bugün

hazır oyuncu olmasından mütevellittir.
malum takımın transfer politikasının yanlış olduğu ve çoğu oyuncuya gereksiz paralar harcandığı gerçeğini değiştirmeyecek bir gerçektir.
tabiki devre arasındaki en yararlı transfer webo dur. adam kendini atarak penaltı alıp takımına 3 puan kazandırdı daha geçen hafta.
necati ateş'i unutan taraftar hezeyanıdır.

he webo'nun bugün takıma yaptığı katkı, attığı goller sezon sonu fenerbahçe'yi şampiyon yaparsa bu başlığın altına gelip imza atarım.

Ama durum böyle olmadığı sürece geçtiğimiz sezon ara transfer döneminde Galatasaray'a gelen ve şampiyonlukta attığı, attırdığı gollerle çok ciddi rol oynayan Necati Ateş, "en yararlı ara transfer" olmaya devam edecektir.

Ya da ne bileyim önümüzdeki haftalarda ne gelir, ne gider bakmak lazım.

He tabi bir de kişi bunu ciddi ciddi mi söylüyor ve ne açıdan söylüyor bunlar da önemli hadisedir.

zira drogba ve sneijder transferleri "marka imajı" olarak yadsınamaz yararlar sağlamışlardır webo'ya, emre'ye, zikler'e kıyasla.

öperin.
GS'nin akhisar ve mersin maçlarında zorlanmasının sebebi oyun şablonunun hala tam oturmamasından ve konsantrasyonu sağlayamamasındandır. Defansının kötü olması da başka bir etken. Drogba'yla pek alakası yok -bunu derken Drogba'nın hiç katkısı olmadı gibi bir anlam çıkarılmaz umarım-. Aynı takım geçen sene güle oynaya ve Drogbasız şampiyon oldu, cumhurbaşkanlığı kupasını da kazandı; ligde de Drogba gelinceye kadar liderdi. Her alanda şampiyon dediğin iki alan var zaten: biri lig, biri şl. Ligi zaten Drogbasız almıştı geriye ne kaldı? Ayrıca Drogba'yı lig sonuncusunu yenmek için mi aldınız, Real Madrid gibi takımları mı?

Burada kıyaslanan Webo ve Drogba değil ayrıca; fanatik gözlüklerle bakmaktan ziyade başlık iyi okunmalı. Hangi transfer, transfer oldukları takıma daha faydalı oldu diyor; Drogba mı daha iyi Webo mu daha iyi kıyaslamıyor.

GS'nin lig performansı Drogba olmasa da böyle devam ederdi çünkü zaten Drogba gelmeden önce de liderdi. Drogba gelince lider bir takım yok karşımızda kendi lig geçmişinizi de mi bilmiyorsunuz?

Fenerbahçe ise gol yollarındaki sıkıntı nedeniyle ilk yarıda çok puan kaybetmiş bir takım. Takım resmen ikinci yarıda toparlandı, üç kulvarda da bir ivme yakaladı; webo ve emre bu açıdan çok çok faydalı oldular.

Drogba'nın marka değerini yükseltmesi de tamamen ŞL'yle ilgili. Sadece Türkiye liginde top koşturan bir takım belli bir süre Drogba nedeniyle gündemde kalır. Ünal Aysan güzel bir hamleyle gruptan çıkınca Drogba'yı getirdi; diğer iddia doğru olsaydı sene başında ne yapar ne eder hem Drogba'yı hem Sneijder'i satın alırdı. Demek ki adam ŞL grubundan çıkmasalar kendilerinin lig için yeterli kadrosu olduğuna inanıyordu.

Ha sansasyonel açıdan Webo sessiz sedasız geldi Drogba tantanayla geldi, cümle alem duydu diyorsan eh o da bir faydadır, ama pratikte pek bir halta yaramaz.

Edit: imla mimla vs
--spoiler--
gs'nin geçen yıl ve bu yılki lig performansı arasındaki farkı göremeyenler "galatasaray drogba olmasa da lider olurdu" diyor. buna gülerim işte. çünkü maalesef böyle bir şey olacağına galatasaraylı olarak ben bile inanmıyorum. kendi lig geçmişimizi bildiğimden dolayı böyle yorumlar yapıyorum ayrıca. sen de bakın derim biraz.

--spoiler--

Galatasaray ligin 3. haftasında liderliğe oturuyor. Drogba'nın ilk maçı Akhisarspor, yani 22. hafta. Galatasaray arada 19 hafta aralıksız lider olarak kalıyor. Yani Drogba gelmeden zaten Galatasaray haftalardır lider. Var olan bir şeyin neyine inanmıyorsun?

