1. 1.
  iki yıllık meslek yüksek okullarının önlisans programlarını başarıyla bitiren öğrencilerin lisans öğrenimlerine üçüncü sınıftan devam etmelerine olanak sağlayan sınav..

  dgs içerik olarak les'e benzemekte mantık ağırlıklı sorular içermektedir.. sınav 80 sözel ve 80 sayısal sorudan oluşur. adaylara verilen süre 180 dk.dır... dikey geçiş sınavında kontenjan düşüklüğü, tercihlerin önceden yapılması ve herhangi bir bölümü kazanan öğrencinin 3. sınıfa direk kaydının değilde intibak denilen, öğrencinin mezun olduğu okulda almadığı, fakat sınav sonucunda yerleştiği yükseköğretim programının 1. ve 2. sınıfında okutulan dersleri aldığı ilk sene bu derslerin hepsinden başarılı olma zorunluluğu gibi zorluklar vardır.. bu derslerden herhangi birisinden başarılı olamayan öğrencinin 3. sınıfa kaydı yapılmaz. kimi okullar ilk sene sonunda herhangi bir dersten kalan öğrenciyi okuldan atabilecek kadar garip bir prosedür uygularlar.
  6 ... shalamar
 2. 2.
  http://www.dikeygecis.org
  3 ... boone
 3. 3.
  7. sinin bugün itibariyle yapıldığı bendenizinde 2. kez iştirak ettiği ösym uygulaması
  4 ... shalamar
 4. 4.
  (bkz: dikey geçemeyiş sınavı)
  (bkz: dikey geçiriş sınavı)
  (bkz: dikey geçiriliş sınavı)

  edit:an itibariyle dikey geçtiğimi örenerek uçuşa geçtiğim sınavdır *
  celal bayar üniversitesi
  mühendislik fakültesi
  makine mühendisliği
  8 ... azre
 5. 5.
  sonuçları açıklanmış sınav..
  1 ... kobrullah
 6. 6.
  sınavları pek kolay olmakla birlikte kısıtlı zamandan dolayı bılınen soruların bıle yapılamadıgı,sadece sınavdan gecer not almakla bıtmeyen seneler suren bır ıskencenın basını ceken sınav sistemidir.
  2 ... no promise
 7. 7.
  15-08-06 itibariyle 2006 yılı sonuçları açıklanmış olan sınavdır
  sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=580 adresinden sonuçları öğrenebilirsiniz.
  1 ... azre
 8. 8.
  dün gece rüyamda bu sınavla ile yıldız tekniği kazandığımı gördüm. böyle bir sınav sistemiyle sadece rüyada kalacağı belli.
  2 ... numb
 9. 9.
  meslek yüksek okulu mezunlarının 4 yıllık bir bölüme geçiş için kazanmak zorunda oldukları sınav.
  2 ... ffck
 10. 10.
  2007 yılında 15 temmuz tarihinde yapılacak olan ve sınav giriş belgeleri dağıtılmaya başlanan yüksek okul mezunlarının korkulu rüyası.
  1 ... arpaci kumrusu