bugün

boğulmaya sebep olabilir.
ben küçükken tırnaklarımı yiyordum.* sonrasında annem yapma diline biber sürerim dedi. bunun hep söylenen ve hiç bir zaman gerçekleşmeyecek birşey olduğunu düşünüyordum ki öyle değilmiş. ben tırnaklarımı yediğim için annem ağzıma yoğurtlu biberin biber kısmını koydu ve çıkarmama izin vermedi ağzım çok yanmıştı. o günden sonra bir daha tırnaklarımı yemedim. * * * *
annelerce küçüklükte tehdit amaçlı olarak bolca kullanılan, korkutmayan ancak hiç de uygulanmayandır.
(bkz: ana yüreği)*
bir konuşma sırasında kullanılan bir cümleciğin "ulan bu cümlecik sözlükte var mı?" sorunsalı ile başlık kısmına yazılan cümlecik.

(bkz: miceddere yiyen adam)
ağzına biber sürmek ile aynı anlamda kullanılan, yıldırıcılık katsayısı yüksek, ebeveynlerin beslensel* cezalandırma şekli.
dilinden çok çekmiş olan bir bünyenin gerçekleştirebileceği hadisedir. lakin psikopatçadır. zaman içinde yerine göre konuşmayı öğrenmek kişi açısından gayet mantıklı olacaktır.
bir tür cezalandırma yöntemi olan eylem.
insanda dilini dışarı çıkarıp msn messengerdaki komik surat çöp adamı gibi dilini sallama hissi yaşatan sözdür. (belirli bir yaştan sonra)
terbiyesiz bir laf edildiginde " al su biberi sur dilime madem" denilen erkek esten alinan " saacmalama kizim ya, sen onu manyaklar gibi yiyorsun, odul olur bu sana " cevabindan sonra yalan olan eylem. diyalogu muteakip yarim yarim yarilinir tabi.

ben bugun bunu gordum.
bizim buralarda agzına biber sürmek şeklinde telaffuz edilen ve vaktiyle maruz kalınan durumdur.anane tarafından gerçekleştirilen bu eylem çocugun gidip sürahideki suyla agzını çalkalaması ve içine geri tükürmesi şeklinde igrenç ve asi bir hareketle son bulmuştur.
anne aduket'i.
çocukken küfürlü konuşulduğunda, annelerin yaptığı veya en azından yapmakla tehdit ettikleri eylem..bir cezalandırma türü..
güncel Önemli Başlıklar