1. 1.
  teokratik tiranlığın kralı suudi arabistan ve iran'da, komünizm kuzey kore'de yaşanırken saf cehaletten başka bir şey değil. çin, bbc ve dw'nin yayınladığı haberlerin aksine anti-demokratik, tek partili meritokrasi ve kapitalizmle, rusya'da özgürlüklere yarı açık bir oligarşiyle yönetiliyor. yani putin gitse yerine bir başkası getirilir.
  ... epsilon pi
 2. 2.
  (bkz: Türkiye)

  Deli misin amq?
  ... rockonbaby
 3. 3.
  rusya ve çin, diktatörlüğe çok yakın ülkelerdir, fakat iran, suudi arabistan ve kuzey kore diktatörlüğün ta kendisi. mesela bazı körfez ülkeleri ya da kimi bölgesel yönetimler suudiler kadar baskıcı olmadığı için onları eski kafalı selefilerle bir tutmak da zor.

  hatta küba'da, çin'den daha geri ve ilkel. kısıtlı olanaklarına oranla yasak yoğunluğu çok, ve eğitim sistemi tek tip insan yaratıyor. küba halkı, k. kore gibi dünyadan izole olmuş. isteseler de başka ülkelere seyahat edemeyecek kadar fakirler, devlet de bunu bildiği için bazı şeylere serbestlik tanımaktan korkmuyor. internete erişmeleri dahi mümkün değil. mesela tayvanlıların da komünist partili yetkililerin baskılarına rağmen en medeni çinliler olduğunu söyleyebilirim.

  yani diktatörlük kümesi içine sokulan her ülke yüzde yüz diktatörlük değil. bazıları eksiksiz bir tiranlığa diğerlerinden daha yakın olabilir.
  ... epsilon pi