1. 1.
  büyük büyük atalarımızın kinayeli deyimlerine uyularaktan itinayla pratiğe geçirilen tavsiye.
  yemeyen kişiye yakıştırılan sıfat değişir: domuz, keriz vb.
  2 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  yiyenlerin devletin ta kendisi olduğunu gördüğüm, her gün bir başka ihaleyi milli görüş gömlekli birkaç hıyarın aldığını gördükçe aklıma gelen, yeni hanedanın dinlerine biraz bile olsa saygıları kalmadığını gösteren durumdur. RTE ve tayfası bol bol yemekte ve yedirmektedir, hatun ampuller devletten ihale almak karşılığıyla bir !hayırsever! işadamı tarafından gezdirilmektedir,tayyip bey ve tayfası, devlet dairelerinin düzenlenmesi için harcanmış parayla en kral mercedes'lere binmektedir. Evet devletin malı denizdir; ama onu şerefsizce yiyenler asıl domuzlardır!
  1 ... ucuncayir666
 3. 3.
  isim vermeye gerek duymadığım,halkın domuzları çok iyi bildiği atasözü..
  2 ... tttddd
 4. 4.
  (bkz: benim memurum işini bilir)
  3 ... zibende
 5. 5.
  bir yahudi atasözü olduğu söylenir durur.
  1 ... dalton ana
 6. 6.
  yanlış hatırlamıyorsam tdk'nın kötü anlamlara yol açtıgı için çıkarmak istedigi birkaç atasözünden birisiydi bu.
  ... jack oneal
 7. 7.
  recep tayyip erdoğan'ın memurluk bekleyen işsizler için söylediği ve işsizlerle kafa bulduğu cümle. aslında kendisi ve yandaşlarını tarif etmiştir bu cümle ile. kendi suçunu özelde iş bulmakta zorlanan ve umudunu kamuda arayan işsizlere atmıştır. sanki özel sektörde iş bol gibi konuşmuş o konuşmada, üretime dayalı ekonomiyi terk edenler işsizlerdi tabi.

  o konuşma:

  "iş yok değil, var ama iş beğendiremiyorsunuz. Ne istiyorlar biliyor musunuz? 'Bana devlette iş ver, devlette.' Ya özel sektör iş değil mi? Benim hayatımın büyük bir kısmı özel sektörde geçti. Özel sektörden sonra ben iETT'ye girdim. Rızkın nereden geleceği, nasıl geleceği belli olur mu? Sen rızkı buldun, git be ama yok çünkü 'devletin malı deniz, yemeyen domuz'. Böyle bakıyorlar. Devlete bir girdin mi, kapağı oraya bir attın mı, bir daha çıkmak yok. Onun için de diyorum ki bizim aslında bir şey yapmamız lazım, memur-işçi ayrımını kaldırmamız lazım. Dünyada hiç bir yerde memur-işçi ayrı değildir. Çalışanlar diye bir anlayış vardır. Memurla işçi aynıdır. Hepsinin bağlı olduğu bir sitem vardır, o sistem içinde değerlendirilirler. Çalışan çalışır, ihbar tazminatını, kıdem tazminatını alır, haydi güle güle denir. Bir işveren memnun olduğu elemanını çıkarır mı? Ama memnun değilse tabii ki çıkarır. Bunlar böyle iş istiyor. Sıkıntı burada."
  2 ... dalgamaya
 8. 8.
  bir bakış açısına göre de (bkz: devletin malı deniz yiyen domuz) olan söz.

  bizim için kul hakkına giren, milletin parasını şahsi menfaatleri için çarçur eden herkes ''domuzdur''.
  1 ... inmyopinion
 9. 9.
  müslüman (!) türk (!) ülkesinin meşhur atasözü.

  yeni nesiller bu bilinçle yetişiyor, ne mutlu.
  1 ... inmyopinion