bugün

türkiye de orta okul ve dengi eğitim kurumlarında çoğunluka zorunlu seçmeli ders olarak * gösterilen ders. isminin din kültürü ve ahlak bilgisi olması oldukça yanlış olan bir ders keza din kültürü tamlamasından anlaşılması gereken bütün dinlerle ilgili bilgiler olduğu halde söz konusu derste sadece islam ile bilgiler verilmekte diğer dinler yerilmekte * ve kısaca değinilmektedir. dersin isminin ikinci bölümü olan ahlak bilgisi kısmına ise hiç girilmemektedir. fakat islamı bilmek ahlaksızlıgı engellememektedir.
laikliğin gözüne sokulan çomağın orta okul sıralarındaki suretidir.

edit: kötüle arkadaşım kötüle sana bu derste kuran dan ayetlermi öğrettiler kitabı mukaddesten bölümlermi diye sormuyorum keza bana öğrettiklerine göre laik düzendeherkesin eleştiri hakkı vardır o yuzden kötüle.
kaynatmak için öğretmene "mastürbasyon yapmak günah mı?" gibi sorular sorulan ilk ve orta öğretim dersi.
dersin adı din, bu dersin hocasının ismi de dincidir.
Eğitim ve öğretim aldığım süre boyunca hiç görmediğim derstir. Ama zevkli bir ders olduğu rivayet edilir.
ankara kocatepe mımar kemal lısesınde, ilahıyat hocalarının verdıgı derstır.
beden eğitimi dersinden sonra en kolay 5 alınabilecek derstir.
laiklik anlayısına ters olan fakat egitimimizde var olan derstir . okulda müdürden sonra en yüksek maası genelde bu dersi veren ögretmenler * alır.
ilk entryde değinilen sadece islamın öğretilmesi ve diğer dinlerin yerilmesi durumu her kitapta olmayan derstir. tamam birçok kitapta bu hata vardır sanki devlet dinimiz islam'mış gibi. diğer dinlerin yerilmeyip islam'ın uzun uzun anlatıldığı kitaplar ve dersler ise hoşgörülmelidir zira dersi alanların %95 kadarı müslümandır.
laiklik ilkesi geregince secmeli olmasi gereken derstir.
bu dersin uygulanis bicimindeki aksaklik sadece islam dininin verilmesi degil ,bence islaminda icinde yer alan sadece bir meshebin (sunni) ogretilmesidir.oysa kabul goren dort meshep ve hatta bunlarin icinde ozel bir konum tasiyan ,sii farklilasmasi ile muhtevasi kendine ozel olan alevilikten bahsedilmemesi ilginctir.(ulkemizde 15 milyon civarinda inanani olmasi gozonune alindiginda)
daha da ilginc olan dersin ismi ile uygulamasinin taban tabana zitligidir.ders kultur ve ahlak omurgasindan cikarilip namaz ilmihali haline getirilmis bir bicimde verilmektedir.
sünni kültürü ve ayet bilgisi olarak değiştirilsin de herkes rahatlasın. hayır liselerde bunun da yeterli olmadığını iddia eden insanlar tanıyorum. fıkıh da olmalıymış...

(bkz: yok ebesinin donu ali sami efendi hazretleri)
sadece din dersi olarak görülmesi gayet yanlıştır. adı üzerinde aynı zamanda ahlak bilgisi dersidir. Bu derste boşanmanın katolik kilisesinde olmadığı ancak islamiyet'te olduğu, bu yüzden islamiyet'in toplumla barışık bir din olduğunu da öğretilmiştir. Kısacası dinler arasında karşılaştırma da yapılmaktadır. Ders, soru-cevap şeklinde işlenirse öğrenci açısından daha uygun olacaktır. Tabi öğrenci cıvıtmazsa.
bütün dinlerin anlatılması gerektiği halde sadece islamın anlatıldığı derstir.
5 almanın o kadar da kolay olmadığı derstir*. fazlasıyla ahlak bilgisi öğretilen derstir. zira böyle olmasa dinci okulda kavga çıkaranlara terörist diyemezdir.
insanın hiçbişeye aklının tam ermediği yaşlarda önüne sunulan mecburi ders.
sol framenin programına konması beklenmektedir.*
okutulan ayni isimli kitabindaki 'kin ve nefret yerine - iyilik, guzellik ve dogruluk' baslikli konuyu nedense hic unutamadigim ders.
kimbilir dersin ogreticisinin ne aci tecrubesi vardi da korpecik dimaglara, koskoca kitabin icinden eleyerek, yerlestirdi bu basligi.
12 eylül darbesinden sonra dindarlığı ve milliyetçiliği bir çıkış noktası olarak kullanan diktacı zihniyetin sadece islam'ın sünni mezhebine yönelik geniş bir içeriğe dayanan din kitaplarının öğrencilerin dini tercihlerine bakılmaksızın zorla okutulduğu bir derstir . Hatta ders bile değildir , politik şovenizmin ve dinci rant anlayışının eğitim sistemine önce köy enstitülerini kapatarak ardından imam hatip okullarını ( anadolu imam hatip liseleri , kız imam hatip liseleri ) ülke genelinde yaygınlaştırarak eğitimin dinsel reformlar yoluyla islamlaştırılmasının bir nedenidir . ilkokul 4.sınıftan itibaren ( ne bu telaş ! )oyun yaşındaki çocukların zihinlerini dinsel mitlerle doldurursanız ,dinci lümpenler tarafından eğitilmiş zihniyeti kadrolaştırıp okullara salarsanız olacağı da budur , ayrıca ben de stilist değilim canım .

