bugün

bir adana fellahını canlandırmaktadır.
memesini tuttuğu anlarda kişiyi gülme krizine sokabilecek karakter.
(bkz: tirledim haa)
etek altından gösterdiği iç donunu annanemden çalmış kişilik. gülme krizine sokmuştur beni.
24 saat açık alaturka blair cadısı.
kendileri 50 yaş üstündedir kanımca.
kendisi aşmış über bi karakter olmasıyla gönlümüzde yer edinmiştir orası öyle ama, ufak bir dikkatsizlikle bir mantık hatasına kurban gitmiş olma ihtimali olan karakterdir. şayet kendisinin hiç evlenmediği vurgulanmamışsa * soyadının, şahika ve osman'dan farklı olması gerekmektedir mantıken.

ek/düz: aysengruda uyardı evlenmemiş olduğu vurgulanmış, biz kaçırmışız.
nedendir bilmem dizilerde hep adanalı tipler olur kabadayı-kıro-görgüsüz vs. rollerde ve nedendir bilmem hiç biri adanalı gibi değildir. yok hadi diyelim bu adananın yerlilerini fellahları canlandırıyor diyelim, öyle diyelim çünkü o bilinen "adanalı tipi" genelde onlardır onun dışında adana diğer büyük türkiye şehirleri gibi baya göç almıştır, bu dizilerdeki kişiler genelde adanalı gibi değilde içanadolulu veya güney anadolulu gibi konuşurlar, ikisi karıştırırlar vs.

bir adanalı "tirledim ha" demez, "terledik a.q" der...
o kadar tatlı ki.

(bkz: uuhhh ısırasım geldi ha)
gülse birsel'in ifo'nun gidişinden sonra tahsin bey'i arka planda bırakmamak için düşündüğü süper komik karakter. açıkçası, diziye girişinden itibaren ifo'nun yokluğu hiç hissedilmedi. tabii bunda binnur kaya'nın muhteşem oyunculuğunun etkisi büyük.
adananın köprüsü çaal çal çağlıyor
bu yar senin arkandan
naazlı nazlı ağlıyur...

koy koy koyun oğlum
boy boy boyun oğlum
El kızı almışda
Yuları dakmış oğlum

kara kara kazalar
kara yazı yazanlar
cennet yüzü görmesin
aramızı bozanlar
makbulenin çiğ köftesini yerken tahsine bakış atıp "ver hele dadına bakayım diyen" ve günlük hayatta her yemek sonrası dıkghandım yavruuuum dıkghandım kuzuuum dememize sebebiyet yaran karakter. sırf iç donu yeter.
basurun çok et yemekten kaynaklandıgını ve zengin hastalıgı oldugunu öğrendiğim karakter.
hep aynı rolü oynayan oyunculara ders niteliğindedir.
gülmekten yerlere yatıran adanalı kişilik.
gülse birsel'in yarattığı binnur kaya' nın muhteşem oyunculuğuyla hayata geçirdiği avrupa yakası dizisinin gelmiş geçmiş belki de en gerçek en komik karakteridir.
en yakın zamanda adana demirspor atkısıyla çıkması beklenmektedir. müthiş renkli bir karakter. ilk akla gelen ise hoşşik oluyor. *
aslı- arabayı çalıştırdığımızda bir ses geliyor bakın. bu neyin sesi?
dilber hala- neyin?
aslı- motorun sesi.
dilber hala- senin gibi. *
bizleri kopartan karakterdir.
"ben lafımı ortaya kodum beğenen alır geder beğenmeyen bırakır gaçar" sözünün sahibi avrupa yakası nın yeni fenomeni.
(bkz: çılgın bakire)
avrupa yakası'nın bu sezon ki en bomba ismi.

heycanlandın
terledim ha
nedeyn
"eyisin eyisin, dipçik gibisin" cümlesiyle kırıp geçiren şahsiyettir.
Ben laFımı OrtaYa goRum beğeNen geLir aLır beğenmeyen bıraKır gaçaR diyerek ve agam adanali huissssst pasam adanali, ben sana yandim gibar deluganlu sarkisiyla yaran karakter.
DiLBER HALA SÖZLÜĞÜ:

* Hoşşik: Yalaka, karaktersiz, ukala
* Dinelmek: Ayakta kalmak
* Banadura: Domates
* Gındırık: Aralık
* Gıllik, gıllicik: Küçük, küçücük
* Sası: Tatsız, yavan
* Zebil gibi: Çok, gereğinden fazla
* Hatın kız: Hanım kız
* Booy boy: Eyvaah eyvah
* Bahele: Bak hele
* Çekticeği damar kurusun: Çektiği damar, soy, kurusun
* Soykası batasıca: Soyu sopu batasıca
* Zaar: Zahir, herhalde, öyle görünüyor ki
* Kele: Ayol
* Cıvır: Diri, genç
* Avel: Aptal
* Cibilliyet: Geçmiş
* Bici bici: Adana'ya özgü, nişasta, gül suyu ve buzla yapılan bir tatlı
* Gadasını almak: Derdini, belasını almak
* Zumzuk: Yumruk

-gülse birsel'in yazısından alıntı-
tahsin bey'in yanında, '' tirledim ha '' demeden duramayan avrupa yakası karakteri.
binnur kaya'nın üst derece yeteneğini bir kez daha izlettiren karakter. binnur kaya ne kadar yetenekliyse, dilber hala da o derece iticidir.