülkemizde son derece popülerdir. okul, bilim, kitap diyene küfür ederler ama cami, allah, islam diyen zottirikler büyük saygı görür.
  1 ... yeralti zamburu