1. 1.
    devlet hastanesi doktoru özeldeki gibi ben bugün 20 hastaya bakacağım diyemez amına koduklarım. oturup sizle çay içip muhabbet edemez. devlet hepsine birden bakacaksın şikayet gelirse amına koyarım senin diyor doktora.

10 saniyede ilaç yazıyormuş da dokunmuyormuş da.

size kolay böyle konuşmak, bu şikayetler yüzünden yok yere ihraç edilen var ihraç edilen.

nerden mi biliyorum?

babam yıllarca acilde çalıştı. bir nöbette 1000 hastadan bahsettiğini bilirim.

bir de herkes + lamış. siz nasıl cahillersiniz amına koyayım ya.

edit:17 saat lazım en azın diyen arkadaşa.

birisi 24 saatlik nöbetler olduğundan bahsetsin.
    2 -5 ... biyrunefenim
  2. 2.
    1 nöbette 1000 hastaya bakması zor.

her hastaya 1 dakika ayırsa; yemeden, içmeden, ara vermeden 17 saat çalışması gerekiyor.

gerçekçi olmak gerekirse ve her hastaya en az 5 dakika ayırdığını düşünürsek 1000 hastaya bakması, yemeden içmeden uyumadan 3 gün 11 saat sürer.

yani baban biraz! mübalağa yapmış.
    -1 ... iplerini koparan kukla
  3. 3.
    doktorlara gösterilecek tepki tüm sektörlerde insanın kanını emen çalışma saatleriyle ilgili yasaya olmalı. maksimum çalışma saati 2 saat daha indirilirse doktorlar da dahil bir çok sektördeki insan, yaşadığını hissedecek. ayrıca verimliliği de artacaktır. her olayda olduğu gibi bu meselede de tepki yanlış adrese yönlenmiş durumda.

ancak bir mesele var ki onun çalışma saatleriyle alakası yok. yanlış ilaç yazılmasıyla ilgili bir durum başıma geldi. diğer doktorlar uyardığı için ben de bu konuyu geç fark ettim. mesleğimin sağlık sektöründen olmaması nedeniyle bunu geç fark etmiş olmam normaldir. rahatsızlığım nedeniyle gittiğim ilk doktorun yazdığı ilacın yanlış olduğunu ve asla kullanmamam gerektiğini diğer doktorlar söyledi. yanlış ilaç yazılmasını asla çalışma saatlerine bağlayamayız. davranışlar, yorgunluk nedeniyle değişebilir ancak bilgiyi değiştirmez. o doktorun bilgisizliğini buna bağlayamayız. diğer yandan özeldeki doktorun hastayı teşhis etmedeki yöntemleri ile devlet hastanesindeki doktorun direk sadece bakıp teşhis yapması enteresandır.

bu hastalık için özelde 4-5 farklı yöntemle teşhis sağlanırken devlet hastanesindeki bunların hiç birine gerek duymadı. bu tip doktorlar yüzünden işini düzgün yapan doktorları da aynı torbada değerlendirmek yanlıştır.
    ... buzkutlesi
  4. 4.
    daha insanlara hitap etmesini bile bilmeyen medeniyetsiz öküzlere laf edilmesi çok normal.
    2 ... hastavilla
  5. 5.
    Karşısına hasta sıfatıyla gelen herkesi cahil ve kendinden aşağı gören orospu çocuklarına laf etmek hastanın en doğal hakkıdır.
    1 -1 ... ulkucuwolf
  6. 6.
    bencil ve düz mantık insandır..

şöyle ki, ben değil bir arkadaşımın artık gülerek anlattığı en klasik olay şudur;

hacı, hasta geliyor, merhaba diyip adını soyadı sorup hastayı tanıman, konuşup anlayacak hale gelmen zaten muayene sürenin sonuna gelmen demek oluyor..

memleket saçma memleket yani..

sistemin insani şartları karşıladığı yerlerde insanı sorgulamak daha mantıklı ve haklılık içeriyor olabilir..

ha ekstrem örnekler var mı? var..

onlara ayrı sövme hakkımız gizlidir tabii..

ama özel hastanede de hekimlik hizmetini layıkıyla yerine getiremeyen yeteneksiz, çelimsizlere ne diyeceğiz peki?
    1 ... artificialhuman