bugün

Yer alti gruplarndan olan black metal grubu ayrica mourning palace diye şarkıları vardır.
ilk albümü dışında gerçek black metal kabul edilmeyen keko topluluğu. üstelik bir de yıl olmuş 2015 olmasına rağmen bunu black metal sanıp dinleyen kerizler var. bu grup kadar show, para, şekilcilik peşinde kaç tane keko topluluğu var yahu ? immortal, cradle of filth, dimmu borgir vs gibi sikkolukların nasıl türkiyeden çıkmadığına şaşırıyorum açıkcası. oysa tam türk black metal grupları gibi sikkolar. türk black metalcisi de çok sever oysa ki. neyse gerçek black metal nedir derseniz (bkz: black metal aslında nedir)
spiritual black dimension albümü ile black metalde aşmış grup. bu albümde vokal ve klavye performansı müthiştir.
"ics vortexsiz, mustissiz doğan güneşin .mına koyayım" şiarımdan mütevellit eski, güzel günlerle anacağım dünya güzelleri.

ergendim eşek kadar oldum hala spiritual black dimensions'dan aynı tadı alıyorum. darkthrone, celtic frost ve impaled nazarane ise artık pek uzaklarda.
Norveç formüllü el kremleri ve Norveç somonundan sonra Norveç'ten çıkmış en iyi şeydir.
2011 oslo konseriyle olayı aşmış olan symphonic black metal grup. Son albümleri çok eleştirildi çok fazla kötü oy aldı ama son albümleri benim için şaheser niteliktedir. 2005 albümlerini neredeyse kimse sevmez ama o sertlik o melodiye oturtulması beni sevdirmiştir.
gözümde dirhem saygı, sevgi (ve diğer övgü dolu sözler) barındırmayan şaklabanlar topluluğu. velhasıl, bu işleri bırakıp aynı kostümlerle gidip sirkte çalışsalar, hiç değilse çocukları sevindirip, mutlu ederler.

bunu seven bunu da sevdi. (bkz: cradle of filth)
liseli, hayata ve herkese öfkeli ergen müziği yaparlar. yıllardır death ve black dinleyen biri olarak diyebilirim ki genel olarak baktığımızda, icra edilen müziğin teknik alt yapısı, sözler, sahne vs vs bu adamlar paçoz.
mourning palace den başka parça yapmamış olması gereken tarihin arka odasına karışmış grup.
hayatım boyunca gördüğüm en kötü norveçli bm grubudur. amaçlarının dışına çıkan gruplardandır. bir de şu grubu marduk ile karşılaştırmazlar mı deli olurum.
satanistlik düşüncelerini müziğe sokmuş gruptur. yapmış oldukları şarkılarda şeytana övgüler düzülmektedir. ayrıca Hristiyanlığın özüne de karşı durmalar vardır. konserlerinde gerçek kan kullanırlar ve şeytana adaklar sunarlar.
son abrahadabra albümleriyle black metalle pek alakası kalmamış grup. ah ah nerde o mustisler, ics vortexler, stormblastlar, puritanialar. hay cücüğünü sikeyim senin shagrath.
kızların tercih ettiği bilek metal grubu.
(bkz: satanist)
son çıkardıkları harika albümden sonra kork orkestrasıyla verdiği muhteşem konserle kalbimin tahtına oturmuşlardır. çok uzun zamandır metal müzik dinlemememe rağmen konseri soluksuz izledim. sahne, kostümler, sound, ışıklar... her şey muhteşem!
http://www.youtube.com/watch?v=h5bfKQAPwHUnull
edit: bahsettiğim bu konserde röportaj yapmışlar ve bir&bayan türk dinleyicide var. görünce çok şaşırdım. *
iskandinavların müzik zekasını kanıtlayan norveçli black metal grubu. grubun vokali olan shagrathin dünya üzerindeki en iyi iki brutal vokalden biri olduğu düşünülesi.
çok sağlam black metal grubu. 93 yılında Shagrath, Silenoz ve Tjodalv tarafından kurulmuştur. karanlık kule anlamına gelmektedir
Dimmu Borgir, 1993 yılında Shagrath, Silenoz ve Tjodalv tarafından kurulmuş Norveçli melodik black metal grubudur. Adı "Karanlık Kule" anlamına gelmektedir. Stian Aarstad'ın da klavyeci olarak katılmasıyla tam anlamıyla doğmuş olan Dimmu Borgir; Emperor ve Kreator gibi tarzında başarılı bir topluluktur.

http://galeri.uludagsozluk.com/g/dimmu-borgir/

dış bağlantılar

http://www.dimmu-borgir.com/
http://www.myspace.com/dimmuborgir.
kilise orgunu harika kullanan grup.

