1. 1.
  Likit yatırım araçları olan devlet tahvilleri, sabit gelirli ve devlet garantili araçlardır. paranıza güvenilir enstrümanlara yer vermek istiyorsanız iyi bir alternatiftir tahvil satın almak. ancak faizleri her daim düşük olmuştur.

  Devletin 1 yıldan uzun vadeli borçlanma ihtiyaçlarını karşılaması için Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan borçlanma senetlerine devlet tahvili denir. Devlet tahvillerinde, devlet belirtilen vadede faiz getiriyle beraber ödeme yapmayı garanti eder.

  yani banka, doviz gibi risk oluşturmayan, düşük faizli ama garantili kazanımdır.

  bugün itibariyle:

  2 Yıllık Tahvil: Yüzde 20.53
  5 Yıllık Tahvil: Yüzde 20.11
  10 Yıllık Tahvil: Yüzde 18.23

  tahvil fiyatı düşüyor, faiz yükseliyor.

  ekonomi çok anlamadığım bir alandır. bilgili arkadaşlar bizleri aydınlatırsa memnun oluruz.
  ... rockonbaby
 2. 2.
  Mb dövize karşı tahvil faizlerini yükseltiyor iki gündür. Lakin dövizde dün geceki gerileme durdu hatta yukari yönlü hareketlenme oldu. Dün gece son baktigimda 2 yillik devlet tahvili faizi 19.98 idi. Simdi 20.44 lerde

  faiz artisi dövizi 5.30 lara kadar getirdi. 5.30 ları alim firsati olarak görenler dövize yonelince tekrar 5.44 lere geldi kur.

  Merkez bankasinin artik yapip yapabilecegi sey bu. Kuru anca bu kadar düşürebiliyor. Tahvil faizleri daha da yükselmeli yahut imf ile masaya oturulmalı. Yoksa kur 5.30-6.00 arasi gider gelir.

  imf ile masaya oturmak bizim faydamiza olacaktir. Bu hukumetin kemer sıkacagi, mali disiplini saglayacagi yok çünkü. Borcu borcla cevirecegiz baska yol yok. Bari imf den alalim.
  2 -1 ... hubel
 3. 3.
  Tahvil ve faiz ters orantılıdır

  Mesala elinizde yüzde 18 faizden tahvil olsun faiz yüzde 20 ye çıktığında elinizdeki tahvilin değeri düşecektir

  Ya da dersi durumda elinizde yüzde 25 den tahvil var diyelim faisler düşerse örneğin yüzde 19 a elinizdeki tahvik değerlenir

  Genelde yabancı küçük yatırımcıyı dolarize Edip yüksekten doları küçük yatırımcının eline verdiğinde yani yüksekten ( 6,30-7) dolar bozduğunda TL ye geçer ve tahvil alır faizden nemalanır

  Bizim ky da dolarda sürünür

  ( şimdi çoğu bankada faizi düşük kalmış tahvil varlığı var faiz arttığında bu yüzden sert düşmüştü banka hisseleri ama orta vadede yeni tahvillerle bankalar kendilerini dengeler)
  2 ... isminiunutanadam
 4. 4.
  Tahvil için faizin yönü konusunda öngörünüz olması gerekir.
  ... isminiunutanadam