bugün

Istırmak-ısırmak, gelcem-geleceğim, kipri-kirpi, kirbit-kibrit, eşki-ekşi, yanlız-yalnız, yalnış-yanlış
yanlızlık en büyüğü kanımca.
mesela:
türkçe'nin... (yanlış yazım)
türkçenin... (doğru yazım).

yukarıdaki çok saçma bir kuraldır mesela. neden dünya'da tek, özel olan bir şey ayrılmaz ki?! bu yüzden, nerede olursa olsun hep bu hatayı bilerek yaparım.
dahi anlamındaki de ayrı yazılır.

ben de geliyorum --> kendinizi de dahil ettiğiniz için de ayrı yazılır.
kalemin bende ---> yer bildirdiği veya içinde anlamı taşıdığı için birleşik yazılır.
dilbilgisi kurallarına uyulmamasından kaynaklanan durum.
deyil,eylendim,meyer gibi hatalar beni üzmektedir ciddi anlamda duyduğum tek his o olur.
hiçbirşey yanlış bir yazım şeklidir. hiçbir şey doğru şeklidir. Şey sözcüğü her zaman ayrı yazılır.
Uludağ Sözlük'te gırla giden hatalardır.

En büyük sorun sert ünsüz benzeşmesi. Nedir bu benzeşme?

Bir diğer adı ünsüz uyumu bunun. Wikipedia'ya göre tanım şöyle: "Türkçe dilbilgisindeki ses olaylarından biridir. Bu kurala göre herhangi bir kelimeye eklenen ve ünsüz harfle başlayan yapım ve çekim ekleri kendisinden önceki son harf sert ünsüz ise sert, yumuşak ünsüz ise yumuşak ünsüz harfle başlamak zorundadır"

Yani mesela yer bildiren çekim eki -de -da'yı ele alalım.

Elma dolap + da: Elma dolapta. Dolap, sert ünsüzle biten bir kelime olduğu için, ardından gelen yer belirten çekim eki -de -da'nın d'si (burada ajda pekkan'ı anıyoruz zonguldak'ın zo'su*) eklendiği kelimenin son harfi olan ünsüz harfe benzeyecek ve yumuşak ünsüz "d", "t" olacaktır. Sonuçta (bakın burda da oldu), "dolapda" değil, "dolapta" olmalıdır.

Bu kural, Türkçenin en basit kurallarından biridir. Bunun bilinmesi gerekmez, günlük hayatta konuşurken bile bunu sık sık yaparız. Kimse dolapda, taşda, antepde diye okumaz. Kendi kendinize konuşun bakalım nasıl okuyorsunuz?

Ama nedense sözlükte yazmaya gelince işler karışıyor: Sözlükde, dolapda, sokakda vs benzeri kelimeler her yerde.

Sinir bozucu ve sözlük seviyesinin nerelere indiğini göstermesi bakımından anlamlı.
En çok yapılan hata sanırım ki ile de'nin yazımıdır. (Türevlerini yazmıyorum eklerin ve bağlaçların, konuyu anladınız)

Bir de dil bilgisi hatası yaptığı halde hata yapanları eleştirenler var, az önce fark ettim ve kahkaha attım.

Valla keşke yazmasaydım nick altına, keşke sevmeseydim seni...* neyse beni ilgilendirmez zaten de aşırı komik.

Low.

Ek: bu başlık vardı. Yenisini mi açsaydım?
Ayrı yazılması gereken söz gruplarını bitişik yazmak.

(bkz: Dil bilgisi)
Başlıkta vuku bulmuştur, sikeyim böyle imla'yı, hata diye telâffuz ederken hata yapmak bir örnek teşkil etmektedir.
görsel

Entelektüel tek l ile yazılır.
Kendi yazılarımda umurumda olmayan hatalardır. Hepsini bizimkiler uyduruyor zaten. He ama bir Türk dili ve edebiyatı öğrencisiyseniz özellikle hepsini bileceksiniz. Sınavlarda o kağıdı tek bir hatada çizerler çünkü ki haklılar.
görsel

Bununla eş.
Tdk'de sayıların yazılışında binlikler arasına nokta, ondalıklarda ise virgül olması gerektiği yazıyor fakat, aslında mantıklı olan tam tersidir. Çünkü, tıpkı cümlede olduğu gibi nokta bitince koyulmalıdır. Devam eden sayılar arasında virgül olması daha mantıklıdır. Yabancı yazında da bu böyledir ama biz farklı kullanıyoruz.