bugün

feci bir durumdur. gözunuzun onune matkap sesi cıkaran aletler gelir, sonra aklınıza cocukken izlediginiz bir film duser bir turlu yenemezsiniz. yok ben gitmem disciye der, dayanabildiginiz kadar dis agrısına katlanırsınız, cozumu artık agrıya dayanamayacak durumdayken farkeder ve randevuyu bile almadan disciye gidersiniz.
allah herkese versin ki herkesin dişi benimki gibi berbat olsun ve bu normal olsun. böylece zamanla inci gibi dişleri var dediğimiz insanlar aslında kötü dişli olurlar.
bu söylediğine inandın mı?
ciddi değilim tabi ki lan
sayesinde hiç acı çektirmeden kurtarılabilecek dişler kaybedilir ya da artık kabusa dönüşmek suretiyle devam eder. en ufak sızlamada bir diş hekimi ziyaret edilse hiç can yanmayacak ve korku falan kalmayacaktır. anlamsız bu korku nedeniyle mahvolan zavallı diş, ilerlemiş çürükleri pulpaya ulaştığında basbas bağırır ve kanal tedavisi ister. zaten hastada ordan sonra film kopar.
ayrıca (bkz: dişçi değil diş hekimi)
kazık kadar yaşıma bakmadan tirtir titrememe neden olan korkudur. arkadaşım dişçi ya da diş hekimi o maskenin altında elinizdeki o şeyle resmen rüyalarıma giriyorsunuz. sırf o koltuğa oturmamak için ağrıyı çekip dişinol müptelası olmamı sağladınız. bi de nasıl allahsız bi ağrıdır o boğaza vurur, göze, buruna..
sayın diş hekimleri (bak dişçi yazmadım) nolur size geldiğimizde hemen koltuğu işaret etmeyin. biraz sohbet edin. havadan, sudan olabilir. ısındırın! yani ortama.
bak ben bugün geldim bi yoldaşınızın odasına. fark ettim ki siz bende manyak işkence yöntemleri oluşturmamı da sağlamaya başlamışsınız. benden sölemesi..
zamanında babaanne korkusudur.
lan önceden kim giderdi doktora.
bir ip bağlarsın dişe, diğer ucu ya kapıya bağlıdır ya da babaannenin elindedir. *
her korku gibi cehalet ile ilgili olan korkudur.
korkuyorsa gitmesindir. nereye kadar çekebilecekse o ağrıyı, oraya kadar çeksindir. nasıl olsa yolu düşecektir. sonunda gereksiz zaman kaybına sebep olan korkulara sövülecektir nasıl olsa.
dişçiye gidilince geçer.
bu korkunun sebebi bazen o acayip sesi çıkaran makina olabiliyor. ismi aklıma gelmedi şimdi. jııvvvvvzzztttttttt diye ses çıkarıyor. dolgu yaparken anamızı ağlatıyor. kötü bir alet. allah onun belasını versin.
korkudur, her korku gibi bilgi birikimi ile alakası olmaz. misal korkuyorum, ordan biri çıkıp bana cahil derse umrumda olmaz yine de korkarım yine de korkarım.
doğuştan getirilen bir iç güdüdür. gen mühendislerinin deoksiribonükleikasit zincirinden acilen çıkartmaları gereken bir proteindir.
işini bilmeyen dişçiler yüzünden edinilen korku.
dişçi koltuğunun önünde duran fantastik 4 aletin korkmayanı bile korkutması durumudur. 4 diş çektirdim korkmuyorum, ama o aletler çok feci hoca.
Adrenalinin tavana vurduğu, bekleme odasında gitmek ile kalmak arasında binlerce kez fikir değiştirdiğiniz akla hayale sığmayacak kadar büyük bir korkudur, düşman başına.
dişçisine göre değişen, öyle kolay kolay geçmeyen korkudur. ama doğru dişçiyi bulduktan sonra her şey süper.