(bkz: http://www.kenthaber.com/...ayis/06/Haber_226256.aspx)
istanbul üniversitesi felsefe bölümünden mezun olup, ilahiyat masterı yapmış bir hoca yüzünden nefret edilen ders. ayrıca iki kere evreka diye bağırılan ders.
(bkz: kitapsızlar sınıfı terk etsin)
muhafazakar toplum yapılanmasını sağlayabilmek amacıyla, hiç bir şekilde dinler ve dinlerin tarihleri üzerine bilgi sahibi olunmasını sağlamayan ve/ veya ahlak felsefesi üzerine hiç bir bilgi içermeyen ders. 80 sonrası türkiye'sinde toplumu güde bilmek amacıyla konulmuş olunan gereksizlik abidesi derslerimizden biri. bir diğeri de hiç kuşkusuz milli güvenlik dersi'dir. yerine felsefe dersinin konulması, ders saatlerinin arttırılması çok daha makbule geçecektir. çocukları özgür düşünceden, bilimsel algıdan uzaklaştırmak için sıkça kullanılmaktadır.
yurtdisinda cogu ögretmenin atatürk düsmani oldugu derstir. tertemiz beyinleri yikiyarak atatürke düsman etmek icin kulanilan derstir. * Atatürk hakinda yalanlar anlatilan derstir! Atatürk güya Kuran'i ayaklar altina almistir. Kafirdir. Cocuklarda buna inanmaktadir.
üç kuluvallah bir elhamın öğretildiği, kalın çerçeveli gözlük takan, bıyıkların fırça şekinde olduğu, kısa boylu esmer hocaları birbirinden ayırtamadığımız, inanmıyan bir öğrenci için tartışma ortamı, inanan biri için bilgi yuvası, ılımlı insan için boş ders olan, kimi öğrencileri sınavlarına cenabet girmeme gibi tutum sergilediği, "hani nerde bunun ahlak kısmı?" diye sordurtan ve cevap alınamayan, 5 alan öğrencilerin ailesinin dinci, 4 alanların liberal, 3 ve aşşağsını alanların ise inançsız ve alevi olma ihtimali yüksek olan derstir. acilen kaldırılmalıdır.
zorunlu olması, öğrencinin inancı bilinmeden islamın şartı vs öğretilmesinin çok saçma olduğu, 12 eylül sonrasının kazıklarından biridir.
olmayan derstir. olan ise islam dersidir. dinlerden degil sadece islam dininden bahseder bu ders. ahlak ve kulturle ise alakasi yoktur.

isim vereyim; veysel mart din ogretmeni, sanirim lise 1'deydim, aynen soyledigi sudur "seriat allah'in duzenidir, biz de musluman oldugumuza gore seriatci olmak zorundayiz, olmayanlarin gidecegi yer bellidir". ne kadar ahlakli degil mi ?

bir baska din ogretmeni, orta 3 galiba, ismi cesur ancak soyadini animsamiyorum. sinifta en az 7-8 tane gayri muslim var bu arada, cesur hoca yumurtluyor "malesef gayri muslim insanlarin yaptiklari butun ibadetler bosuna, cennete gitmelerine imkan yok".

