bugün

dünya üzerinde gelmiş geçmiş tüm diktatörler bir çok benzerlikler gösterirler.

-medyayı ellerine alarak halkı ne kadar iyi ve sevilen bir lider olduğuna inandırırlar.
-tüm kamu kurumlarına yandaşlarını doldurarak devleti ele geçirirler.
-özel sektöre yüksek cezalarla,tehditlerle korku vererek istediği rantları sağlarlar.
-ülkenin güvenlik güçleri vasıtasıyla en ufak eylemlerde bile aşırı şiddet kullanarak isyanı engellerler.
-muhalif olanları(idamın serbest olduğu ülkelerde) asarak,(idam olmayan ülkelerde)uzun mahkumiyetler almasını sağlayarak sustururlar.
-(sözde) seçimlerde hilelerle,oyunlarla oy oranlarını sürekli arttırırlar.
-egemen ülkelerden birinin güdümüne girerek dış tepkileri engellerler.
-ülkenin asırlık yasalarını kendi istediği şekilde değiştirerek yerlerini sağlamlaştırırlar.
-halkı gerçek gündemden uzaklaştırmak için sürekli suni gündemler yaratırlar.
-ülkede tek hakim tek yetkili olmaya çalışırak kendi yanındakileri bile sindirirler.

liste uzar gider.
adaleti hukukla değil, polisle sağlar.
Açık oy gizli tasnif yaparlar.
(bkz: ismet inönü)
hemen hepsi halkın bir kesimi tarafından insanüstü güçlere sahip olduğuna inanılır.
erdoğan'da olmayan özelliklerdir:

"medyayı ellerine alarak halkı ne kadar iyi ve sevilen bir lider olduğuna inandırırlar."

2 sene önce hürriyet gazetesi başyazarı oktay ekşi özelleştirmelerden bahsederken başbakan ve bakanlar için "analarını bile satarlar.." dedi ve hala dışarıda geziyor, sadece tazminat davası açıldı. gezsin tabi, ama görmek lazım bunları..
binlerce insanı acımadan öldürürler.
(bkz: monarşinin ve totaliter rejimlerin kötü yönleri)
-Farklı şekillerde olmasına rağmen hepsi bıyıklıdırlar.
-Konuşurken çok bağırırlar.
-iktidara gelmeden önce bir şekilde mağdur olmuşlardır ve bu mağduriyet üzerinden edebiyat yaparlar.
-Tek başlarına iktidardırlar.
-Hep onların istediği olsun diye diretirler.
-Kendileri dışındakileri; terörist, çapulcu, üç buçuk eşkiya, baldırı çıplak, marjinal vs diye nitelendirirler.
hepsi devrimle giderler. ve türkiye'nin devrimi yakındır.
Korku siyaseti yaparlar. ibret olsuncu kafa yapısına sahiptirler.
Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz.
Yalaka tayfasına sahip olmaları.
hepsi sinirli ve kavgacı tiplerdir. karşıtlarına acıma hissi gütmezler.
Her fırsatta referandum yaparlar.

(bkz: Plebisiter diktatörlük)
Mantıksız hareket eder, öfkeyle kalkıp zararla otururlar. Halkına vergi, zam ve savaş gibi yükler bindirirler. Lüks yaşarlar, kolay yalan söylerler.
ben ne oldum delisi yada ben oldum derler.
Diktatör olmadıklarını
Ne yapıyorlarsa halkın iyiliği için olduğunu
Falan iddia ederken etraflarında şaibeli olarak
Zenginleştirilmiş bir guruh bulundururlar.

Birde gurculerde genetik bir akıl hastalığı
Hepsinde diyemem ama çokça görünmekte.
Kesinlikle sigaraya karşı olmalarıdır tarihte en bilinen franco, hitler, mussolini hep sigaraya karşıydılar ve diktatörlerdi. Günümüzde türkmenistan cumhurbaşkanı da sigaraya karşı tutum gösteren tiplerden. Birde biri daha var onu biliyorsunuz zaten.
Bazıları da zam yapıyor iste ne istiyorsun.
dini kullanmaları halkı kandırmaları her olumsuz şeyi dış mihraktan bilmesi muhalefete ve halka hakaretler etme pislik ve terörıst deme hakkını kendilerinde bulmaları he birde kendilerini eleştirenleri özellikle gazetecileri tehdit edip hapse attırmak bu tarif bana birini anımsatıyor ama silivri soğuktur şimdi.
kazanana kadar seçim yapmaları.
Bizim Reis 4. Oluyor o zaman.
Ağızları iyi laf yapar. (Emlakçı gibi) Aptal ve cahil insanların duymak istediklerini inandırıcı sekilde söyleme yetenekleri vardır.