bugün

dine yapılan eleştiri saygı çerçevesinde ise önyargılı müslümandır. ama anlamadan, dinlemeden hele ki bilmeden ve saygısızca dine saldırılıyosa inandığı dini çatır çatır savunması gereken müslümandır.
(bkz: hakareti eleştiri sanan insan)
Dini konularda sadece ayetlerin, yüceltici sözlerin olması gerektiğini savunan kişidir.
din eleştirilemez değildir. iman eleştirilemezdir. ama onda da kendi inananı tarafından eleştirilemezdir.

müslüman olan islamı ve onun önerdiği iman cetvelini eleştiremez, eleştiremez de olmayan neden eleştiremesin. sana ne ayrıca eleştirilmesinde. senin tanrın el-ilah bu kadar kırılgan ve öabuk üzülen bir tanrı mı ki, onu sen korumaya çalışıyorsun ?

adama bunlara, buradan şuraya kadar inanacaksın dersin. o da inanır. imanı var dersin. inanmaz imanı yok dersin. ama iman odur ve ona inanan onu eleştiremez. eleştirirse dışarda kalır.

ama inanmayana da kimse gelir eleştiremezsin diyemez. bu düpedüz eşekliktir. ebu bekir, ömer muhammed eleştirmemiş midir puta tapmayı? sen eleştirmiyor musun yahudiyi hristiyanı. bizim istediğimiz saygı da değil eşitlik de değil özgürlük de değil. istediğimiz ayrıcalık desene sen açıkça.
--spoiler--
işin en acınılası tarafı ise, eleştiri ve saldırı arasındaki farkı anlamaktan bile yoksun, aciz zihinlerin özgür düşünebilen beyinleri aşağılama çabalarıdır.
--spoiler--

bu alıntıya göre:"eleştiri ile saldırı, hakaret arasındaki farkı anlaması gereken ilk evvel eleştiri yapanın kendisidir." diyebilecek müslümandır.
bir din adına, onun dogmalarını insanlara anlatmak ne kadar serbest ise, tam tersi din karşıtlığı yapılması, sadece sözsel olarak yanlış ve hatta "sakat" olarak düşünülen şeylere saldırı derecesinde eleştiriler getirilmesi de serbest olması gerekir. o yüzden bu müslüman arkadaş saldırı da kabul etse saygı duymalıdır. evet, dine saldırılmasına saygı duymalıdır, kendi işine bakmalıdır.
isin kolayina kacan insandir.
Müslümanlar yine mi mağdur olmuş? Ay kıyamam... Başlarım ona da mağduriyetlerine de...
Eleştiriyle hakaretin farkını bilmeyen cahil çirkef herif hoşuna gitmedi dimi.
Suçlama veya yadırgama, yargılama anlamında söylemiyorum:
Alışmamışlıktan.

500 sene önce protestanlık o döneme hristiyanlığın kendisi varsayılan katolikliği yerin dibine sokarak başladı. Ki iki taraf da karşılıklı birbirini heretik/sapkın ilan etti.

Hemen sonrası aydınlanma devrinde hemen tüm düşünürler aydınlar, o iki tarafın tek ortak noktası olan tanrı kavramını şimdiki ateistlerin/deistlerinin sorularıyla bir kaç asır eleştirdi, sorguladı.

son 150 senedir... bırak sorgulamayı... darwinizm di big bang di derken... bir tanrı kavramını neredeyse insanların kafasından sildi... tüm inançlar dinler bakış değişti.

arkeolojiydi, tarihdi şuydu buydu derken "high criticism" (türkçesi: işin boku çıkarırcasına her şeyi eleştirmek) yoluyla eleştirildi.

hele de son 50-70 yıldır mesela iyice itin götüne sokup çıkarıldı.

burada mesela "orjinal" olarak karşılaşmış olduğum hiç ama hiç atesit/deist savı yok, denk gelmedim. niye çünkü ömür boyunca önceden denk geldim o şeylere.
mesela burada yaratılışa dair bir müslümanlığa karşı yazılmış görünse de benim inancımın da tam tersi şeyler...

ama alışkınım... hatta kimi zaman "hee lan o gözle bakınca adam da haklı" diyorum... ama içimden "ulan olaya o kadar yanlış bir noktadan bakıyon ki... sana bunu anlatması da aylar yıllar alır" diyorum içimden... sövmüyorum.

bir nevi yüzlerce binlerce kez daha önceden duyduğum... ve hatta zamanında benim de kafamdan geçmiş, şeyleri bir kez daha karşımda görüyorum hepsi bu.

buna alışılmamışsa iş bildiğin don kişot gibi yel değirmenleriyle savaşmaya döner. yani mesela dünyada milyarlarca insan evrime inanıyorken bir tane evrime inananı "öldürsen" neyi değiştirebilirsin... o hesap.

inancın kendi gözünde değerli ise, bunu bir "lütuf" olarak görüyorsan... "rab halime çok şükür" de geç. gerisini inandığın tanrıya bırak. bir yargının varlığına inanıyorsan insanları yargılayacak olan o çünkü, ve o insanları sen ben değil o yarattı.
Bizim geniş ailede de bu Müslümanlardan var ama iş mirasa geldiğinde Ateist baba/dedenin malına talip olmakta bir beis görmezler.
Gene her zamanki gibi her türlü pisliği yapıp da mağduriyet kasan müslümandır.