Geçen sene ligin 14. haftasında liderliği görüyor galatasaray. Bu seneki performansı (istatiksel olarak) geçen senekine göre çok daha iyi. Drogba gelmese Galatasaray zaten ligi götürüyordu. Fenerbahçe de çok kötü olduğundan sonuç ayan beyan ortadaydı. Eğer Galatasaray ŞL Grubundan çıkmasaydı sen Drogba'nın geleceğine inanıyor musun? Hayır böyle bir şey yapılmayacaktı; zaten kıt kaynaklar içinde dolanan GS, ŞL'den para akışı olmadan böyle bir şey yapmayacaktı. ŞL'nin lig üzerindeki baskısı da düşünüldü, ŞL'de çok prim sağlayacak, aynı zamanda tabi ki lige de katkısı olacak iki büyük, cesur transfer yapıldı. Fakat bu transferlerin çapı, bize Unal Aysan'ın ŞL'de çeyrek finalin çok ötesini düşündüğünü gösteriyor; o yüzden Drogba'nın katkısı istenilen düzeyde değil. En az yarı final, hatta final görmek amacındaydı Galatasaray. Aşağıdaki linkte ne denmiş bak. Evet marka satış prestij her şey ama esas sebep ne?

http://www.medyaspor.com/...l-drogba-yi-nicin-aldi-63

--spoiler--

Ünal Aysal'ın, Türk futbolunda söz sahibi çok önemli bir isme yaptığı açıklamayı,

"Sneijder bile gölgede kalacak. Benim işim Avrupa'da başarı. Avrupa'yı saracak bir isim gelecek..."

Ve en önemlisi.

Avrupa'da Schalke'yi geçip belki de finale yürümek için kattı kadrosuna Fil Dişili yıldızı.
--spoiler--

ilk schalke maçının niye kazanılamadığına dair bir yorum:

http://tr.euronews.com/20...masina-engel-olan-neden-/

"Dördüncü neden yeni transferlerin müthiş kariyerlerine oranla yeterli katkıyı sağlayamamalarıydı. Drogba Schneider’e oranla daha hazır ve istekli göründü. Fizik gücü yerinde olan Afrikalı, Kolasinac ve Höger’in kendisine adeta yapışmasına rağmen maç içinde üç dört pozisyon hazırladı ve rakip defansı zorladı. Ama yine de beklenen etkiyi yapamadı ve maçın ikinci yarısında orta sahaya çekildi. Schneider ise oyunda kaldığı sürece gol pozisyonu öncesi baskısı dışında hiçbir varlık gösteremedi."

Drogba'nın niçin Galatasaray'a geldiğine dair bir yazı:

http://www.futbolingo.com...-nicin-galatasarayi-secti

"Sarı-kırmızılı formayla Şampiyonlar Ligi'ne geri dönmenin heyecanını yaşadığını vurgulayan Drogba, "9 ay sonra tekrar galibiyet golünü atmak, Şampiyonlar Ligi'ne geri dönmek... Bunlar çok güzel şeylerdi" dedi."

http://www.futbolingo.com...rk-hedef-sampiyonlar-ligi

-"Hedef Şampiyonlar Ligi kupası"-
Galatasaray camiasının, dün oynanan Real Madrid maçının ardından Avrupa'daki hedefini UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu olarak belirlediğini vurgulayan Adnan Öztürk, "Bundan sonra tüm Galatasaraylıların amacı şampiyon olmak değildir. Benim gördüğüm dün akşamki Galatasaray'ın bir tane hedefi var. Kurucularımızın söylediği hedef de odur. Galatasaraylılar Şampiyonlar Ligi kupasını istiyor. Başka bir hedefin peşinde değiller" değerlendirmesinde bulundu."

Yani Drogba'nın sebebi sadece ŞL amaçlı. Bu sene, bak ne diyorum, bu sene için bu amacın yarısına bile ulaşılamadı. Seneye bu amaç başarılabilir. Ama şu anda biz şu ana kadarki durumu konuşuyoruz. Drogba, alınma amacına, bu sene şu ana kadar hizmet edemedi. Ama seneye bu amacını yerine getirebilir. Aynı şekilde çok daha da kötü olabilir. Bunu zaman gösterir.

Edit: O kadar uzun sürede ve bölük pörçük (telefon şu bu arasında) yazdım ki konu bütünlüğünü kaybettim, bazı kopukluklar tekrarlar varsa affola.*

Edit 2 Bu arada kavga etmeyin gibi mesajlar geliyor. The Rasmus da ben de kavga etmiyoruz. Birtakım argümanlarla olayı analiz edip tartışıyoruz. Okuldaki münazara gibi. Hiç mi bi şey konuşmayalım artık.*~~
Webo dur sadece kendi oynayıp Avrupa ve ligde gol atmamış Sow ile uyum sağlayıp onunda performansını arttırmıştır.