bugün

belki de sanat olacaktır. günde 5 vakit namaz kılanlar belki de günde 50 dakika resim yapacak. düşün o nasıl bir dünya olacak.
o gericiliğin yerini doldurmak için bayağı bir bilgi gerekecek o kesin.
daha fazla şiddettir. Dinle bile ahlaki gelişimini tamamlayamamış bir toplumdan dini de alırsan iyice canavarlaşacaktır. Ateizm iyidir ama bilinçli bireylere.

adam sonsuza dek yanacağını düşüne düşüne hırsızlık yapıyor, adam öldürüyor, tecavüz ediyor. Bu adamlara yanmayacağını, dinlerin yalan olduğunu söyleyin ve görün neler oluyor.
din ortadan kalkabilmesi için halkın ileri düzeyde olması gerekir. Yani sorgulayabilmesi ve hatta kendi içinde olduğu kültürü ve toplumu dışarıdan bakıp iyisini kötüsünü görebilmesi gerekir.

Bu toplumun bireyinde din olmazsa da sorun yoktur zaten. Doğuştan gelen vicdan ve empati yeteneği gayet yeterlidir. Yani bu adam ooo ben ateistim ya da deistim o zaman karımı kızımı paylaşırım bizim bakkalla demez. Bazı mallar bunun dini değerlerinden dolayı geldiğini sanmaktalar ilginçtir.

Dini ortadan kaldırmaya çalışmak da, dini zorla inanmayanlara ya da başka dine inananlara çakmak da aynı derecede yanlıştır.

Birey önemlidir. Bir birey neden suç işlememeli? Ya da sadece dini inancı olursa mı suç işlemez bunu tartışmak gerekir.

Kısacası cahil bir adamsa, evet dini korkuları daha çok takar. yok değilse zaten kendini biliyordur.
Diğer şeyler birbirinin emellerine kurban gidebilir ama bilimde böyle bir şey yok.