http://www.dentaluna.com
http://bit.ly/qpCCRY
(bkz: çürük dişle gidilen dişçinin fırça kayması)
atlatilmadigi takdirde cebinizi yakan ve tedavi surecini arttiran korkudur. korkumdan 2 yil once curuklerim var diye gitmedim ki toplamda 3 minik curuktu. 2 yil icinde agiz bakimim cok iyi olmasina ragmen curuk ilerledi ve iki disim kirildi ekstra 3 disim daha minik minik curudu. suan kanal tedavim bitti. ek dolgularim yapiliyor. uyusturdugu zaman hic bir hissiyat yok. hatta gayet de uyuyabiliyorsunuz disci koltugunda
eskilerde kalması gereken bir korkudur. zira artık dişçiye gitmemek korkudur; acısından ötürü. gitmediğim her gün aklıma edeyim boşuna eziyet çektim, derim kendime sürekli.
kesinlikle korkulacak bir yer değildir. acıyı her gün çekmektense bir sefer çekilir. günümüzde teknoloji ilerledi koltuğa oturuyorsun doktor, geliyor işlem yapılacak bölgeye iğneyi yapıyor. 5 dakika sonra damak bölgesi full uyuşuyor. kazmayla vursalar anlayamazsın. çekildiğinin farkına bile varmıyorsun. korkmaya gerek yoktur.
kişinin açık kalp ameliyatına girerken bile bu kadar korkmadığını söylediği korku. ne varsa bu kadar korkacak anlamadım oturup hayırlısyla yarım saat sonra kalkacaksın zaten. insanların çoğu sırf bu korku yüzünden yüzleri davul gibi olana kadar gelmez.
göt korkusunun büyüğüdür. aslında bir şey yok lan. evet.
Allah kimseye vermesin dedirtir. Dişiniz ağrısa acılar içinde kıvransanız da o korkudan tedavi olmayı kabul etmiyorsunuz. Öyle bir psikoloji ki bu sürekli olmayan ya da olmayacak şeyleri hayal edip kendinize korku yaratıyorsunuz. Bendeki korku 5 yaşında veletken ablamın diş ağrısı ve 20lik dişinin çekilmesi ile yanağının şişmesi ile başlamıştır efenim. Velhasıl kelam o gün bugündür üzerimden atamıyordum. Yaş kaç diye soracak olursanız konumuzu saptırmayalım lütfen. Evet dişçiler sevimli olmaya çalışıyor ama ben ne olacağını bildiğim için sürekli beni kandırdıklarını düşünürdüm. Bu korkuyu nasıl yenebileceğimi diye yakınırken dentaydını keşfettim. Valla heralde hayatımdaki en iyi keşiflerden birisi de bu olsa gerek. Diş hekimi korkusunu yenmeye yönelik bir çalışmalar yapmışlar ki takdire şayan. Korkunu yenebilmek için video gözlük diye bir şey veriyorlar sana, bu gözlüklerle tedavı sırasında ister film,dizi izliyorsun istersen de futbol maçı. * kliniği öyle bir tasarlamışlar ki girdiğin zaman 'bir tatlı huzur almaya geldim kalamıştan' moduna giriyorsun. Zaten içeride bir sürü eğitimli hasta görevlisi sana ne yapacağını harfiyen anlatıyorlar. Sonuc olarak diş korkusu olanlara şiddetle tavsiye edilir.
aslında dişçi değil de, makineden çıkan ses'in verdiği gerginliktir.
insanın başının içine delici bir makine ile giriyorlar gibi hissettirir.
gereksiz korkudur, benden korkulur mu hic efenim.
yersiz bir korkudur. dişçi korkusunun kaynağına inmek lazım aslında. çoğu insanın hayatından boktan bir dişçi geçmiştir işini iyi yapmayan. yoksa insan niye korkar ki dişçiden? uyuşunca zaten bir şey hissetmiyorsun.
bende olan korku.
bir disin cekilme esnasinda kulaklarda yankilanan catir cutur sesleri ve bas donmesi bu korkunun cikis noktasidir.bir kere cektirdim bayiliyordum mina koyim.
amma velakin el mahkum got gardiyan, disci ve dis sagligi seyleri onemli seyler, korkuyu yenmek lazim.
deli gibi icip les gibi sarhos bir vaziyette gitmekte bir cozum olabilir belki ama disci kisilik nasil reaksiyon gosterir,
"uyusturucu istemez abijim ben uyustum da geldim doktor" derseniz ne yapar ne der muamma konusu tabi.
güncel Önemli Başlıklar