bugün

1/x. Tsk
bir ara kafadan çözmeye çok yaklaştığım denklemlerdir. çok sevmiştim.
baktım mı, karşıma çıkacak integrali az çok tahmin ederdim.
bunda, sabitin değişimi yöntemini iyi öğrenmemin çok faydası olmuştu.
şimdilerde bunu biraz unutmuş gibiyim. açıp bakmam lazım ama diferansiyel defterimi bulamıyorum.
integralde hala iyiyim.
neye faydası var dersen sadece daha geniş düşünmeye faydası var. şu anda sadece olmayan teknolojileri üretmeye çalışanlar kullanıyor.
tabi biz neden buna ihtiyaç duymuyoruz belli çünkü türkiye de teknoloji hala 4 işlemle çalışıyor
Lisans seviyesinde ders anlatacak kadar hakim olduğum hede. Adam lnx'in türevini bile bilmiyor mühendisim diyor, yazık gerçekten çok yazık.
2015'te tekte AA ile geçtiğim ders.

aldıysanız bir defada geçin. bir kaldınız mı daha da geçemezsiniz.
Mühendislik derslerinin olmazsa olmazıdır. Abiniz AA ile geçmiştir. Kalıpları tanımak önemlidir. Gerisi türev integral işte....
Bunu bilmezsen muhendis olaman.
gayet kolay kıytırık ders, getirin de 3 katlı integral parçalayalım.
Soyut matematik kadar ürkütücüdür.
Aa ile geçmeyen mezun olamasın zaten. Ortalık kalitesiz insan kaynıyor.
Her denklemin farkli bir kodu var. Onlari ezberleyip soruda once sana verilen dif denk.in cesidini tespit ediyorsun. Hangisi oldugunu anladiktan sonra da denklemi cozuyorsun hepsi bu.
Edit: Cok kolay gecmisim gibi anlatmisim da o degiskenleri yola getirmek kolay olmadi.
Tekte ba ile geçtiğim ders.

Buralarda olsaydın anlatırdım sana molvinacım. Ama işte mesafeler her şeye engeldir evet.
Bir denklem.
Bir sözelci olarak, bırakın bununla ilgili bilgi içerikli, açıklayıcı entry girmeyi, " diferansiyel denklemler" tabirini cümle içinde bile kullanamam.
Yok yani, hiçbir fikrim filan yok, çarpım tablosunda bile yedilerden sonra hafiften çuvallayan bir garip kulum ben.
Heee o zaman niye bu başlıktayım?
Bilmiyorum, ilginç geldi, içeri girip bi bakayım dedim. Tamam çıkıyorum, kaçtım ben...
yıllar sonra beyin egzersizi için diferansiyel denklem problemleri çözmeye başladım. unutmuşum resmen. bunun için yunus çengel'in "Diferansiyel Denklemler Mühendislik ve Temel Bilimler için" kitabını aldım bugün.

görsel
Bunu sevmediyseniz matematiği sevmeye çabalamamalısınız artık.

Demek ki neymiş: 2-3 matematik neti ve % 50 bursla mühendislik okunmuyormuş.

Kapanan bunca mühendislik ve matematik bölümü boşuna değil.
ricatti ve bernolli falan da vardı galiba. zor derstir.
2. Alisimda AA ile geçmiştim ama full konsantreydim.
Elektrik-Elektronik mühendisliğinde RL, RC ve RLC devrelerinde incelenen doğal tepkilerin ve basamak tepkilerinin elde edilmesinde, ayrıyeten RLC devrelerinde tepkilerin türünün belirlenmesinde (aşırı sönümlü, eksik sönümlü, kritik sönümlü) çok büyük rol oynayan bir konudur.
aynen arkadaşlar ders çok kolay, hepiniz çok zekisiniz ve aa ile geçtiniz. tamam inandık.
kısmi türevli denklemlere kıyasla çok daha kolay olan ders. a ile geçmiştim. şimdi tabi pek hatırlamıyorum konuları.

ne işe yaradığını soranlara;
- mesela astronomide yörünge hesaplarında,
- sıcaklık problemlerinde,
- herhangi bir t anındaki nüfus artışı gibi bazı artma-azalma hesaplarında,
- elektrik devrelerinde,
yani özetle jeofizikte, fizikte, astronomide ve temel bilimlerin çoğunda, çok fazla alanda kullanılır diyebilirim.
Hala veremedim anasını siktiğimin dersini. Nihata da adam dedik şerefsizliğin büyüğünü o yaptı. Evet. Teşekkürler.
şayet Diferansiyel denklemler'in hayatınızda gördüğünüz bütün konuları içerdiğini düşünüyorsanız pek de parlak bir matematik geçmişiniz yoktur. sütçü imam (ve benzeri) üniversitelerde adı mühendislik olan yüksek lise öğrencilerine zor gelir. adı üstünde differential equations yani atla deve değil. lise seviyesinde matematik bilgisi gerektirir, ötesi değil.
ya bu difransiyel denklemleri hangi yaraya derman oluyor? biri mesaj atsın.
5 sene önce görüp Unuttuğum derstir. O kadar da zor değildir. Formülleri iyi uygulayın, dikkatsizlik yapıp işlem hatası yapmayın yeter. Ben ilk alışımda geçmiştim. Calculus bundan daha zor aq. Salaklık edip cc almıştım ama olsun.
1 haftadır çalışıyorum ve artık dayanacak gücüm kalmadı. 2 yıllık mühendislik öğrenciliği hayatımda ben bu kadar zorlandığım başka hiçbir ders görmedim.

ilkokul 1 den şu ana kadar gördüğüm tüm matematik konuları içeren bir ders. ruhumu sömürdü, gençliğimi söndürdü.

bunu gerçekten çözebilen allah falandır mk. özel çözümünü kendimizin bulduğu, bernoulli dönüşümü yoluyla riccati çözebilenler eklesin.

edit: tamam arkadaşlar dünyanın en kolay dersi bu, hepiniz boğaziçinde okuyorsunuz ve aa ile geçtiniz. tamam inandık.
ben mal olduğum için 3 dakika içinde 1 sayfa süren işlemleri karıştırmadan yapamıyorum işte, ne yaparsın.
allah beni sizin kadar zeki yaratmamış.
büt'e kalma sebebi.
güncel Önemli Başlıklar