bugün

akp genel merkezi kapısında yazmaktadır.
insanı tedirgin olamaya sevk eden uyarı.
kimi zaman bu levha vardır, köpek yoktur. kimi zaman da levha yoktur, köpek vardır.
ikinci durum en çok dikkat edilmesi gerekendir.
" Zenginlerin oturduğu evlerin duvarlarındaki - dikkat köpek var! - uyarısının altına - doğrudur - yazan; türkçe'nin en büyük ayar ustasıdır. "
Can Yücel
arkadaşının evine ziyarete gitmiş adam.

dikkat köpek var! levhasını görünce irkilmiş birden. eyvaah demiş çok dikkatli girmek gerek içeri. bahçe kapısının çıngırağını çalmış önce ne kapı açan var, etrafta ne bir insan. eline taşı almış ve tedirgin adımlarla bahçeye girmiş. en ufak bir çıtırtıya kulak kabartarak ve korkarak yürürken yine görmüş dikkat köpek var! levhasını. tedirginliği artmış ama yapacak bir şey yok yürümeye devam etmiş korku içinde ve dayanamamış bağırmaya başlamış arkadaşının ismini. yine kimse yok onbeş-yirmi adım sonra bina kapısının önünde bulmuş kendisini, bu arada dostu da bahçenin köşesinden çıkıp onu karşılamış:

- vay hoşgeldin dostum demiş ev sahibi.

misafir

+ safa buldum, ama ödüm patladı kapıya gelene kadar diyince

ev sahibi ödün mü patladı? sebep? diye sormuş.

+ daha ne olsun her yerde dikkat köpek var! levhası asılı demiş. bağlı mı bari?

- bağlı mı? aman dostum nasıl kıyar da bağlarım derken köşeden bi tane minik fino çıkagelmiş. bak demiş dostu.

+ ay o levhalar bu yumruk kadar fino için miydi? diyince misafir;

ev sahibi :

+ değil mi ya iki gözüm. zavallı yavrucağı görmezler de üzerine basıverirler diye astım o levhaları.
Bir an için üzerime alındığım uyarı.
görsel
bunun yazdığı yerde genelde köpek olmaz.
Kedileri uyarmak için yazılan yazıdır.
hiç dikkat etmediğim uyarıdır.
çünkü köpek diyor minyon tipli bir köpek çıkıyor.
bazen de kedi çıkıyor.
çoğu evinde köpek olmamasına rağmen tabela asar.
bazende icerden bi kedi cikar.
dikkat evet. her yerden çıkabilir bu dönemlerde vatandaşlarımız dikkatli olmalıdır.
Genellikle köpek olmayan villalarda yer alan tabela.
görsel
görsel

Antik Roma'da köpekli evlerin çoğunda "dikkat köpek var!" benzeri uyarılar vardı. Pompeii'de bulunan ve Antik Yunan'a dair freskoları ile mozaiklerinden ötürü “Tragedya Villası” adı verilen bir evin girişindeki “Köpeğe Dikkat Et!” (Lat. Cave canem) yazılı mozaik örneği.
türkiye de bu yazının yazılı olduğu çoğu yerde köpek falan yok ben çocukken böyle bir bahçe vardı kapısında kocaman köpek var yazısı ve köpek resmi korkudan bütün mahalle çocukları yaklaşamazdık sonradan öğrendim ki köpek falan yokmuş hiç de beslememişler insanları uzak tutmak için o yazıyı asmışlar. kandırıldık.
görsel
güncel Önemli Başlıklar