1. 1.
    tanka benzer. zırhlı dikenleriyle, çölün karşısına çıkarabileceği her şeye hazırlıklıdır. ürkütücü görüntüsü ve tavırlarıyla ismini hak ediyor. yüzlerce kurban alabilecek silahlara sahip. neyse ki, boyu sadece 10 cm.. şakamızı yaptığımıza göre, kendisi hakkında birkaç bilgi tüküreyim.

    çöl yaşamı, bu küçük şeytan için oldukça uygun bir ortam. çoğu sabah, güneşte ısındıktan sonra çölde gezen karıncaların peşine düşerler. karıncaların gezdiği rotasyona kurulduktan sonra beklemeye geçerler. taşıma bandına* her seferinde bir tane karınca atarlar. tek bir karınca o kadar besleyici değildir. bu yüzden dikenli şeytanın bir sürü karınca yemesi gerekir. yani; günde yaklaşık 750 tane.

    yemekte kullandığı oturup bekleme taktiği, su içmede de geçerlidir. sahip olduğu dikenli pullar sadece korunma için değil, en yaratıcı çöl adaptasyonlarından birinin şekil bulmuş halidir. küçük şeytan su ile her karşılaştığında, tek yapması gereken o'na* dokunmaktır. vücudundaki pullar ince borular gibi çalışarak suyu minik oyuklardan ağzına doğru götürür. hem de, yer çekimine rağmen. hülasa; bu muhteşem hayvanın su içmesi için ayaklarını ıslatması yeterlidir. dünya'nın en dayanıklı çöl yaşamı uzmanlarındandır. ısıt bizi reis!
    1 ... noro lim asfaloth