bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    çeşitli diş bozukluğu olan kişilerin,dişlerini düzgünleştirmek,dişlerini sağlığa kavuşturmak için uzun süreli kullanmaları gereken tellerdir.kişide komplekslere sebep olabilir.
    5 -1 ... asiti kaçmış kola
  2. 2.
    ortadonti tedavisi yuzunden kullanılan baş belası.ayda bir doktora gidilerek sıkıştırılır bu teller. sıkıştırılmadan sonra ilk üç gün ölümcül acılar yaşanır.ve bu azap dolu tedavi yaklaşık 3-4 yıl sürer.
    11 ... pasifagresif
  3. 3.
    okul hayatınız boyunca değişik lakaplara sahip olmanıza sebebiyet veren zorunluluk.

demir çene, telli turna..ki en çok bundan nefret ederdim. çünkü sınıfa her girişimde, bütün iğrenç ergen veletler 'telli telli telli şu telli .....' diyerek şarkı söylemeye başlarlardı. * * *
    12 ... buhara
  4. 4.
    bazen tedavi bittigi halde doktorun nedensiz olarak cikarmak istemedigi alet.
    8 -1 ... bilmem
  5. 5.
    yaklaşık bir buçuk sene kullandığım, sonra doktorun şefkatsiz tavrına daha fazla dayanamayarak tedavi bitmeden çıkarttığım tedavi aleti. tofita, kremini gibi şekerlemeler yerseniz, boncuk denilen kısmı şekerle beraber yutulur. mısır yediğinizde fırçalasanız dahi çıkmaz o mısırlar arasında 24 saat. lastiklerin koyu seçilmemesi gerekir. zira telin arasında birşey kalmış izlenimi veriyor.
    4 ... japonbaligi
  6. 6.
    ciktiktan sonra agizda buyuk bir bosluk hissettiren sey. ozlenir mi bilinmez..
    8 ... bilmem
  7. 7.
    çok lanet bişeydir. ne doğru düzgün pide yersinizi ne de dondurma. ***
    3 ... goruntuvarsesyok
  8. 8.
    lisede 2 sene taktigim, ancak gecen sene 20'liklerimin cikmasi ile bosa giden ortodontik tedavim vesilesiyle tekrar kavustugum dostlarim.. bakimlari zordur, acitmasi ayri bi zorluktur, lastiklerini takmak ve isirip koparamamak sornunlarini saymiyorum bile.. 'ulen universite de takilir mi' diye cok dusunmeme ragmen sagligimin onemini kavrayip karar degistirip taktigim hede.. tabi takmamda kiz arkadasimla birlikte takmamin ayri bir rahatlatici etkisi de yok degildi..

son soz: dogru cigneme cene sagligi icin olmazsa olmazdir..bunun icinse tek yol maalesef dis telinden gecer.. lutfen dislerinizi ihmal etmeyiniz..
    9 ... sympathique
  9. 9.
    sonuç düşünüldükçe ve tedavide yol aldıkça çekilen tüm acılar unutulur. bence bu konu hakkında buraya yazarken daha itinalı olunması gerekli diye düşünüyorum. tedavi süreci herkesin sandığı gibi 3-4 yıl değildir. bunu tedavinizi yapacak olan doktorunuz belirler. 8 ay da sürebilir 12 ay da. tabi ki ortodondik açıdan oldukça kötü vakalar da vardır. bu insanlar ise istisnadır.hatta bu kadar uzun bir tedaviye başlamak yerine cerrahi operasyona tabi kılınır ki bu ortodondik tedaviden daha acılı bir dönemdir. kim nederse desin herkes güzel bir gülümsemeye sahip olmak için bu süreçten geçmelidir. artık yaş faktörü de aşılmıştır. 45 yaşında bir genel müdür de bile diş teli görebilirsiniz. ancak bir ergenden daha geç iyileşme gösterir. ek olarak (bkz: diş teli takan kızlar)
    4 -1 ... ess ess
  10. 10.
    burdan tedaviye başlama öncesinde acaba ne yapsam diye düşünen kumrulara sesleniyorum.bir haftadır kullanıyorum. ilk 3 gün resmen süründüm ağrıdan. kas gevşetici ağrı kesici bulduğumu affetmedim içtim. şuan ağrı çok hafiflemiş durumda. ama mesela kolayı özledim.. sonra ısırarak birşeyler yemeyi özledim. çikolatayı bile minik dilimlere bölüp yemek zorunda kalıyorum. ama sonucu düşünerek yaşamaya çalışıyorum.
    ayrıca tedavi süreci kişiden kişiye dişlerin ve çenenin durumuna göre değişirmiş. doktorum bana 10 ay içinde dişlerimin istediğim gibi görüneceğini söyledi. ama önemli olan diş köklerinin de ideal bir şekilde dizilmesi gerektiği için tedavi 1 yıl daha devam etmeliymiş.
    bu süreçte size yardımcı olan bir aile ve de varsa size destek olan bir sevgiliye çok ihtiyaç duyuluyor. insan biraz değişik hissediyor zaten kendini. neyse herşeye rağmen iyi ki taktım. yaşasın inci
    dişler....
    4 -1 ... kunefe