bu arada bunlar anadolu'nun ucra bir kosesinde degil, istanbul'un gobeginde ozel bir kolejde oldu.
Nacizane cozum;
Dini konularda bilgi sahibi olmak isteyen, aile tarafindan da yanlis yonlendirilen, herhangi bir yardim goremeyen gorse de tarafli goren ilkogretimde okuyan cocuklar icin gerekli ve yararli bir derstir. Ilkogretimde 8 yil boyunca alinmali ve lisede zorunlu degil secmeli olarak devam etmelidir. Ulkemizde basta cumhuriyet gazetesi olmak uzere hele ki kapatma davasindan sonra partiye yuklenme yontemi secildigi icin diger gazetelerde de yogun olarak ''din ogretmeninin akil almaz davranisi'' sekline haberler cogalmaktadir. Gercekten de insana, nasil yapilabilir boyle bir sey, dedirten haberler okuyorum, gercek mi degil mi tartisilir. Ilk agizdan dinlemek lazim. Bu haberleri baz alirsak din dersi kaldirilmali diyemeyecegim ilk cumlemden dolayi ama mufredat degistirilmeli laik duzene uygun olarak yeniden hazirlanmalidir. Mufredat hazirlandiktan sonra da uygulanabilirligi denetleme yoluna gidilmeli, gerici, bagnaz, hatta mutaassip ogretmenlerin yerini ilerici, ogretici ve hosgorulu ogretmenler almalidir.
Bana gelince, benim din ogretmenlerim hep cok tatli, hafif gobekli ve biyikli, 2 dua ezberletip kolayca geciren tipler oldu. Bazen bos gecen derslerde din kulturu yoktu, ahlak bilgisi de komik komik cumlelerden ibaretti. Hep 5 ile gecip ortalamami yukseltmemi sagladi. Ben o acidan cok severdim. Beden, resim, muzik gibi iviri ziviri derslerdendi benim icin(bu derslere de ivirzivir dedim, brans ogretmenleri alinabilir ama bu alinma onlari bu dersleri ivir zivir olmaktan cikarmaya sevk etmelidir, olumsuz elestri olumlu davranisa sevk etsindir).
Ama su an ki din ogretmenlerinin pardon ''hoca''larinin, din dersini isleme yontemlerini bilemiyorum, iktidardan aldiklari gazla dersi aklima gelen bazi sekillerde isleme curreti gosteriyorlarsa varsin din dersi hic olmasin, ama iste hic olmasin demek de istemioyorum adamakilli mufredat degistirilsin ve denetlensin.
Ayrica, nufusun buyuk bir cogunlugu musluman olabilir ulkemizde, ama din kulturu ve ahlak bilgisi dersi islam dersi degil ki sadece o ogretilsin. Musevilik, hristiyanlik, ateizm.. Bir cogu gosterilsin, diger dinler, inanislar, dini kavramlar.. ilgilenen ogrenci baska baska kitaplari edinsin diger irklarin sahip oldugu diger dinleri de dinsizligi de ogrensin hangisine yakin hissediyorsa o yonde inancini belirlersin ya da hicbirine inanmasin. Derslerde ahlak bilgisine de adamakilli yogunlasilsin. Bakiyorum da simdi iktidarda meshur soylemlerin sahibi kisilere, din bilgisi eksiksiz yerinde, tirnak icinde masallah diyorum, ama keske ahlak bilgisine de azicik goz atsalarmis.
Alinti da yapalim tam olsun;
Alinti 1 : başkan kenan evren: bunun içinde hem ahlak eğitimi de var. Zaten ahlak dersi vardı, mecburi idi, bugün liselerimizde ahlak dersi mecburidir. O halde hem din kültürü hem ahlak eğitimi, bu ikisi beraberdir. Bu, sırf din kültürü değil din kültürü ve ahlak öğretimi ikisi beraberdir. ikisi karışık olarak verilecektir.
Alinti 2 : herkes din egitimi almaya muhtaçtir ve bunu alabilecegi tek yer okuldur ataturk
inanç eğitimi ve hadi madem ahlaklı da ol dersi. sanki bir celişki var.
aslında tartışmaya bile gerek yok. adamlar kafasına eseni yapıyor biz de yıllarca katlanıyoruz. bu zamana kadar bir kere bile din dersim 5 gelmedi. hep 1 geldi.

neden? cunku iyi niyet altında "ihtiyacı olanlara, evde yanlıs bilgi alanlara yardım etmek, engel olmak" amaçlı gosterilseydi bu ders, sınav yapılmazdı. dinin, inancın sınavı olmaz. bu sebeple de lisede bir tane bile dua ezberlemedim. bir ara iyi niyet gosterip turkcelerini okuyup aklıma takılan bir seyi hocaya sormaya kalktım, "valla cok karısık simdi ne desem yalan olur. zor bi anlatımı var." dediğinde kendi yolumu kendim bulurum dedim, dogal olan da o dur zaten.

illa sevaba gircem diyorsan sınav yapıp zorla dualar ezberletmezsin. henuz kafam basmıyorken bu adamların ne yaptıgına, saatlerce dua ezberlemeye calıstım, gunlerce o namaz kılan cocukların fotograflarına baktım. hiçbiri aklımda kalmadı. bir de diger dinlerle kardes olunması gerektigini, sonra onların sapkın oldugunu duydum hep. ama zaten turkiyenin eğitim sisteminde, universitede bile, hangi ders adam akıllı veriliyor ki bu dersten medet umalım, hakkını vermesini, dnler kulturunu bize ogretmesini ve sadece bilgilendirme amaclı olmasını bekleyelim.

din ögrenmek dua ezberlemek değilidir. din ogrenmek sekillendirmeye calıstıgın ahlakın için yapılır. ruh içindir.. öğrendigin 3 5 duayla değil, içinde olanı dısarı cıkarabilmek için yol aradıgında din ogrenirsin.

din kendi ahlakını içinde tasıdıgı gibi, bize zorla ezberletmeye calsıtıgı, inatla ezberlemedigimiz dualar yuzunden diploma ortalamam dusunce hiç de ahlaki hareket ettigimi dusunmuyorum. gayet de gun ısına cıkmamıs kufurlere yonlendirdi bu ders beni hep.

gel de bu adamlarla iş birliği yap.