bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  bir derstir efendim bu..liselerde ilk öğretimlerde falan okutulur..genelde hocaları biraz manyak olur..ya da bazı okullarda hocası olmaz..coğrafyacı girer derse..bizimkisi din hocasıydı ortaokuldayken..lisedeki sanat tarihi hocasıydı ne alakaysa..ortaokuldaki hocamız da süper bi insandı..arkadaşımız din kitabını altına koymuş kopya çekerken yanı başında düşürdü ve adam ''evladım al o kitabı,günah,yerde ne geziyo''oldu..çok sinirlendiklerine cehennem zebanisi derdi..sürekli ilahi okurdu..ha bide durduk yere gülerdi böyle boşluğa bakıp..ilginçti..ha bide sınav kağıtlarının teğesine besmeleyi yazmassan bırakıyodu..gerçekten çok ilginçti..bu arada dersi değilde hocayı tanıtmışım..ama ders de dinle ilgili bişeyler öğreten,her ünitenin sonunda dini hikayeleri olan bi dersti..bu kadar..
  10 -3 ... kobrullah
 2. 2.
  genç nesillerin satanizm gibi kötü yollara sapmaması için gerekli olan ders olup bu dersin içeriği islam'ın felsefesini kavratmaya yönelik olmalı; genç beyinlere sureleri, duaları ve islam'ın şartlarını ezberletmekle kalmamalıdır.
  13 -8 ... hunlu
 3. 3.
  din kültürü ve ahlak bilgisi birbirinden aslında tamamen farklıdır. din kültürü dini bilgilendirmedir, ahlak bilgisi ise tamamen ayrıdır. ahlak bilgisi temelden alınması gereken bir bilgidir. bu da; aile denen toplumun çekirdek yapısındaki oluşumdan gelmelidir, sonradan kazanılması gereken de din bilgisidir bunun sebebi ise ahlak bilgisi oturmamış bir insandan dini kültürünün oturmasının beklenmemesidir. *
  6 -1 ... no promise
 4. 4.
  devletin hashas yapısından dolayı dersi verenlerin ne yapacağını şaşırdığı derstir. dua öğretmeye çalışırsın soruşturma açılır, namazı öğretmeye çalışırsın soruşturma açılır, camiye gidin dersin soruşturma açılır. derste genellikle ahlak üzerine durulur ve her sene aynı şey işlenir; anne babaya saygı, komşulara saygı vs. sınavlarına çalışmanıza bile gerek yoktur. şimdi asıl sorulması gereken konu şudur; devlet dini öğretmekle sorumlu mudur? bunu zorunlu görenler olduğu gibi gereksiz diyenler de vardır,ülkeler farklı düşünmektedirler. kozmopolit bir ülke de bunu yapamayacağınız gibi %90 ından fazlası aynı dinden olan bir ülkede de bunu yapmak zorundasınızdır. din, kültürü barındıran yegane unsurdur, toplumu ayakta tutan temeldir. iyi anlaşılıp iyi özümsenmesi lazımdır.
  4 -6 ... fewzi1907
 5. 5.
  82 anayasasından sonra devlet okullarında zorunlu olarak okutulan derstir. her din, ahlaklı olmayı emreder. ayırmak ne kadar doğrudur tartışılır ama okullarda verilen bu ders ile imana gelen olmuş mudur merak konusudur.
  5 -1 ... oylumunelumune
 6. 6.
  tam bir dayatma. "insanların din kültüründen sana ne". bu kadar kişiye özel birşeyi saçma sapan hale getiren ders.
  6 -2 ... aflterxosruanrgise
 7. 7.
  eskiden bir süre fen bilgisi öğretmenimizin işlediği ders olmakla birlikte 80 dönemi ihtilalcisi darbe dede tarafından zorla öğrencilere okutulmasına karar verilen derstir.
  13 -3 ... gothic evil
 8. 8.
  zorunlu konulmasının sebebi millete dini öğretmekten ziyade kendi istediklerini öğretmektir.müziği sevmeyen birine müzik dersini zorunlu kılan bir sistem de sadece din dersine karşı çıkılması da bu konunun başka yerlere çekildiğinin göstergesidir.
  7 -4 ... fewzi1907
 9. 9.
  ilk ve orta öğrenimde verilmesi zorunlu! derstir.
  2 -1 ... lock
 10. 10.
  çocukların kafasına vura vura namaz surelerinin ezberlettirildiği derstir. bir an önce eğitim sisteminden kaldırılmalıdır.
  8 -2 ... birdy