1. 1.
  Bu gün yapılan bir sohbet sırasında arkadaşımın kurduğu toplum negatif hukuk yasasıdır ve din bunu baskı altında tutarak durumu dengelemeye çalışır cümlesi sonucu kafama takılan sorudur.
  Bütün dinlerin istisnasız bir şekilde insanları ahlaklı olmaya yöneltmesi herkes tarafından kabul edilmesi gereken bir gerçek. Ancak din adı altında yapılan çirkin ve mide bulandırıcı davranışlar seküler bir toplum yapısı oluşturmaya başladı. sonuç olarak tabiiki din eşittir ahlak değil ama din "toplumsal" ahlak kurallarının(her ne kadar böyle bir şeyin varlığına inanmasamda) uygulanmasında önemli bir rol oynayan olgudur.
  2 ... daimonisay
 2. 2.
  böyle bi problem yok. Din eşittir ahlak değildir.
  2 -2 ... banaherkestencay
 3. 3.
  din ve ahlakın bir alakası yoktur. din ve devletin de yoktur. aslında din ile hiçbirşeyin alakası yoktur. din senin ve yaradanın arasındadır.
  5 ... mexu
 4. 4.
  Din ahlak değildir. Din avcı toplayıcılıktan yerleşik tarım ve hayvancılık toplumuna geçen toplumların ilkel hukuk sistemidir. içinde cezalandırma ve paylaştırma olan her metin temelnde bir hukuk maddesidir. Toplumlar gelişip karmaşıklaştıkça dinler de gelişip karmaşıklaşmıştır.
  3 ... gokdelende kapici
 5. 5.
  din ahlak değildir.

  inanç ile ahlakı birbirine bağlamak son derece yanlıştır. inanç ruhen ve bir takım dinler arasında olan birşeydir. ahlak ise kişinin insanlığının dışa vurumudur.

  Burada dikkat edilmesi gereken nokta kişi ahlaklı ise bu merhametli yada zalim olacağı anlamına gelmez.

  kişinin ahlakı geçmişten bugüne kadar insanlarlar olan ilişkisi teknoloji ile arası sosyal aktivitesi ve ailesel bir çok şeyi barındırır. Önemli olan bu ve bu tarz şeylerin kişiye ahlaki yönden ne kattığı.
  -3 ... kisma
 6. 6.
  e tayyip paralarını anca bütün bi günde sıfırlayabiliyorsa - artık nası bi paraysa o- ve dinsiz bildiğimiz toplumlarda böyle bi rezalet hiçbi zaman olmadıysa demek ki

  din= ahlak diildir...

  din= ahlaksızlıktır....hırsızlıktır...
  4 -4 ... paganviodio
 7. 7.
  din ahlak getirmez din katı kurallar ve yasaklar getirir. toplumun ahlakını o toplumun normları ve kuralları belirler. bi de neye göre ahlak kime göre ahlak? bir toplumun geneli çıplak gezmeyi doğal karşılıyor bunu ahlaksızlık olarak görmüyorsa o toplumun ahlakı budur. dinler istediği kadar çıkıp bu ahlaksızlık desin kimsenin sikinde olmaz.
  ... o gece ne kadar guzeldi mehtap
 8. 8.
  din ve ahlak eşit değildir. ahlak eşittir tabu önermesi daha doğru olacaktır.

  çünkü, eğer bir tanrı inancınız yoksa size gökten ahlak kurallarının indirilmiş olduğuna inanamazsınız. bunun yerine zaman içerisinde ahlak halini alan tabular söz konusudur. bu varsayımı desteklemek için toplumların ahlak kurallarına bakmanız gerekmekte.
  ... black narcissus
 9. 9.
  recebe ya da menzil jawsına bakarak dinin ne olduğu hemen görülebilir..

  ipucu: ahlak değil..
  1 ... arbutus unedo
 10. 10.
  felsefi olarak bu böyledir ve alternatifi yoktur. aşağıdaki makaleyi okumanızı tavsiye ederim. https://www.google.com/ur...Vaw3Ps9iWXQ74b7JmijoGZsdu
  ... lunarliftoff