bugün

ulan, dildolu nana diye okudum amq yaaa !..
Bir şiir başlığında, videoda duyunca tüyler ürperten parça.
Direkt 2000'lerin başına, karmançorman ilk gençlik travmalarına, Gülbeyaz dizisine, anlam vermenin her tınıda zorlaştığı garip duygulara götüren müzik.
yrni nesil bilmez çok güzel bir kazım koyuncu şarkısıdır yabancı şarkıdır herkese tavsiye ederim
https://youtu.be/v81cW1OTG6I
orjinal versiyonundan bir şey anlaşılmasa da en mutlu anınızda bile ruhunuza bir ağırlık oturtabilen bir ezgiye sahip, aşırı naif bir hüzünlü parça..
rahmetli kazım koyuncu nun güzel şarkısı.
dağlarda gezen kartaldım..
kırıldı kanatlarım..
bilemem herkeste aynı etkiyi mi yapar , ama dertsiz anda dertlendiren , dertli anımda yüreğimi yakan bir tesiri var.
Ne yalan söyleyeyim. Şu an dinlediğim ve gözlerimden akan yaşlara hakim olamadığım şarkı.
Bir karadenizli olarak sözlerini türkçe çevirisiz anlayabiliyorum.

Bana öyle şeyler ifade ediyor ki. Yüreğimi açıp baksanız, siz de ağlardınız..
Kazım Koyuncunun lazca söylerek dinleyeni kendine hayran bırakan sesiyle söylediği şarkıdır.
Her şarkısı gibi alıp götürür karadenizlere. Memleketime.
rahmetli kazım koyuncu'nun sesiyle büyüleyici bir hale gelen, her dinleyişte ayrı bir tat alınabilinen türkü.
her dinleyişimde ayrı haz aldığım, arkasından da ağlamalara boğulduğum mükemmel kazım koyuncu şarkısı. hayde albümündedir.

edit: viya albümündeki hali düzenlenmiş haliyken ilk versiyonuna salkım söğüt albümünde rastlanır.
kazım koyuncu öyle bir söyler ki bu şarkıyı, megrelce bilmeseniz, cd kapağındaki türkçe çeviriyi okumasanız, sözlük'ten de aynı çeviriye ulaşmasanız bile sevgiliye sitem edildiğini derinden kavrar, sitemlerinizi sevgili üzerinden tüm dünyaya, tüm kayıplara genelleştirirsiniz.
sözleri ve bestesi nana belkania adlı megrel bir kadına aittir.
zenci bir futbolcu ismini andıran şarkıdır.
kazım koyuncu söylediğinde lazca olduğu için anlaşılmasa bile dinleten şarkı.
teyzemle aynı dönem akciğer kanserine yakalanan, birlikte sancılı süreci geçiren, sırasıyla ilk önce saçlarını, sonra umutları son olarak ta beraberce hayatlarını kaybeden canlardan biri olan kazım koyuncu'nun ağlamaya davet eden şarkısı. üzerinden yıllar geçmesine rağmen her duyduğumda o süreci yaşatan, bir daha eskisi gibi olmayacak dediğim nadir anları yaşatan masal tadındaki şarkı.
lazcasını daha önceden dinlediğim için türkçe'si biraz değişik gelmektedir.kazım koyuncunun sesinden daha bir güzel olmakta bu şarkı.
inanılmaz güzel bir kazım koyuncu eseri... tabii volkan konak yorumu da oldukça güzel, maranda albümündendir...
volkan konak tarafından Türkçe ye de çevrilmiştir.
dağlarda gezen kartalım
kırıldı mı kanatların?
can mı çıktı boğazından
niye düştün düz tarlaya?

tut elimden, kalk gidelim
oy gidelim ziganaya
nanina dido, dido anam
dido babam dido
dido nanina

kalk ayağa çık dağlara
uğrama hiç şehirlere
bilmezler ne gelmiş başa
burda ağlamak bile yasak

tut elimden, kalk gidelim
oy gidelim ziganaya
nanina dido, dido anam
dido babam dido
dido nanina
lazca sözleri :

oropa ardzo arti varen
çkim iveri nçari çkvaşa
miordini miçkutu do
goytiroku ma si çkvaşa
miordini miçkutu do
didou do na ni na

huriyadas çima ndğasu
skani mamulyas makipginam
kankaleşa gamkomile
vaşilebu taşi rina
kankaleşa gamkomile
didou do na ni na

seri do ndğaşi arti mapu
skani şaras ginocinepu
skani dudi midamiğuru
şkvak kargi mokileku
skani dudi midamiğuru
didou do na ni na

ah orapa si ncgiri ndğaşi
guri muço domixaşi
seri iri şeni seriren do
kukumela naku ndğaşi
seri iri seriren do
didou do na ni na
kazım koyuncudan insanın en derinini ısıtan bi parça. kesinlikle etkilleyici bi sese sahip olan koyuncu öldükten sonra değeri anlaşılanşlardan olmuştur kii ayıbımızdır.
şarkıyı dinlerken insanın aklına ister istemez kazım koyuncu'nun zamansız ölümü gelir. bu zamansız ölüm bile ağlamak için yeterli bir sebeptir.
muhtesem ezgileriyle sadece enstürümental olarak dinleseniz bile insanın ruhunu temizleyen bir melodisel şölen,kazım koyuncunun harika yorumuyla lazca olsa bile dinlenesi bir şarkı.
Karadeniz'e uzun otobüs yolculuğu boyunca tekrar tekrar dinlememe sebep olan şarkı. bir şarkı bu kadarmı güzel okunur.

(bkz: kazım koyuncu)
bir megrel halk şakısıdır , birol tpaloğluda söylemiştir. volkan konağın söylediği bu şarkının türkçesi falan değildir türkçesi ahanda budur ;

her sevgili bir değil
benim kaderimi başkasına yazdın
beni sevdiğini biliyordum ama
sen beni başkasına değiştin

titreyerek sabah günü
senin çiftliğinde dolanıyorum
başıboş şuursuzca
bu yaptıgın mümkün değil
sensiz ben ne yapayım

gecem ile gündüzum bir oldu
senin yolunu gözler oldum
sen benim için öldün