1. 1.
  maalesef bu alışkanlığın ülkemizde son derece az olduğunu gözlemlediğim durumdur,hayır tamam öğlen sakız fln idare edin artık da sabah akşam bari fırçalayın kardeşim artık şarjlı olan diç fırçaları da var uğraşmıyosun da ama yok nerdeee
  5 ... r@t@t@
 2. 2.
  (bkz: dis fircasi)
  (bkz: dis macunu)
  (bkz: dis ipi)
  (bkz: agiz suyu) gibi malzemeler kullanılarak yapılan temizlik eylemidir.
  3 ... painkiller
 3. 3.
  günde en az iki kere yapılması gereken sağlık eylemidir. tek başına yeterli olmayabileceğinden yardımcı materyaller kullanılması da diş hekimleri tarafından tavsiye edilir...
  5 ... karga
 4. 4.
  çogu insanın uygulamada yanlışlık yaptığı eylem.doğru olanı fırçayı dişe ,aşağı yukarı-yukarı aşağı,içden dışa-dıştan içe şeklinde kullanmaktadır.
  sağa sola fırçalama yapmak yanlıştır .diş ve diş etlerine yiyeceklerin yerleşmesine,diş ve diş eti rahatsızlıklarının oluşmasına neden olur. diş taşı yapar,diş taşı diş köklerine zarar vererek sallanmasına neden olur,diş etlerinde kanamalar yapar.kokuya sebebiyet verir.doğru fırçalama yapılan diş eti rengi pembedir.
  4 ... internettin
 5. 5.
  dini bütün(!) bazı eklıevvellerin ikame olarak misvak kullanma eylemini tercih ederek leş gibi kokmalarına neden olan fiil
  5 -5 ... ozz le grand
 6. 6.
  (bkz: tam iki dakika)
  2 ... bitekilabibira
 7. 7.
  sigara içenlerin günde üç kez yapması gerekendir.
  2 ... legend of the stranger
 8. 8.
  sıkıcı bir eylem, ama ileride bir gün beynimize kadar ulaşan ağrılara sebebiyet verebilecek büyüklükte çürükler istemiyorsak neşe içinde hergün 3 kere yapmalıyızdır..
  2 ... hamdullah lannister
 9. 9.
  - bass metodu

  firca killarinin 1.5 mm oluk icine girdigi yontemdir. firca en geri bolgede okluzal yuzeye paralel olarak dise yerlestirilir. agiz hafifce kapatilip firca hareketine yer saglanir. firca killarinin yarisi diste yarisi disetinde olacak sekilde 45 derecelik aci verilir. uygulanan basinc disetini hafifce beyazlatmalidir. ileri-geri ve yuvarlak hareketlerin birlesimi olan titresim hareketi ile firca killarinin oluk icine girmesi saglanaraka bu hareket 10-15 kez uygulanir. bir firca boyu one ilerlenir. kopek disleri ve kucuk azi dislerini hem de on bolgeyi fircalanir. oral yuzlerde de ayni yontem uygulanir. on oral bolgede firca dik tutulur. okluzal yuzeyler her yonde, tuberkul ve fissurleri temizlemek uzere hareket ettirilir. bu teknik saglikli ve hastalikli agizlarda uygunlanabilir.

  -modifiye stillman yontemi

  firca killari dis ve disetine dogru 45 derece aci verilerek yerlestirilir. en az 10-15 ileri-geri darbe uygulanarak firca yapisik diseti, diseti kenari ve dis yuzeyine dogru kronal yonde hareket ettirilir. firca killarinin uclarindan cok kenarlarinin kullanildigi bu method hareket disetinden dise dogrudur. diseti cekilmesi, kok yuzeyinde acilari onlemede, periodontal plastik cerrahiyi takiben yara kontraksiyonu doneminde bu yontem tercih edilir. fircanin hareketi ve darbesinin yonu disetinden dise dogru oldugundan sanki disetini dise yapistiriyor gibi gorunur. disetinin cekilmesi bu yontemle engellenir.

  -charlers yontemi

  firca killari kronale dogru 45 derecelik aciyla yerlestirilir. ileri-geri veya yuvarlak kisa darbelerle fircalama uygundur. post-operatif yara kontraksiyonu doneminde ve diastemali agizlarda embrasur alanlarin aildigi ileri periodontitis vakalarinda endikedir.

  hangi yontem uygulanirsa uygulansin dis fircalamasini dil fircalamasi takip eder.
  ayrica fircalama da 3 onemli nokta vardir. bunlar;
  1. yeterli zaman ayrilmali. minimum 2-3 dakika.
  2. hicbir dis yuzeyini atlamamak icin sistemli yapilmali.
  3. interdental plak (dislerin ara yuzeyinde olusan plak) hicbir fircalama metodu yeterli degildir. bu yuzden arayuz temizligi yapilmalidir. dis ipi, arayuz fircalari kullanilmalidir.
  (bkz: dis ipi/@fabala)
  (bkz: arayuz fircalari/@fabala)
  3 ... fabala
 10. 10.
  dişçiye giden insanların hiç tereddütsüz hemen uygulamaya koydukları olaydır.
  2 ... imper