1. 1.
  Merkezi devlet - "devlet aklı" yaratıldıktan sonra ortaya çıkmıştır.bütün dünyaya yayılmıştır. günümüzde çok gelişmiş devletlerde de görülür.buna örnek olarak amerikan başkanı george bushun seçim meydanlarında konuşurken yanında hristiyan din adamlarını eksik etmemesi verilebilinir. Türkiye cumhuriyetinin politik sahnelerine ise kuruluşundan beri hiç eksik olmayan ve 1950lerden sonra daha yogun olarak kullanılan siyasi akımdır. Siyasetcilerin, seçilmek için; seçmenlerinden oy alabilmek için izledikleri yoldur. Ülkemizde genel olarak sag-radikal sag partiler soylevlerinde cokca kullanırlar. Sol partilerde ise, sol kultur geregi daha az yogunlukta kullanilir.

  Halkımızda din somurusune karşı olanlar din düşmanı, müslüman düşmanı, ateist olarak anlaşılmıştır. Ancak din somurusune karşı olmak dini duyguların sömürülerek siyasete alet edilmesine karşı olmak anlamına gelir.
  2 -1 ... cavit
 2. 2.
  Bir örnek:
  "hem müslüman hem laik olamazsın! Ya müslüman olacaksın, ya laik!"
  Rte

  "bırakın artık.bizler de müslümanız, yeter artık sizden mi öğreneceğiz müslümanlığı?
  aynı anda Laik de olurum, müslüman da olurum,ohhhhhhhh çatla da patla." diye cevaplanması gereken sömürü.
  4 -1 ... goksunv
 3. 3.
  dindarlardan daha fazla kimsenin karşı çıkamayacağı sömürü. elmas madenleri güney afrikalılarındır. onlardan daha fazla acı çekemezsiniz neticede.*
  1 ... williamhowardtaft
 4. 4.
  (bkz: sosyalizm ve din)
  -2 ... like a_ rolling stone
 5. 5.
  bu konuyla alakalı olarak bir de laiklik sömürüsü vardır ki ülkemizde üzerinde ihtisas yapmış sadece bu yolla mitingler düzenleyip milyonları yürütebilen parti vardır.
  -4 ... eurasia
 6. 6.
  tarikatlar, dinciler, din tacirleri ve benzerleri tarafından cahil halkımızın kutsal değerlerine girilerek kandırılması en kolay sömürü yoludur. allah, peygamber ve kuran dan bahsettinmi cahil halk çok kolay yola gelir ve kullanılır. cahil halkı bu sömürcülerin elinden kurtarmak gerçek dindarlara düşüyor.sömürülen bu halk hem maddi anlamda hem manevi anlamda çöküyor. emeğini, parasını kaptırıyor, dinini yanlış öğreniyor, medeniyetten,çağdaşlıktan uzak bir yaşam sürüyor. bu insanlar bizim insanlarımız, bu toprağın insanları, sahip çıkılması gereken insanlar.
  -1 ... casua
 7. 7.
  (bkz: fethullah gülen)
  ... lucarelli99
 8. 8.
  her insanın bir şekilde farkında olduğu ama tepki göstermeyerek dahil olduğu durumdur.

  (bkz: haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır)
  ... ezberi bozan katib
 9. 9.
  ali kalkancı isimli alkol bağımlısı bir adamı bir gecede şeyh yapıp çipli uçan halılar ile milleti kandıranların faaliyetleridir. hiçbir işe vakıf olamayan insanların bariz bozgunculuk çalışmalarıdır. ramazan ayı gelince semadan geçilmeyen tv kanallarının yaptığıdır. bir aylığına durumdan vazife çıkartanların amacıdır. göt göğüs fragmanlı magazin programlarında götürdüğü kadınlardan bahseden ancak ramazan gelince iftar vakti utanmadan ezan okuyan, ilahi albümleri çıkaran "halk"ın önünde "eğilen" furyanın deneme yanılma yöntemidir.

  oysaki yolunda olan her zaman yolundadır. utanması gereken kadeh kaldırıp bu praksise destek olanlardır.
  -1 ... pietro pacciani
 10. 10.
  türkiye'de yaşayan müslümanları veya yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı kendi çıkarlarınca kullanmanın, kandırmanın en kolay yolu " dini " kullanmaktır. eğitim seviyesi, kültür seviyesi, sosyolojik ilişkiler, yaşam biçimi ve ekonomik duruma baktığımızda, türkiye'de prim yapacak, su istimal edilecek, çıkarlar doğrultusunda kullanılacak, araç yapılacak en uygun şey -üzülerek söylüyorum ki- islami dini duygulardır. bu " dini duygular " siyasi anlamda, ekonomik anlamda, kültürel anlamda geçmişte de kullanılmıştır, bugün de kullanılmaktadır. çünkü dini duyguları satın alınan veya su istimal edilen insanların sorgulayabilecekleri şeyler, o insanların kafalarındaki inancın kendisine izin verdiği çizgiyle sınırlıdır. bu çizginin ötesine geçemeyen şahıslar ne yazık ki çizginin diğer tarafına geçebileceği zaman görebileceği gerçekleri, bulunduğu yerden göremez. bunlarla birlikte, sözünü ettiğim " dini duygular " o kişiye özel dini duygulardır. örneğin oruç baba türbesine her ramazan ayının ilk günü hücum edip, iftarlarını sirkeyle açan insanlar bunu " dini duygular " çerçevesinde yapar. gerçekte bu dini bir gereklilik veya islamiyetin şartı değildir. islamiyette böyle bir inanç da yoktur. ama burada su istimal edilen, kullanılan, araç yapılan şey islamiyettir.

  çeşitli şekillerde " en yüce " inanışları satın alınmış veya su istimal edilmiş, fakat yukarıda bahsettiğim gibi, bunun farkında olmayan, olamayan kitleleri yönlendirmek çok kolay olmuştur. bunun örnekleri tarihte çokça vardır. örneğin bir menemen olayı, dinine sahip çıktığını zanneden gericiler tarafından gerçekleştirilmiştir. başı gövdeden ayrırıp sokaklarda gezdiren zihniyetin bunu " dine sahip çıkmak " adına yapmalarını zannetmeleridir en vahim olan. keza yakın tarihimizde sivas'ta meydana gelen madımak olayı, aynı şekilde kışkırtılmış, beyinleri yıkanmış, ne yaptığını bilmeyen gerici kitle tarafından yapılmıştır. cuma namazı'nı fırsat bilen provakatörlerin organize ettiği bu gerici eylem, kendileri için yüce olan dini inançların, gerçek dini inançlarını ve doğru düşüncelerini sorgulamalarının önüne geçmesi sonucunda cereyan etmiştir. demek istediğim, o kişilerin kendilerince yüce duyguları, yine o kişilerin doğru düşünceleriyle aşabilecekleri mantık çizgisini aşıp, diğer tarafa geçerek, ne yapıyorum ben? demelerini engellemiş, buna köstek olmuştur.
  1 -2 ... kizkaciran damat