bugün

Birisi afyon der...
Vücuduna bombalar bağlayıp cuma namazından camiden çıkan insanların arasına dalıp kendini ve orada ki masum herkesi öldüren, bunun için cennete gideceğini huriler alacağını düşünen insanı örnek gösteren birine haksız diyebilir miyiz?

Birisi psikolojik rahatsızlık der...
insanlık tarihi boyunca binlerce yıl öncesinden beri yapılagelen eziyetler (ölen idaresinin atı eşleri de bazen öldürülüp bazen canlı olarak gömülmesi, din adına şeytan çıkarma ayinleri, arınma ayinleri, anma töreni adı altında çeşitli toplumlarda kendi bedenine yapılan şiddet vb) bunlara bakıp psikolojik rahatsızlık diyen haksız mı?

Birisi toplumsal şizofren der.
Tarih boyunca toplum gerçeklikten uzaklaşmış, zarar ziyan bilmez halde yaşamı yok ediyor ve bindiği dalı kesiyor.
Brezilya da tanrı vergisi dedikleri yağmur ormanları uluslararası gıda tekelleri çıkarına GDO'lu ürün ekimine kurban edilirken en büyük isa heykelini Rio da dikmek...
Petrolün kaynağında şeriat din savaşını aynı dinden olduğunu iddia eden insanlar bir birini öldürürken ve dünya da en fazla sağlıklı likitide akışı içinde zenginlik içinde Suudi Arabistan açlıktan ölen öldürdüğü komşusu yemen.
Bunları örnek gösteren ve toplumsal şizofren diyen haksız mı?

Sözlükte bunun gibi bir çok tanım yapana dinsiz din düşmanı diyebilirsiniz.
Haklısınız.
Onlar da din adına kişisel toplumsal davranış eylem olayları örnek gösterdiğinde onlar da haklı olur.
O zaman din nedir?
islâm mı?
Allah katında olan Kur'an da yazan mı?
Hangi islâm?
Müslüman'ım diyenin islam anlayışı mı?
Hangi Müslüman?
Aynı şekilde ibadet etmeyen, aynı görüşte olmayan, elinde ki kitap ve dilinde ki Allah dan başka hiç bir ortak yanı olmayan aynı mezhep aynı tarikat içinde bile fırkalara bölünmüş müslümanlar bir birini daha az Müslümanlık, dinden çıkma, az çok sevap ile itham etmesine bakarsak?
Din nedir?
inanç mı?

inanç olsaydı ve elmanın ağaçtan yere düşmesi gibi tüm dünya da kabul edilen tartışılmaz yer çekimi kanunu gibi tek bir inanç olurdu?

Hayır!
Bilmiyorsunuz...
Burada herkes yaklaşım yönünden haklı.
Din su gibidir. Koyduğunuz kabın şeklinde renginde size görünür olduğundan haklısınız.
Din bir inanç değildir.
yukarıda yazana göre bele ve ölümden başka bir şey getirmeyen masallarmış. e tabi mesela din olmasaydı kimse ölmeyecekti ölümsüz olacaktı herkes, bakın burası çok ilginç dinsiz memleketlerde trafik kazası olmuyor mesela, deprem de olmuyor hiç bela falan yok. tabi lan deli misin.
Din bir inanç değildir.
Bir tez,
Bir teori diyebiliriz.
Tıpkı karadelikler hakkında içinde, sonrasında ne olduğu hakkında söylemler gibi, ya da evrim hakkında öne sürülen tezler antitezler gibi.

Bunu örneklemek gerekirse: burada din konusunda yaşanan açmaz tıpkı silah karşıtlığı, bireysel silahlanmaya karşı olmak gibi ama hukuk ve devlet olarak mal, kişilik ve yaşam hakkınızın güvence altında olmaması gibi durumun gerçekliği içinde boğuşmak zorunda olmak açmazı yaşamak...

Burada konu silah değil, silahın kimin elinde olduğu önemlidir.
Onu taşıyan kullanan insan kişiliği yapısı önemlidir.
Evet, din bir silah olarak kullanılıyor desek yanlış olmaz ama kimin ne için kullandığı önemlidir.
Burada dini değil bu dini kullanan yaşayan insan tartışma noktası yapılıp gayreti din değil insan için göstermeliyiz.

Çok susadınız ve su içeceksiniz, size getirilen pis bir bardak daha önce yemek yemiş yağlı veya rujlu dudak izi olan, içinde yemek artığı olan bardak sizin kabulünüz olur mu?
Din bardak içinde sudur.
Bardak ise insan.

Bunun için burada yanlış konu yanlış yaklaşımlar ile tartışılıyor.
Din bir inanç değildir.
Din bir eylemdir.
Buğday tarlasına bakarak ekmek yapamazsınız.
Düşünce özgürlüğünü sekteye uğratan,düşünce sınırlarına bekçilik yapan yegane güç manevi diktatördür.
Din insanların çaresiz olduklarında sığındıkları şeylerden biridir tanrıda öyle itiraf edin şimdi başınız sıkışana kadar hiç aklınıza gelmiyor dualar okumak hatimler indirmek çok çirkinleştirdiniz her şeyi be dinine yönel derdin tasan kalmaz geçer gider olayıda yalan he inanmayın değil din her hangi bir şeyle sürekli ilgilensende derdi tasayı unutursun zaten sinir geldi.
inanmak ve adalettir...

ilave: bakınız mutezile...
Baştan çıkmaya çok müsait olan insanlığı korkutmak için hazırlanan fakat çoğu zaman yanlış yorumlanıp, saptırılan rehber aracı.
"din sıradan insanlar tarafından doğru, zeki insanlar tarafından sahte, yöneticiler tarafından kullanışlı kabul edilir."

Günün en sağlam alıntısı.

(bkz: diyanet)
çomarlara göre sadece islamdır.

yani bir çomara "ben dinime bağlı biriyim" derseniz, çomarın 1 gramlık beyni "müslümanmış" diye fısıldar. çomar da size "oh ne güzel güzel, bizim dinimiz hoşgörü dinidir" der.

halbu ki o sırada kiliseye gitmekte olan bir hristiyan da olabilirsiniz.

ve çomar bunu öğrendiğinde "vay adi pis münafık zındık, vatan haini" diye saydırmaya başlar.

velhasıl bir çomara din nedir diye sormayınız.
Tanrı düşüncesine dayalı toplumsal bir inanç.

insanların doğaüstü güçlere, kutsal saydıkları varlıklara, tanrılara ya da Tanrı’ya inanma, biçiminde katıldıkları olgu.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.