uzun zamandır playlist'imde yer almasına rağmen yeni keşfettiğim grup. çok ilginç aslında, ara sıra oluyor böyle. bir grubun bir, iki şarkısı hoşuma gider ve ne kadar albümleri varsa toptan indiririm. ama diğer şarkıları pek sarmaz. ben de bir daha denemem. çok sonraları tüm sevdiğim grupları tükettip, arayışa çıktığım bir anda "oha! nasıl farketmemişim ben bu adamları" derim ki şu zamana kadar en sevdiğim grupların bir çoğunu bu şekilde bulmuşumdur. işte dimmu borgir de iki gün önce farkettiğim bir grup.

bir yandan yeni keşfimin kliplerini felan izlerken bir yandan da hakkında girilen entryleri okudum. adamlar keşfedilmiş, sonra popülerleşmiş. abilerimiz de "vay efendim sen misin popülerleşen" diyerekten tükaka yapmışlar grubu. bu durumu anlıyorum ama adamlar iyi müzik yapıyor lan. bari kimse yokken gizlice dinleyin. kaç tane iyi müzik yapan grup var ki zaten.

efendim grup öncelikle albüm kayıtları bazında çok iyi. bazı black metal albümleri gibi ses karmaşası yerine tüm enstrumanları tek tek alıyorsunuz. özellikle davul beyninize beyninize vuruyor böyle, ohh miss. ekstra oarak bazı parçalarda senfoni ya da kilise orgu kullanıyorlar ki melodiye doyuruyor. ama öyle anadolu rock havasında değil. vurucu kısımlar da yerli yerinde.

son olarak, sevindim lan sözlük. yeni bir grup keşfetmek gibisi yok. öyle bir paylaşayım dedim işte seninle de. hadi öptüm bye.
vokalistlerinin nicholas cage'in eski karısıyla evli olduğu ve * üvey oğlu olan elemanın da * en çok sevdiği gruplardan biri olduğu bilinmelidir. bi de grubu vardı bu evladın; (bkz: eyes of noctum) sevenler bunu da sever ki shagrath'ın yan projesi (bkz: ov hell)
dimmu borgir'in abrahadabra adlı son albümlerinden sağlam bir parça. senfonik ögeler içermesinden dolayı insanı hiç yormuyor. tekrar tekrar dinlenilesi. sözleri ise;

forces of the northern light - assemble
forces of the northern night - call to arms
summoned by the secrets of sacrifice

meeting destiny on the road we took to avoid it
as we only compete with ourselves
left is that of a confident union

what bridge to cross and what bridge to burn
deceit is everywhere you turn
we weed out the weak and their weep

evolving - compulsively
behaving - inconsistently
yet the pulse is pounding
restoration is the name
for those who are left in the game
invocation in the name of our flame

dimmu borgir!
the deviants seek but one place
dimmu borgir!
forward onward march!

forgive we shall not
forget we shall not
with trickery and treat
enemies will face defeat

no place for dreamers
as our formation is lava
fire is with or against you
and so it burns

constant retribution calling
from the shadows of three consecutive sixes
merging with the cold dark vacuum
talent is worthless unless exercised

when the world is turning
you'll find your true nature
when the first is last and the last is first
you'll be where you choose to be

forgive we shall not
forget we shall not
fire is with or against you
and so it burns
en sevdiğim taptığım norveç in en gözde melodic black metal gruplarından biridir. her albümü ayrı bir şaheserdir sanat eseridir. black metal in bir sanat olduğunu gözler önüne seren bir gruptur. yaptığı işi layığıyla yapan ender gruplardan biridir.enthrone darkness triumphant stormblåst, for all tid,spiritual black dimensions, in sorte diaboli, puritanical euphoric misanthropia albümleri şahanedir. vortex ve mustis in yokluğundan sonra da hala ayakta durup şahane müzik yapabildiğini son albümü abrahadabra ile kanıtlamıştır gözümde.
http://www.dailymotion.co...eways-new-video-sin_music

klibi ile ne oluyo lan dememe sebeb olan grup.
Mustis hellhammer ve özellikle vortex in ayrılmasından sonra ne yapacakları düşünülen gruptur. yalnız 2010 abrahadabra albümüyle hiçbirşey kaybetmediklerini kanıtlamışlardır. gateways adlı şarkılarını piyasaya sürmüş ve oldukça olumlu eleştiriler almıştır.
tiwisted sister' ın burn in hell parçasını coverlayan grup. o kadar sağlam bir coverdır ki çoğu kişi parçanın kendilerine ait olduğunu düşünmektedir. şahsi tercihim ise elbette orjinalidir.

son vakitlerinde popülarite kurbanı olmuşlardır. kim olmuyor ki zaten.. bir vakit sonra müzikleri dinlenilmiyo, kafa yoruyo. ara ara tadında bırakılarak dinlenilmesi tavsiyedir.