1. 1.
    Doğruluğu su götürmeyen, özenle seçilmiş kelimelerden oluşan başlığın, yansıtmış olduğu gerçeklik.

Evet efendim. Yıllardır bilinen gerçeklik. Ancak ortada açıklanması gereken bir durum var.

Din doğrudan değil, dolaylı olarak toplum düzenine yardımcı olmakta ve bireylerin suç işleme mekanızmasına duvar koymakta.

Şöyle ki, din ekolojisi kuramıma göre, aslında bir çok insan dine inanır ancak suçtan kaçınma sebebi inançları değildir. içinde bulunduğu toplumda genel-geçer inançlardır.
    Kişi dinin değil, toplumun baskısından korktuğu için suçluluktan kaçar.

Tabi bu bahsettiğim, inançlı olduğunu zanneden taklitçi insanlar için geçerli.

Bunun dışında, pek ala inançlarına bağlı kişi, topluma ihtiyaç duymaksızın kendi halinde dahi suçlardan (günahlardan) kaçınacaktır.
    1 -1 ... yahigewrovski
  2. 2.
    bak suçluluk derken bile benim aklımda hemen suçluluk kavramı, akabinde iyi ve kötü kavramı, hemen sonrasında doğru ve yanlış kavramları canlanıyor.. ve nedense bunları kullanmak ve idrak etmek içinde hiç allahının dinine başvurmuyorum. sadece şu kafamın içindeki ile biraz oyalanıyorum.
    -1 ... evolution is here