bugün

devlet memurlarının sadece 72 gün çalıştığı gerçeğidir. nasıl mı;

bir senede 56 hafta var cumartesi pazar.

56*2=112 gün

-----

7 gün dini bayram.

-----

21 gün senelik izin.

-----

10 gün milli bayram ve aralardaki günleri tatil saysak. bu rakamları topladığımızda ortaya;

149 gün tatil çıkıyor. bir senede 365 gün var.

365-149= 216.

bir memur günde 8 saat çalışır.

216*8=1728 saat

bir gün 24 saat.

1728/24=72.

hesap ortada bir devlet memuru sadece 72 gün çalışıyor. yani sadece 2.5 ay. ondan sonra yattıkları yerden 1750 lira maaş alıyorlar.

edit: bir sene 52 haftaymış. gördüğünüz gibi yanlış hesap yapmışım. demek ki memurlar 72 gün değil, 73.5 gün çalışıyormuş. 74 gün bile değil.

1.5 günle beni kırdınız ya tamam artık.
bütün gün yan gelip yatan, işlerini garanti olarak görüp yayılan buna rağmen geçinemiyoruz diye nara atan memurların haksız durumudur.
Nasanın da bu sap yiyip tespit sıçanlar kadar hesap kitap yapması halinde alpha centauri ye önümüzdeki 10 yıl içinde gidebilecek bir uzay aracı tasarlaması düşünülmektedir.
1750 liradan çok daha fazlasını alan ve birçoğu müşkülpesent olan tiplerdir.
yapılan hesap hiç uyumadan 72 gün çalışmakla eş değer olduğu için sağlıksızdır.
Kpss den 10 almış, atanmadan ümidini kesmiş insan tespiti. Hayır memur değilim ama memur çocuğuyum. siz evde otururken polisiniz canınızı koruyor hemde canları pahasına, çocuklarınıza öğretmenler eğitim veriyor ve daha birçoğu..
bir senede 56 hafta olduğunu sanan biri tarafından ortaya atıldığında inandırıcılığı olmayan gerçeğimsi.
Genelleme yapmamak lazım devlet memuru olupta 24/24 mesai sistemine göre çalışan (ayda 360 saat; şaşırdınız ama evet bu kişiler de devlet memurudur) memurlarda var...
yanlış hesabın bağdattan dönmesidir. bir senede 52 hafta varmış. demek ki memurlar 72 gün değil, 73.5 gün çalışıyormuş. 335 tane mesaj geldi biraz açalım;

ben memurluktan 3 sene önce istifa ettim. çünkü 16 saat yatmaya alışkın değildim. bu işin şakası tabi ki. aldığım maaş yetmedi, aman kalsın, memur olmaya niyetim yok iyi böyle.

kpss'den 10 almadım, okulu bitirir bitirmez atandık hemen. öyle uzun yıllar evde oturmadım. ezik değilim sonuçta.

bu hesabı yapan kişi günde 16 saat, kendi işlerinde cumartesi pazar demeden çalışıyor. 6 aydır parkta oturup, sigara içmişliği yoktur. memur gibi götüne rahat insan değildir.
büyük ihtimalle bir öğretmenin feryadıdır. kendi az çalışmışlıklarını memurların geneline itelemek istiyorlar. izin vermeyin.
devlet memuru senede 1728 saat çalışıp yılda 21000 TL alırken, saat başı ortalaması TL ücreti 12,15 TL'e gelmektedir.
bir esnaf günde ortalama 12 saat çalışır. pazar günleri kapatır. dini bayramlarda kapatır. yılda 306 gün aktif çalışır. x 12 = 3672 saat.

bir esnaf ayda 5bin'den aşağı kazandığında para kazandım demediğine göre, yılda 60bin kazanır, saat ortalaması 16,33 TL'e gelir.

eee esnaf olmak daha iyimiş lan, çok çalışıyosun çok kazanıyosun, az çalış az kazan. mesela cumartesileri ve resmi bayramlarda da kapat dükkanı, sonra 12 saat değil 8 saate çek. o zaman sen de alabilirsin aylık 12,15 TL.

madem salakça ilkokul matematiğiyle yola çıkıyoruz
bir memur 12,15 TL ortalamsıyla 72 gün çalışıyorsa,
bir esnaf 16,33 TL ortalamasıyla kaç gün çalışır ?

cevap 96~~.

hadi başlığımızı açalım,
esnafların aslında yılda 96 gün çalıştığı gerçeği.

yeah.

:: ironiyi anlamayan gerzekler, tekrardan okumayı deneyebilir.
güncel Önemli Başlıklar