bugün

serefsizim benim aklima gelmisti.

görsel
o değil de, artık nasıl bir belanın içine düştüysek "devlet sıkıyönetim kararı alsın" yok "para bassın gerekirse hiper enflasyon gelsin" diyecek hale getirdiler insanları. normalde bunlara kesinlikle karşı çıkanlar bile bunları söyler hale geldiyse durum bayağı vahim demektir.

bunun daha derin anlamı ise gayet net: "ey devlet, normalde atıp tutar haraç kesersin, ses etmeyiz. işte şu an tam da devletliğini göstermenin vaktidir. ne tedbir alacaksan al, yeter ki bizi bu işin içinden çıkar. yoksa senin kocaman bir yalan olduğuna hükmederiz".

"milleti can derdiyle isyan ettirip bir de ayaküstü terörist ilan edeceğin hallere getirme, boş yere bize birşeyleri saksıya fesleğen gibi oturtturma" anlamı da çıkar...
mantıkli bir önerme ama bizim devletimiz ne yapıyor halktan para dileniyor. mkemmel bir yönetim anlatmaya gerek yok görüyorsunuz.
Sonra da dağıttığı parayı yardım hesabına geri çağırsın.
Şu devirde basabiliyorsa dolar bassa fena olmaz, bizim bastığımız dolarlar abd ye gidene kadar 1 ay geçer aradan.

TL basmanın anlamı yok, illegal bir iş yapıyor bari dolar bassında bir işe yarasın.
Bakın bu paradoks. Devlet para basıyor, bize veriyor. Biz bağış kampanyasına yatırıyoruz. Bağış kampanyasından bize geliyor. Sonuç hem devlette hem bizde para var. Ülke olarak mutluyuz.
iktsat bilmeyen aptalların önerisi.Ecevit zamanında basıldı .sonra da 6 sıfır atıldı.Ağzı süt kokan klavye kahramanı bebeler bilmez.
belki basıyordur. ne biliyon ?
Para basarlar, ama halka vermezler, yine yandaslara verirler. E can çıkar huy çikmaz.
Tamam.

Entry yukarda.
haydar baş, sen misin?
Haydar baş. iş aş haydar baş.

Bu halde devalüasyon oluyor. Bir ekmeği 20 liraya alırsınız. Yani gerçek anlamda bir ekonomik büyüme değil.
Bu ne? Meclis koltuğuna uyumak için oturmuş milletvekili söylemi mi?
Para ürettigin ürün karşılığı basılır. Karşılığı olmayan para bastığında iyice batarsın.
(bkz: devalüasyon)

Paranın değer kaybetmesine yol açar, kaybettikçe basarız, kaybettikçe daha çok basarız.

Bakkala Ekmek almaya giderken ben:
görsel
Devlet para basarsa eğer enflasyon yükselir, paranın değeri düşer
Böylece bankada milyonlarca lira birikimi olan zenginlerin parası değer kaybeder.
Aynı zamanda basılan para hiç parası olmayan fakirlere verileceği için fakirlerin eline para geçer
Neticede zenginin parasından fakire verilmiş olur.

Mutlaka para basılmalıdır.
Karnını doyuramayan, çocuğu aç, 20 lira bulamayan adam
Hesabında 20 milyon yatan adamdan hakkını almalıdır sosyal devlet güvencesi ile yasal olarak.
Abd ve Avrupa'nın yaptığıdır.

E hani bunlar bizi kıskanıyordu?

Kimse kaynak yok demesin. Sucukçu muhasebecisi han efendimiz hazretleri daha geçen gün suriyeliler için 40 milyar dolar harcadığını ve bir o kadar daha harcayacağını söylemedi mi? 1 milyon suri aile var, aile başına 260.000 TL toka etmiş.

Diğer 40 milyar doları bizden 10 milyon aileye dağıtsa, aile başına 26.000 TL düşer.

Yoksa reise yalancı mı diyorsunuz yandaşlar?