1. 1.
  osmanlı devletinde duraklama ve gerileme döneminde yeniçeri ocağına hakim olan mantalite.
  "ocak devlet içindir" fikrinden yeniçeri ocağı'nın vazgeçerek bu fikre itibar etmelerinin en önemli sorumlusu osmanlı'da başgösteren ümmetçilik politikası ve padişahların ordunun başında bir "serdar" olarak değil, topkapı sarayında bir "halife" pozisyonunda olmasının etkisi büyüktür.
  osmanlı'nın çöküşünün en önemli sebebi ve çöküşün başlangıcını ateşleyen görüştür.
  2 ... zulfikardarbesi
 2. 2.
  türkçe'de ocak kelimesinin ev anlamına geldiğini hatırlarsak, ocaklarda da insanların, ailelerin yani halkın/milletin yaşadığına vurgu yapıldığını varsayarsak, ''devlet millete hizmet için vardır'' söyleminin bir başka versiyonu olabilir pekala. gene bir başka anlamdaş cümle için;

  (bkz: egemenlik kayıtsız şartsız milletindir)
  2 -1 ... zedx
 3. 3.
  duraklama döneminde ocak devlet içindir anlayışının değişip yeni aldığı hal. zaten bundan sonra yeniçerileri kimse tutamadı. kafalarına göre takıldılar. memnun kalmadıkları yöneticileri astılar, kestiler. bu dönemden itibaren ve sonrasında asker, siyasete karıştı.
  1 ... unique270
 4. 4.
  yetmişli, seksenli yıllardan bu yana dogrulanan önermedir.
  iç içe geçmiş ilişkilerle devletin ocak için olduğu kadar , ocak da devlet için kan almış kan vermiştir... hangi ocak acaba?

  (bkz: ülkü ocakları)
  1 -1 ... cehennetlik
 5. 5.
  Halk devlet içindir gibi bir önerme. Tabii ki iki düşünce de çağlarında geçerli olmuştur ve mantıklı her insan bu iki görüşe taraf olmuştur. Evet.
  ... bihaberim
 6. 6.
  yeniçerilerin devlet yönetiminde söz sahibi olduğunu söyleyen beyan.
  ... selia
 7. 7.
  (bkz: millet ordu içindir)
  1 ... donanim haber olucusu