bugün

cebinde toplasan 20 lira bile olmayan safların saatte 400 tl. kazanan dilencilere acımasıdır.

yapmayın. etmeyin. eylemeyin.
kafanızı kullanın. kardeşim bu dilencilerin içinde villa alan var. öyle kolu bacağı yok göründüklerine bakma hepsi numara, dümen. senin gözü yaşlı para uzattığın pezevenk akşam meyhanede arkandan taşşak geçiyor senle.

bırakın böyle işleri. asıl fakir sizsiniz, farkında mısınız?
benimdir bu enayi..
ince bir kıyafet giydirilip, zorla dilendirilmeye çalışan 9-10 yaşındaki vücudu bile minik kalmış kız çocuğuna acıyışımdır. hayat herkese adil davranmıyor ne yazık ki.
dilencilerin çoğunluğu ihtiyacı olmadan bu işi yaparlar. o insanlara kananlar enayi değil sadece aşırı yufka yüreklidirler. bu insanlardan bulmakta çok zor değil. her 10 kişiden 7si böyledir.
safım ve enayiyim. egonuz tatmin oldu mu arkadaşlar?

evet, sokakta gördüğüm küçücük, kirden kapkara olmuş, ellerine dokunduğunda resmen nasır bağlamış, üzüntüsünü gözünden okuyabiliceğiniz çocuklara yardım yapıyorum.
sahtekar olanlar kendini belli ediyor zaten, bakmasını ve görmesini bilirsen eğer anlayabilirsin.
tabii siz onların yüzüne bile bakmadan arkanıza dönüp gittiğiniz için bunları anlayamazsınız. sahtekar dilenciler var diye, bu küçük kalpleri yalnız mı bırakılım? dışlayalım mı? yaklaşın bir dinleyin çocukları.
ellerine bir dokunsanız nasıl sert olmuş oysa yumuşacık olması gerek, daha küçücük bir çocuk o.

safım enayiyim.
her ne kadar bu kitleyi oluşturan insanların cebinde 20 tl dahi olmasa da en azından insanların ayaklarına diz çöküp bana para ver demiyorlar.
maalesef inanmıyorsan verme diyeceğim. ama kimin ihtiyacı var kimin yok bilinmez.
sadakanın faziletinden haberi olan insanın dilencinin maddi durumuna aldırış etmemesi ki bu asalet göstergesidir.

sabancı sağ olsaydıda onada verseydim.

dilencinin insan oldugunu unutan hatta ve hatta kendisini sırf aynada insana benziyor diye insan sanan ben merkezci iki yakası (maddi yada manevi) ölene kadar bir araya gelmeyecek olan kişilerin söylemidir efendim.

meyhanede bol bahşiş veren zihniyetten iki cihanda da bin kat daha hayırlı olan kitledir efendim.
Bu saf enayi kitlesi bunu enayiliğinden yapmaz.El açana sırt dönememekten kaynaklanan,bile bile yapılan eylemdir.
cuma günü, caddenin yanındaki kaldırıma oturup yaz-kış dilenen kadının taksi ile gelmesi ve akşam taksi ile evine gitmesini görünce ona vereceğim parayı sokakta yaşayan birine verip, kış gününün soğuk akşamı kendine kanyak ziyefeti çekmesini istediğim gerçektir.
vermekle vermemek arasında kalırım çoğu kez.
bilirim ki vericeğim bu parayla ne o zengin olur ne ben fakir olurum , çorbada tuzum olsun eğer gerçekten ihtiyacı varsa
ama malesef biz acıdığımız sürece o insanlar dilenmeye devam edicekler ve çalışıp para kazanmaktansa oturup dilenmek daha tatlı gelicek..işte benim kızdığım husus bu.dilenmeye alışmak.
güncel Önemli Başlıklar